Jak wybrać najlepszy rower górski?

Rower górski to opcja nie tylko na okazyjne wycieczki poza miasto. Kiedy warto rozważyć jego zakup?

1. Rower górski - w jakich warunkach się sprawdzi?

2. Rowery górskie klasyczne vs. do jazdy ekstremalnej

3. Na co uważać wybierając rower MTB?

Rower górski - w jakich warunkach się sprawdzi?

Jeżeli lubimy jeździć rowerem po terenach miejskich czy parkach, zwykły model lub kolarzówka w zupełności nam wystarczą. Sytuacja ta ulega zdecydowanej zmianie w momencie, gdy zapragniemy udać się na wycieczkę w teren bardziej dziki, pozbawiony wytyczonych ścieżek i gładkiej powierzchni do poruszania się. W takiej sytuacji naszą najlepszą opcją będą rowery MTB (ang. mountain terrain bike), których najważniejszą cechą jest wysoka odporność na trudne warunki. Tego typu model będzie miał grubszy, mocniejszy profil, szersze opony o bardziej agresywnym bieżniku, a także sam w sobie będzie zauważalnie cięższy, niż rower do jazdy po asfalcie. Są to cechy niezbędne do tego, aby umożliwić nam sprawne i bezpieczne poruszanie się po terenach wymagających, jak na przykład las, góry, czy piasek. Dobrze dobrany rower górski będzie też wymagać od nas włożenia większego wysiłku w jazdę, jednak z drugiej strony pozwoli nam na pokonanie praktycznie każdego rodzaju podłoża - zarówno płaskiego, jak i wzniesionego.

Rowery górskie klasyczne vs. do jazdy ekstremalnej

Rower górski MTB możemy podzielić na dwie grupy: klasyczne rowery do jazdy terenowej, o których zwykle myślimy słysząc hasło "rower górski", oraz modele przeznaczone do jazdy wyczynowej. Te drugie cechują się mocniejszą konstrukcją, jak i zauważalnie wyższą ceną. Z drugiej strony jednak umożliwiają nam pokonanie praktycznie każdego rodzaju terenu, włącznie z takim pokrytym śniegiem czy mokrą roślinnością. W sytuacji, gdy dopiero zaczynamy jazdę w terenie, na początek zapewne będziemy wybierać trasy o umiarkowanym poziomie skomplikowania, w związku z czym poradzimy sobie z nimi na klasycznym rowerze górskim. Jeżeli jednak interesują nas sporty ekstremalne, jak na przykład zjazd z wierzchołka góry na czas, powinniśmy zadbać o odpowiednią klasę sprzętu, jak i dodatkowe zabezpieczenia: odzież, kask, czy rękawiczki.

Rowery górskie charakteryzują się wyższą wagą, niż ich miejskie odpowiedniki. Wybierając je więc powinniśmy dobrać model ściśle pod osobę, która ma docelowo z niego korzystać - szczególnie, jeżeli wybieramy sprzęt dla dzieci. Aby wycieczki w trudnym terenie były nie tylko przyjemnością, ale i bezpiecznym doświadczeniem, musimy być w stanie podnieść swój rower, na przykład w sytuacji, gdy utkniemy w błocie lub przebijemy oponę.

Na co uważać wybierając rower MTB?

Dobierając rower górski warto pamiętać o tym, że daje nam on więcej możliwości - poradzimy sobie zarówno na ścieżce rowerowej czy w miejskim parku, jak i w "dzikim" terenie. Z drugiej strony jednak jego wykorzystywanie będzie wymagać od nas więcej siły, głównie ze względu na bardziej agresywny bieżnik opon oraz ogólnie większą wagę sprzętu. Jeżeli jednak chcemy mieć jeden uniwersalny rower do jazdy po mieście, jak i na bardziej wymagających trasach, MTB zdecydowanie nam to umożliwi, w przeciwieństwie do rowerów miejskich oraz kolarzówek.

Wybór rowerów górskich to bardzo popularna opcja głównie ze względu na wszechstronność ich zastosowania. Powinniśmy jednak rozważyć, czy planujemy korzystać ze sprzętu w sposób bardziej rekreacyjny, czy też interesuje nas jazda ekstremalna po bardzo wymagającym terenie. W zależności od tej decyzji będziemy w stanie łatwiej dopasować najlepszy dla naszych potrzeb model, co również przełoży się na jakość i komfort jego użytkowania.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl