​Visegrad 4 Bicycle Race Grand Prix Polski

Po dwóch pierwszych tegorocznych odsłonach cyklu Visegrad 4 Bicycle Race (UCI 1.2), rozegranych na Węgrzech i Słowacji, żółtą koszulkę lidera założył Maciej Paterski, zawodnik Voster ATS Team. W sobotę 22 lipca, między Oleśnicą a Długołęką na Dolnym Śląsku odbędzie się polska edycja, a na drugi dzień kolarze ścigać się będą w Czechach. 

Historia wyścigu zawodowców sięga roku 2014, gdy międzynarodowy peleton wystartował z Polkowic do mety we Wrocławiu na Stadionie Miejskim. Z inicjatywą wykorzystania kolarstwa do wzmacniania współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej w roku 2013 wyszedł ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W tym samym roku rozegrany został rajd, w którym grupa około 300 kolarzy amatorów pokonała trasę z Krakowa do Budapesztu. Dopiero we wspomnianym roku 2014 zorganizowano rywalizację dla zawodowców, która przyjęła formę czterech rozgrywanych dzień po dniu wyścigów klasycznych. Od roku 2015 wyścigi tego cyklu odbywają się w różnych terminach. 

W roku 2020, z powodu pandemii, wyścig nie został rozegrany w żadnym z czterech państw. Polska edycja zawitała m.in. do Jeleniej Góry i Sobótki, a od roku 2021 kolarze rywalizują na szosach między Oleśnicą a Długołęką. W roku ubiegłym wystartowali z Długołęki do mety pod Zamkiem Książąt Oleśnickich w Oleśnicy. Ponad 140-kilometrowa trasa miała płaski profil i faworyzowała sprinterów. Zwycięzcą tej edycji został Marceli Bogusławski, obecnie zawodnik Alpecin-Deceuninck Development Team, a wówczas reprezentujący barwy HRE Mazowsze Serce Polski. 

W tym roku organizatorzy zaplanowali start w Oleśnicy, a metę w Długołęce. Peleton pokona 7 km, zanim wjedzie na nieco ponad 13-kilometrową rundę, którą pokona dziewięciokrotnie. Okrążenie przebiegać będzie przez miejscowości Bystre, Ligota Wielka, Oleśnica. Po ostatniej pętli do mety pozostanie już tylko 17 km, które prowadzić będą przez Piszkawę, Oleśniczkę, Mydlice, Raków, Bielawę i Kamień. W sumie wyścig ma 141,9 km, a meta zlokalizowana będzie na ulicy Wschodniej w Długołęce. Profil trasy, niezmienny od kilku edycji, pozwala sądzić, że finał rozstrzygną między sobą sprinterzy. 

W wyścigu wystartują polskie ekipy oraz reprezentacja Polski, a także teamy z Czech, Słowacji, Węgier, Uzbekistanu, Izraela, Niemiec, Belgii, Słowenii, Rumunii, Holandii, Austrii, Szwajcarii, Kolumbii czy Wielkiej Brytanii.

Alfabetyczny wykaz zespołów: 

AC Sparta Praha

ATT Investments

Bialini Gomola CCN

ČEZ Cyklo Team Tábor

CLN Cycling 

Cycling Academy Trenčín

Cyklotým Havířov

Dukla Banska Bystrica

Elkov Kasper Cycling Team

HRE Mazowsze Serce Polski

Israel National Team

Klub Kolarski Tarnovia

Lotus Team

Lubelskie Perła Polski

LUKS Trójka Piaseczno

MBH Bank Cycling Team

Polish National Team

Power Of Science Jafi Team

RRK Group Pierre Baguette Benzinol

Santic Wibatech

TC Chrobry Głogów  / SCOTT

Team Felbermayr Simplon Wels

Team Novo Nordisk Development

TJ Favorit Brno

Tufo Pardus Prostějov

Universe Cycling Team

Uzbekistan National Team

Voster ATS Team

Zwycięzcy poprzednich edycji:

2022 Marceli Bogusławski 

2021 Itamar Einhorn 

2019 Alois Kaňkovský 

2018 Maciej Paterski

2017 Kamil Zieliński

2016 Łukasz Owsian

2015 Bartosz Warchoł

2014 Erik Baška 

Więcej informacji na: 

www.dzkol.pl/wyscigi-dzkol/visegrad-4-bicycle-race

www.facebook.com/visegradrace

foto: Dariusz Krzywański


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl