Teraz już możesz używać mechanicznych przerzutek SRAM 10/11 z 12-biegową kasetą Shimano

Ratio Technology wprowadza nowy zestaw do konwersji

Ratio Technology rozszerzyło swoją ofertę zestawów modernizacyjnych, aby umożliwić korzystanie z 12-biegowych kaset szosowych Shimano z 10- lub 11-biegowymi przerzutkami SRAM, wprowadzając nowy zestaw 2x12SH. Zestaw do modernizacji 11-biegowych mechanicznych grup osprzętu SRAM do współpracy z łańcuchem i kasetami eTap AXS tej marki już istnieje.

Ta opcja umożliwia jednak ominięcie standardu piasty bębenka SRAM XDR wymaganego do korzystania z kaset 12-to rzędowych. Oznacza to, że można nadal korzystać z kół jakie posiadacie, bez konieczności zmiany bębenka lub całych kół. ROzwiązania 10-cio i 11-to biegowe grupy osprzętu SRAM do rowerów szosowych opierały się na korpusie piasty wolnobiegu Shimano HG.

Zębatka zastępuje standardowy element w klamkomanetce SRAM. W zestawie znajduje się to, co Ratio nazywa zębatką 12SH, która według producenta została zaprojektowana specjalnie dla pozycji zębów w 12-biegowych kasetach Shimano, a także wymienne kółeczka do tylnej przerzutki.

Co wchodzi w skład zestawu?

Oba kółeczka obracają się na nierdzewnych łożyskach Enduro, a Ratio twierdzi, że są one obrabiane we własnym zakresie z termoplastycznego acetalu. Górne kółeczko jest lekko przesunięte, aby pomóc 11-biegowym przerzutkom SRAM poradzić sobie ze zwiększoną szerokością 12-biegowych kaset. Zestaw jest również kompatybilny z 10-biegowymi przerzutkami szosowymi SRAM, z dodatkiem szpuli linki Ratio, aby umożliwić zainstalowanie na niej grzechotki 12SH.

Ratio Technology twierdzi, że maksymalna pojemność kasety wynosi dokładnie 32, tak samo jak w przypadku przerzutek szosowych SRAM WiFLi. Oznacza to, że z systemem nie będzie można sparować 12-biegowej kasety Shimano do rowerów górskich. Oczywiście niektóre 12-biegowe kasety szosowe Shimano mają przełożenia 11-34 i 11-36 (jedyne opcje w Shimano 105 Di2). Ratio Technology oficjalnie nie zaleca parowania swojego zestawu z tymi kasetami, ponieważ może to mieć niewielki wpływ na B-gap. Producent twierdzi, że przetestował również 10-biegowe przerzutki SRAM MTB Exact-Actuation z kasetami 11-36 i odkrył, że "niektóre przerzutki nie mają wystarczającego zakresu ruchu, aby prawidłowo zmieniać biegi na szerokości kaset Shimano".

Dlaczego rowerzyści mogą chcieć dokonać aktualizacji?

11-biegowe grupy osprzętu SRAM do rowerów szosowych i szutrowych stanowią ostatnią ofertę marki w wariancie mechanicznym. Z wyjątkiem niedawno ogłoszonego Apex Eagle (który wykorzystuje napęd mullet), 12-biegowe opcje szosowe i szutrowe SRAM to są elektroniczne grupy.

Umożliwiając 11-biegowym mechanicznym zestawom osprzętu SRAM poprzedniej generacji na współpracę z 12-biegowymi kasetami, skutecznie oferuje to rowerzystom aktualną opcję mechaniczną bez kłopotów ze zmianą kół, które posiadają piasty kompatybilne z bębenkiem XDR.

Co potrzebujecie żeby móc skorzystać z zestawu?

  • 11-biegowe przerzutki szosowe SRAM z grup Red*, Force*, Rival* lub Apex* (seria 22 2×11) lub: 10-biegowe odpowiedniki SRAM z zamontowaną szpulą linki Ratio. 
  • Przerzutka tylna SRAM 2x z grup Red*, Force*, Rival* lub Apex* (seria 22 2×11 lub 2×10) 
  • Przerzutka przednia SRAM 2x z grup Red*, Force*, Rival* lub Apex* (seria 22 2×11 lub 2×10) 
  • 12-rzędowa kaseta szosowa Shimano 
  • 12-rzędowy łańcuch Shimano 
  • Zębatki 2×11 (preferowane) lub 2×10 
  • 11-biegowa piasta HG

Poniżej filmik jak zrobić konwersję klamko manetki na 12-to rzędową

Zestaw 2x12SH będzie dostępny w sprzedaży detalicznej w cenie 120,80 USD / 114,30 EUR.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl