Giro d'Italia - zaglądamy zwycięzcom do portfela

Kiedy Tao Geoghegan Hart wyprzedził Jai Hindleya w spektakularnej próbie czasowej na zakończenie wyścigu Giro d'Italia 2020, nie tylko zdobył Maglia Rosa (różową koszulkę lidera wyścigu), ale ten jeden szczebel w rankingu GC przyniósł teamowi Ineos Grenadiers dodatkowe 155,006€ - to różnica w wygranej pieniężnej między pierwszym a drugim miejscem w klasyfikacji indywidualnej - plus dodatkowe 20 000€ w klasyfikacji młodych zawodników, 2 000€ za Maglia Rosa i 750€ za Maglia Bianca (lider klasyfikacji młodych).

W sumie Ineos Grenadiers zabrał do domu około 430 693€ - z wyłączeniem sprintów Intergiro i premii 'bojowych'. Dla porównania, czołowy zespół Tour de France - UAE Team Emirates - wygrał prawie 200 000€ więcej.

W ramach trasy Ineos znalazło się również 5000€ za zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej, a także pięć nagród dziennych jako najlepsza drużyna etapu po 500€ każda.

Drużyna Sunweb, zajmująca drugie i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, odpowiednio Jai Hindley i Wilco Kelderman, była kolejnymi najlepiej opłaconymi w wyścigu, zarabiając około 278 093€. Ich największe zarobki to między innymi 133 412€ za drugie miejsce i 68 801€ za trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, zwycięstwo etapowe Hindley - warte 11 000€ - oraz klasyfikacja młodego kolarza i trzecie miejsce w klasyfikacji zespołowej.

* listy nagród są szacunkami opartymi na regulaminie wyścigu i opublikowanych wynikach wyścigów - nie były dostępne pełne wyniki dla drugich sprintów pośrednich używanych do obliczenia rankingu sprintu i dziennych nagród 'bojowych'.
Deceuninck-Quickstep, mając João Almeidę w maglia rosa przez 15 dni przy cenie 2000 euro za sztukę, zgarnął łącznie około 145 507 euro. Almeida wygrał 21 516 € za czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej i 6 000 € za trzeciego najlepszego młodego zawodnika. W sumie młody Portugalczyk był odpowiedzialny za dwie trzecie wygranej swojej drużyny. Kolejnym najbardziej wartościowym konkursem była klasyfikacja punktowa, w której każdego dnia w Maglia Ciclamino zawodnik zarabia 750€, a zwycięzca klasyfikacji generalnej 10 000€. Dzięki temu i dodatkowo gotówce za zwycięstwa etapowe (po 11 000€ każdy) Arnaud Démare (Groupama-FDJ) zarobił 66 040€ za swoje trzy tygodnie ścigania.

Zespół Démare'a (Groupama-FDJ) - dzięki przejściu przez wyścig bez ani jednej kary lub ostrzeżenia - wygrał konkurs Fair Play, zdobywając 5000 euro, a Androni Giocattoli-Sidermec i Team Sunweb zamykają pierwszą trójkę.

Peter Sagan (Bora-Hansgrohe), z jednym zwycięstwem etapowym, czterema drugimi miejscami i jednym dniem w klasyfikacji górskiej, zarobił przyzwoitą kwotę 45 243€.

Giro d'Italia daje dodatkowe zachęty zawodnikom do walki o codzienne nagrody, przyznając pięć miejsc za najwięcej punktów sprinterskich, trzy miejsca za najwięcej punktów górskich i trzy miejsca za największą łączną liczbę punktów na etapie. Jest jeszcze specjalna nagroda za ducha walki, która jest połączeniem punktów sprinterskich i górskich - 300€ dziennie. Thomas De Gendt (Lotto Soudal) zgarnął ogólną nagrodę bojową w wysokości 4000€.

Istnieje również nagroda za ucieczkę za większość kilometrów poza frontem peletonu - 100 € dziennie - Mattia Bais (Androni Giocattoli-Sidermec) wygrał 4800 € przez większość czasu w ucieczce.

Gianni Savio z pewnością wie, jak zmaksymalizować zyski, a wraz z nagrodą Baisa, Simon Pellaud wygrał w klasyfikacji sprinterskiej pośredniej - o wartości 8 000€ - a Jonathan Restrepo zajął piąte miejsce w tym samym rankingu z 1000€. Drużyna Androni Giocattoli-Sidermec była najlepsza z dzikich kart na 12. miejscu w puli nagród z wygranymi 24 607 €.

źródło:
https://www.cyclingnews.com/news/geoghegan-hart-in...

fot: pierwsze w artykule: Tao Geoghegan Hart celebrates Giro d'Italia GC win with Ineos Grenadiers teammates (Image credit: Getty Images Sport), dalsze: giroditalia.it photogalleryo autorze

Oliwia Kamińska

Fanatyczka rowerowa, zawodniczka bikejoringu. Po kilku latach wraca do mtb i... będzie także próbować swoich sił na szosie!

Powiązane posty


Powiązane galerie

komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl