Ból kolana - zachowaj spokój, analizuj i działaj!

Ból kolana może spotkać każdego z nas podczas jazdy na rowerze,  po treningu, bocznie, przyśrodkowo… możliwości jest wiele, tak samo jak wiele jest możliwości radzenia sobie z tym problemem. Ważne jest, aby nie tracić głowy i spokojnie podejść do tematu bez zbędnej paniki i rozpaczy. Problem nie musi być poważny.

Zanim zaczniesz biec do fizjoterapeuty lub szukać lekarza, po pierwsze przeanalizuj co w ostatnim czasie mogło wpłynąć na pojawienie się dolegliwości. Musisz wziąć pod uwagę zmianę roweru, pedałów, butów, a także ostatnie jednostki treningowe jakie twój układ ruchu musiał znieść.

Jeśli znalazłeś jakieś zmiany w treningu lub ustawieniu swojego ciała na rowerze i to mogło spowodować jakieś zmiany spróbuj to odkręcić.

1.       Zadbaj o porządną regenerację.  Przyda się tu rolka lub piłeczka.  Bardzo mocno napięte mięśnie w jednostce treningowej mogą dać objaw w postaci bólu kolana. Rozluźnij więc na początek mięśnie otaczające kolano, pamiętaj o grupie tylnej mięśni uda.  Po treningu jeśli ból nie ustępuje schłodź kolano zimnym okładem, unieś w górę nogę i odpocznij. Rozważ kolejną jednostkę treningową, być może warto zrobić jeden dzień przerwy dla pełnej regeneracji.

2.       Upewnij się że wina nie leży po stronie ustawienia na rowerze. Długotrwała lub intensywna jazda z nieprawidłowym ustawieniem bloków butów może wpłynąć na odczuwanie dolegliwości w kolanie. Pamiętaj że kolano fizjologicznie pracuje w osi stawu. Koślawienie kolan przez ustawienie bloków skierowanych do środka może spowodować poważne uszkodzenie wielu struktur. Ból może być pierwszym sygnałem, że trzeba to natychmiast zmienić, inaczej nasze kolano nie przyjmie więcej obciążeń przeniesionych w ten sposób na wewnętrzną stronę kolana.

3.       Kolejną kwestią jest ból promieniujący. Być może twoje kolana są zupełnie zdrowe a ból ma swoje źródło w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zwróć  wtedy szczególną uwagę na pozycje na rowerze (weź pod uwagę wszystkie zmiany siodełka i jego ułożenia) jak i poza nim. Jeśli ból występuje po treningu lub w trakcie w okolicy lędźwiowego odcinka kręgosłupa, pośladka, tylnej części uda, lub objawy nasiliły się podczas lub po treningu siłowym, gdzie wiele obciążenia przyjmuje dolny odcinek kręgosłupa. W takiej sytuacji poszukaj ratunku w poprawie swojej postawy podczas dnia jak i prawidłowe ułożenie kręgosłupa w nocy zmniejsz obciążenie lub całkowicie zrezygnuj z kolejnej jednostki treningowej.

Podsumowując, najważniejsze jest aby zachować spokój i skoncentrować swoje myśli na rzeczach łatwych do zrealizowania zanim wytoczymy ciężkie działa. Nie bagatelizuj żadnego sygnału płynącego z naszego organizmu i analizuj je.  Wyciągaj wnioski i mądrze działaj. Być może uda się rozwiązać problem bez pomocy terapeuty czy lekarza. Jeśli nasze działania dają poprawę odniosłeś sukces – szybka reakcja pozwoliła zaoszczędzić twój czas i szybko wrócisz do pełnych obciążeń treningowych. Jeśli jednak dolegliwości utrzymują się  więcej niż dwa dni powinieneś zgłosić się do specjalisty, który dokładnie przeprowadzi badanie i zdiagnozuje problem.


o autorze

Dagmara Drabik

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

  • Igrzyska Olimpijskie 2021

    - Nie możemy sobie odpuścić. Naszym zadaniem na ten okres jest podtrzymanie tego co wspólnie wypracowaliśmy zimą. Każdy trenuje indywidualnie na...

    Więcej...

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl