Wiosenny ból kolan - jak go uniknąć?

Przed treningiem na krótko.. pamiętaj o kolanach

Zanim na trening zwabi Was pierwsze wiosenne słońce, które ostatnio zaczęło się intensywnie pojawiać, przeczytajcie nieco o doborze stroju z uwzględnieniem Waszych stawów.

Poprawiająca się pogoda i coraz dłuższe dni zachęcają do dalszych i częstszych przejażdżek. Pamiętajmy, że temperatura odczuwalna może być niższa niż ta na termometrze, a minimalna zalecana przez ortopedów dla treningu „na krótko” wynosi ok. 16 stopni. Niestety, na początku sezonu wielu kolarzy wyklucza z dalszych intensywnych treningów siejący postrach syndrom tzw. „wiosennych kolan”.

Przyczyną tego wczesnosezonowego bólu  może być przeciążenie i przemarznięcie kolan, zwłaszcza biorąc pod uwagę nieco mniejsze zimowe obciążenie stawów. Przeciążenie takie bierze się najczęściej z “ugniatania” podjazdów lub nieodpowiedniego używania wyższych biegów. Zrezygnuj zatem z molestowania “blatu” i nie zwiększaj  gwałtownie wiosennych przebiegów.


A gdy już zacznie boleć? 

Pamiętaj o 4 bardzo ważnych zasadach
- Nigdy nie wolno Ci ignorować bólu kolana - to znak, że coś jest nie tak
- Zwróć uwagę na swój styl jazdy – korzystaj z niższych przełożeń
- Zmniejszaj w razie potrzeby objętość treningu
- Gdy ból ustąpi, możesz zwiększać obciążenie ale rób to powoli i słuchaj swojego organizmu

Ustalenie przyczyny bólu kolana jest niezbędne. Istnieje bardzo wiele możliwych urazów i przyczyn, jednak jeśli nie zmieniałeś diametralnie pozycji czy intensywności treningów, a także nie uległeś wypadkowi - najbardziej prawdopodobnym będzie „zmęczenie” stawu. Opinię zostaw fachowcom – zrób przerwę w treningach i udaj się do specjalisty – zwłaszcza, jeśli ból nie ustępuje po kilku dniach odpoczynku.Zalecamy  na pierwszy kontakt fizjoterapeutę lub lekarza sportowego. W gronie Twoich rowerowych znajomych na pewno jest osoba, która może polecić Ci sprawdzonego fachowca w tej dziedzinie. 

Warto zapamiętać! 

Zwiększaj objętość treningu powoli i ostrożnie. Będziesz miał pewność, że kolana nie dostaną nagle zbyt dużego obciążenia.

Pedałuj z kadencją wyższą niż zwykle aby zredukować obciążenie. Pamiętaj o tym nie tylko na szosie, ale również w terenie, szczególnie na podjazdach. Nie zapominaj o rozjeździe po treningu w celu „wystudzenia” nie tylko organizmu, ale też stopniowego zmniejszenia obciążenia stawów.

Przygotuj się na ewentualność czasowego wykluczenia z treningów na rzecz regeneracji i urlopu dla kolan, gdy je przeciążysz. Jeśli trenujesz w upale, dobrze zrobi Ci chłodny kompres po wysiłku.   Przy zmianie pozycji, dla osób z problemami ze stawami warto polecić skorzystanie z tzw. bikefittingu – pomoże on dobrać optymalną dla pracy kolana konfigurację. Pamiętajmy, że nawet centymetr zmiany pracy stawu może mieć ogromny wpływ na jego zużywanie się. Upewnij się także, że po przerwie w treningach set-up wysokości siodełka, pedałów itp. nie uległ zmianie.

Unikaj używania twardych przełożeń – zbyt mocno obciążają chrząstki stawowe, mogą prowadzić do przewlekłego zapalenia stawów.

Wbrew pozorom… nie słuchaj rad starszych. Nie wszyscy znają aktualne dane czy badania, a przede wszystkim – nikt nie ma możliwości sprawdzić, jak Ty czujesz się w danej pozycji.  

Życzymy Wam jednak niezniszczalnych kolan:)

źródło: http://www.cyclingweekly.co.uk


o autorze

Anna Olszańska

Anna Olszańska – studentka Politechniki Poznańskiej. W kolarskim świecie aktywna od 6 lat. Wciąż staje przed trudnym wyborem, czy uczestniczyć w życiu kolarzy zza obiektywu, czy znad kierownicy. Na portalu odpowiedzialna za relacje fotograficzne...

komentarze

WiadomościWszystkie

  • Igrzyska Olimpijskie 2021

    - Nie możemy sobie odpuścić. Naszym zadaniem na ten okres jest podtrzymanie tego co wspólnie wypracowaliśmy zimą. Każdy trenuje indywidualnie na...

    Więcej...

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl