Fi'zi:k GRAVITA VERSOR FLAT test i recenzja

Według Fi'zi:k mają to być buty, które zostały zaprojektowane tak, aby nadawały się zarówno do jazdy zjazdowej, jak i jazdy po szlakach. Para butów GRAVITA VERSOR FLAT, to przyrodni brat modelu Versor z niższą kostką i podeszwą do pedałów platformowych. 

Obydwa rodzaje mają czystą, ergonomiczną estetykę i są dostępne w wersjach z płaskim pedałem, jak i bez zatrzasku

Fot. Paweł Miłosz

Cholewka buta jest wykonana z lekkiego materiału Ripstop, który jest odporny na rozdarcia. Charakter materiału również zapewnia oddychalność, ale oznacza, to natomiast że nie jest to but wodoodporny.  Około 3/4 dolnej części cholewki jest dodatkowo zabezpieczona laminowaniem z powłoki poliuretanowej zwiększając ochronę po wewnętrznej stronie buta, w miejscach, w których może wystąpić zużycie od uderzeń ramion korby. Co dodatkowo zwraca uwagę to prowadzenie sznurowadeł, które biegną po zewnętrznej stronie cholewki buta, z przesunięciem od linii środkowej.

Versor Flat wykorzystuje prosty system sznurowania, który jest ustawiony pod kątem od mechanizmu korbowego w stronę zewnętrznej strony roweru. Ma to tę dodatkową zaletę, że naturalnie utrzymuje sznurówki w większej odległości od łańcuchu i tarcz oraz ma na celu zapewnienie bardziej ergonomicznego dla stopy ucisku. 

Fot. Paweł Miłosz

A co z podeszwą zewnętrzną? Podeszwa zewnętrzna Fi'zi:k Gravita Versor Vibram Mega Grip.

Najważniejszą cechą anatomiczną każdego buta MTB jest wędzidło stykające się z pedałem. Wszystkie buty Fi'zi:kGravita mają podeszwę zewnętrzną X6 pokrytą gumą MegaGrip firmy Vibram. Zaokrąglone występy na styku pedałów mają gładką powierzchnię i niski profil (~2 mm wysokości).

Fot. Paweł Miłosz

Fi'zi:k Gravita Versor Podeszwa zewnętrzna ze wzorem bieżnika i strefowymi wypustkami teksturowanymi

W obszarze palców i pięty wypustki są większe i mają lekko teksturowaną powierzchnię. Prawdopodobnie ma to na celu dodanie odrobiny tarcia, aby poprawić przyczepność.

Wrażenia z pierwszej jazdy: Dopasowanie i wygoda tych butów do rowerów górskich z płaskimi pedałami jest wyjątkowa. Pięta jest osadzona głęboko w bucie, na tyle, aby czuć się bezpiecznie, a ergonomiczne sznurowane zapięcie równomiernie rozkłada nacisk na górną część stopy. Po paru godzinach jazdy stopa nie uciska i nie czuć dyskomfortu noszenia butów.

Buty są bardzo lekkie i cienkie, co sprawia, że perfekcyjnie nadają się do luźnych wypadów, a trochę mniej do typowego bike parkowego haratania. Jednak największą bolączką była dla mnie podeszwa oparta o gumę Vibram, nie zapewniała ona wystarczającej według mnie przyczepności. Momentami miałam wrażenie, że buty “nie kleją” się wystarczająco pedałów, przez co jednocześnie czułam się mniej pewnie jadąc w dół. Niestety podeszwa Vibram Megagrip nie dorównuje niesamowitej przyczepności, jaką ostatnio cieszyłam się w przypadku mieszanki STEALTH RUBBER w butach FiveTen, model Fizik;a wypada dość słabo. Może to być jednak moje indywidualne odczucie lub też kwestia pedałów. Zapewne inaczej zachowuje się podeszwa w modelu SPD.

Fot. Paweł Miłosz

Powiem, że poziom przyczepności jest po prostu rozsądny, choć nie da się ukryć, że moje stopy odbijają się od pedałów z większą częstotliwością, niż jestem przyzwyczajona.

Fi'zi:k ocenia sztywność swoich podeszew od 1 do 5, przy czym 5 oznacza najsztywniejszą. Płaski pedał Versor jest oceniany jako "2" (dla porównania, wysokiej klasy wpinany Tensor ma ocenę 5) i został zaprojektowany tak, aby był elastyczny i zapewniał niewielki ruch podczas stemplowania na ulubionych płaskich pedałach. Nie próbowałam innych butów Fi'zi:k, więc nie wiem, jak sztywne są, ale w porównaniu do wielu innych butów są dość elastyczne. Podeszwa o dużej elastyczności może czasami powodować niewygodne lub nieefektywne wyczucie pedału, ale w tym przypadku tak nie jest.

Nie miałam jeszcze okazji jeździć w nich w bardzo mokrych, zimnych i błotnistych warunkach. Podejrzewam jednak, że lekka, odciążona natura butów jest bardziej odpowiednia do cieplejszych i bardziej suchych warunków.

Fot. Paweł Miłosz

Dla mnie osobiście buty Fi'zi:kGravita Versor dość dobrze pasowały do płaskich pedałów. Czułam się w nich wygodnie i swobodnie, jednak minusem jest dla mnie dosyć słaba przyczepność do pedałów, która odbiera częściowo pewność z jazdy. Mimo to, buty są solidne i bezpieczne. Łatwo się w nich poruszać także i podchodząc z rowerem oraz dostosowywać pozycję stopy. Minimalistyczny charakter Versor mi odpowiada, ale może nie być to zaleta dla wszystkich. Są wystarczające do okrążeń po lokalnych lasach, przejażdżek po szlakach. Mogą nie do końca odpowiadać tym, którzy wolą nieco lepszą ochronę lub jeżdżą w bardziej technicznym, skalistym terenie, gdzie uderzenia, zadrapania i zadrapania są zwiększone.

Buty dostępne są w trzech wariantach kolorystycznych.

Obecnie kupimy je za mniej więcej 500-550zł. 

Waga dla rozmiaru 39eu wynosi 285g.

Więcej szczegółów pod linkiem u producenta


o autorze

Magda Horabik

Amatorka z ambicjami, za sobą ma już szosę, MTB, a teraz próbuje odkryć trochę świata enduro. Na codzień studiuje i trenuje. W wolnym czasie lubi poszwędać się po świecie, czytać kryminały i zakręcić przy sportowych wydarzeniach.

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl