Owsianka, jajecznica czy kanapki?

Na śniadanie możesz wypić koktaj, zjeść jajecznice,owsiankę, kanapki czy naleśniki – wybór jest ogromny, więc ciężko się nudzić.  Jednak nie każdy poranny posiłek działa na nas tak samo.

Zjedz za dużo a będziesz ociężały i nadęty, zjedz za dużo błonnika i … :)

Oto krótki przewodnik o tym co powinieneś jeść w sytuacjach kiedy:

- Dojażdzasz na rowerze do pracy lub robisz krótki poranny trening

Jest to bardzo indywidualna sprawa. Wiele ludzi ma problem z jedzeniem śniadania. Wiele zależy też od długości i intensywności jazdy. Mimo wszystko dobrze jest zjeść chociaż malutki, lekkostrawny posiłek, unikając jednak posiłków wywołujących nagły skok insuliny.

- W planie masz jazdę regeneracyjną

Przed spokojną jazdą nie trzeba martwić się o duże uszczuplenie zapasów glikogenu, więc możemy śmiało sięgnąć po śniadanie białkowo-tłuszczowe z dodatkiem warzyw, które zadba o regeneracje i sytość. Dla lubiących lekkie śniadania dobrym rozwiązaniem jest warzywny lub owocowy koktajl.

- Masz dziś krótki ale intensywny wyścig/trening

Najlepszym rozwiązaniem jest większy posiłek 3-4h prze wysiłkiem składający się w większości z węglowodanów. W razie potrzeby można spożyć jeszcze banana lub batona energetycznego koło godziny (lub później jeżeli nie masz problemów z trawieniem) przed startem.

W przypadku wyścigu lepiej nie eksperymentuj. Stosuj sprawdzone schematy przetestowane podczas treningów.

- Czeka Cię długi dzień w siodle

Podczas kiedy intensywność jazdy jest niższa a czas najlepszym rozwiązaniem jest zwiększenie ilości „dobrych” tłuszczy. Tłuszcz zapewnia długie i wolne uwalnianie spożytych kalorii, dzięki czemu napędza nas przez wiele godzin. Jeżeli bazujesz głównie na węglowodanach,  przyzwyczajenie organizmu do korzystania z tłuszczów jako priorytowego paliwa. Na przykład możesz podać kanapkę z pełnoziarnistego chleba z dodatkiem awokado lub łososia.

- Masz dzień wolny od treningu

W dzień wolny nie ma szczególnego znaczenia co zjesz na śniadanie. Jednakże dla niektórych korzystny wpływ ma zwiększenie ilości białka i tłuszczy względem węglowodanów. Daje to korzyści w postaci przyspieszonej regeneracji, poprawy odporności i równowagi hormonalnej.

- Potrzebujesz uniwersalne śniadanie dla aktywnej osoby

Najważniejszą rzeczą jest dobry balans makroskładników w posiłku. Równie ważne z punktu widzenia aktywnej osoby jest spożywanie antyoksydantów wraz z posiłkiem. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie dnia jest kombinacja warzyw lub owoców ze złożonymi węglowodanami oraz dodatkiem białka.


o autorze

Małgorzata Mazurek

komentarze

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl