Kask GIRO Foray™ MIPS - bezpieczeństwo, jakość i cena!

Podczas uprawiania sportu bezsprzecznie najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jeszcze nie tak dawno, bo zaledwie kilkanaście lat temu na świecie nie wymagano jazdy w kasku, a nakaz obowiązywał tylko w niewielu krajach. Jednak wszystko uległo zmianie po wielu tragicznych wypadkach - Międzynarodowa Unia Kolarska wprowadziła nakaz jazdy w 2003 roku. Od tego czasu wprowadzano wiele technologii ochrony głowy, a specjaliści nieustannie pracują nad jeszcze wydajniejszymi rozwiązaniami, prześcigając się coraz to nowszymi pomysłami.

Marka Giro to jedna ze światowych liderów na rynku osprzętu rowerowego. Kaski, rękawiczki i buty tej marki są używane przez miliony rowerzystów na całym świecie - w tym przez najlepszych profesjonalistów, którym zależy na komforcie, wydajności i stylu, a te cechy zapewniają produkty Giro.

Kask GIRO Foray™ MIPS to jeden z wielu produktów, które trafiły do redakcji i są wnikliwie testowane - w każdych warunkach, również w tych ekstremalnych.  Na stronie producenta możemy przeczytać, że Foray™ nawiązuje do odważnego projektu topowego kasku Synthe™ i oferuje wiele najlepszych rozwiązań, włączając wytrzymałą konstrukcję In-Mold™ oraz system dopasowania Roc Loc® 5 z dwustronnym zakresem regulacji. Smukła konstrukcja kasku jest bardzo lekka i oferuje imponującą wentylacje. Kask jest dostępny w trzech rozmiarach Super Fit™, aby zapewnić wygląd, dopasowanie i odczucia tak, jakby był wykonany specjalnie pod indywidualnego klienta.

INFORMACJE TECHNICZNE
ROZMIARY:
  • S (51-55 cm)
  • M (55-59 cm)

  • L (59-63 cm)
WAGA: Rozmiar M - 289 g
CENA: 449,90 PLN


TECHNOLOGIA

Fot. AMP POLSKA

Zastosowana technologia:

  • MIPS to skrót od angielskiej nazwy „Multi-directional Impact Protection System” (Wielokierunkowy System Ochrony przed Uderzeniami). Stworzone na podstawie wieloletnich badań system ma zapewnić ochronę głowy podczas upadku, niezależnie od kąta uderzenia. Według naukowców jest to obecnie najskuteczniejszy system ochrony głowy.
  • System regulacji Roc Loc® 5 - standard komfortu, stabilności, regulacji rozmiaru i techniki zmniejszania wagi kasków. Poza stopniem dopasowania i komfortu, system Roc Loc® 5 umożliwia regulowanie nacisku kasku na głowę i jego przechylenia do przodu i do tyłu jedną ręką. Dodatkowo jest lżejszy od porównywalnych systemów, co stanowi luksus w dziedzinie ochrony głowy.
  • Technologia Super Fit Enegineering to opatentowany system rozmiarów kasków Super Fit™ - uwzględnia rzeczywiste różnice w wymiarach ludzkiej głowy i jest wynikiem ponad 25-cio letniego doświadczenia w ręcznej produkcji kasków. Kaski  gwarantują idealne i bezpieczne dopasowanie do głowy, oraz odczucie indywidualnego komfortu.
  • Konstrukcja In-Mold™ polega na połączeniu trwałej, lekkiej, a jednocześnie wytrzymałej skorupy zewnętrznej z amortyzującą powłoką styropianową, przez co obie części są mocniejsze. Proces łączenia wzmacnia krawędzie otworów i żebrowania, tworząc jednolity szkielet zewnętrzny. Zmniejsza to wagę kasku, podnosi jego wytrzymałość i poprawia przepływ powietrza w porównaniu do konstrukcji kasków, których wyściółki są mocowane do skorupy mechanicznie lub klejami. 
  • Kaski Giro opracowano z zastosowaniem własnego systemu wentylacyjnego Wind Tunnel™. Jest to konstrukcja obejmująca aktywne wloty powietrza wykonane w skorupie kasku, połączone z kanałami wylotowymi biegnącymi wewnątrz kasku. Umożliwiają one przepływ świeżego, chłodnego powietrza wokół głowy i odprowadzają ciepłe, nieświeże powietrze. Jest to najbardziej wydajny system chłodzenia kasków na rynku i z pewnością odczujesz to podczas każdej jazdy.

Technologia przestudiowana! A jak w rzeczywistości sprawuje się kask? Jakie pierwsze wrażenie robi produkt na kliencie? Jak kask zachowuje się podczas jazdy na rowerze? Jak radzi sobie w ciężkich warunkach? Na te i inne pytania zaraz postaram się odpowiedzieć! :) 

DESIGN: Moc pierwszego wrażenia - ważna, czy nie ważna? Hmm.. i tak i nie! To proste - idziesz do salonu/sklepu z kaskami i pierwsze co na co zwracasz uwagę to... Wygląd, no nie oszukujmy się, ale to jeden z elementów, na który znaczna większość osób zwraca uwagę podczas wyboru tego jedynego... kasku oczywiście! Każdy chce być PRO. Wybierając Giro Foray nie musimy się o to martwić. Kształt, ilość otworów (21) oraz ogólny design kasku jest na wysokim poziomie. Dodatkową zaletą jest ogromny wybór kolorystyki - każdy znajdzie odpowiednią stylistykę do swojej "stylówy"! Kask nie jest wyposażony w opcjonalny daszek, ani w siateczkę na owady. 

DOPASOWANIE: Kolejnym dość kluczowym aspektem jest idealne dopasowanie kasku do naszej głowy. Warto poświęcić tej czynności parę chwil. Po wstępnej przymiarce należy dopasować paski do brody za pomocą standardowej klamry oraz dwóch klamerek bocznych, które powinniśmy umieścić na komfortowej wysokości pod uchem. Jeśli paski regulacji pod brodą są zbyt długie i nie jest to estetyczne - spokojnie możemy je przyciąć i zabezpieczyć przed niechcianym strzępieniem. Długość szkieletu znajdującego się na wysokości potylicy regulujemy małym pokrętłem, którego zakres wynosi około 4 cm. Po wstępnej przymiarce możemy jeszcze podnieść lub obniżyć wysokość tylnego szkieletu, tak aby  trzymał mocno i pewnie naszą głowę, jednocześnie zapobiegając przesuwaniu się kasku w przypadku gwałtownego ruchu głową. Dodatkowym atutem dla większości kobiet (dla mężczyzn również) mających długie włosy jest fakt, że pomiędzy skorupą, a mechanizmem regulacyjnym bez problemu można zmieścić spięte w kucyk włosy.

WENTYLACJA: WindTunnel™ Ventilation czyli technologia zastosowana w kasku polega na jeszcze płynniejszym przepływie powietrza przy powierzchni głowy kolarza. Foray jest świetnie wentylowany, posiada 21 otworów różnej wielkości, a ich rozmieszczenie nie jest przypadkowe. Tworzą one zespół tuneli, kierujących odpowiednio powietrzem tak, aby optymalnie chłodzić głowę, przy zachowaniu jak najmniejszych strat energii wywołanych oporem powietrza. Konstrukcja  MIPS również pomaga pod kątem właściwej wentylacji rozgraniczając kontakt głowy bezpośrednio z kaskiem. System sprawdza się podczas optymalnych temperatur (w temperaturach do 25°C odpowiednio wentyluje, a w zimie jak to w zimie trzeba się ciepło ubrać..) aczkolwiek podczas upalnych dni, możemy poczuć dyskomfort ciepła, jednak mimo wszystko jest to odczucie, które "ginie" pośród pozytywnych wrażeń z jazdy w tym produkcie. 

JAZDA: Po założeniu kasku na głowę łatwo się do niego przyzwyczaić, już po chwili można zapomnieć o tym, że mamy go na głowie. Ewentualne poprawki w dopasowaniu możemy zrobić podczas jazdy, używając wyłącznie jednej ręki. Zdarza się, że gdy zbyt mocno dopasujemy szkielet kasku do głowy, to po dłuższej jeździe odbije się lekko na naszej skroni, pomimo istniejących zabezpieczeń - i to jest malutki minus. Antybakteryjne wkładki wewnątrz kasku są miękkie i wygodne. Po pierwszych kilku dniach spędzonych z nim na rowerze, nie odczuwałam żadnego dyskomfortu i tak jest nadal. Nie jeżdżę w nim aktualne na co dzień, ale zawsze z przyjemnością go zakładam. Miałam już wiele kasków w swojej 10-cio letniej przygodzie rowerowej i ten wpisuje się na listę tych zasługujących na wyróżnienie. 

Czy kask działa? Na to pytanie na szczęście nie jestem w stanie Wam odpowiedzieć! :) Aczkolwiek system MIPS, który zastosowano aktualnie jest najlepszy na rynku, więc wierze, że jest również niezawodny. 

Podsumowując, jeśli ktoś poszukuje kasku ze średniej półki cenowej to doskonały wybór. Waga kasku 289 gram w rozmiarze M nie jest to ogromną rewelacją, ale jak już pisałam - nie jest to produkt topowy marki Giro, a zaledwie mniejszy bliźniak modelu Synthe. Dopasowanie, design i wykonanie jest na wysokim poziomie. Jest to kask, któremu spokojne możemy zaufać, nawet podczas bardzo wymagających warunków wyścigowych. Kask jest odpowiednio dopracowany. Jakość wykończenia poszczególnych elementów stoi na wysokim poziomie. Cena to 449,90 zł i uważam, że jest adekwatna do jakości wykonania, bezpieczeństwa i komfortu, który oferuje kask GIRO Foray™ MIPS.

DYSTRYBUTOR: AMP POLSKA


o autorze

Redakcja

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • 34-300 Żywiec, Folwark 21/25
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl