​Maratony Kresowe zakończyły czternasty sezon w Siemiatyczach

Finałowy wyścig czternastego sezonu Maratonów Kresowych w Siemiatyczach wygrał  Łukasz Góralewski (KK Catena Wyszków), zaś najlepszym zawodnikiem klasyfikacji generalnej po raz ósmy został Litwin Sarunas Pacevicius. Wśród kobiet zarówno etap, jak i “generalkę” wygrała piętnastolatka z Augustowa Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół).

Start i meta wyścigu zostały ulokowane nad malowniczym zalewem w Siemiatyczach, tuż przy plaży miejskiej. Jednak Siemiatycze kojarzą się zawodnikom startującym w Maratonach Kresowych nie z plażowaniem, a z trudnym wyścigiem, deszczem i błotem. Z takimi warunkami przychodziło się zmagać kolarzom w tym mieście w poprzednich sezonach. W tym roku pogoda także postraszyła kolarzy. Deszcz padał w nocy i o poranku przed wyścigiem. Na szczęście przed startem deszczowe chmury ustąpiły, a chwilami nawet pojawiały się przebłyski słońca.

Kolarze ścigali się na urozmaiconej, interwałowej rundzie poprowadzonej przez las miejski, wzdłuż malowniczego zalewu i rzeki o egzotycznej nazwie Mahomet. Na kilku odcinkach poziom trudności podniosło błoto i kałuże. W końcówce rundy zawodnicy przejeżdżali przez rzeczkę, ale nie zrobiło to na kolarzach szczególnego wrażenia, gdyż docierali do brodu solidnie ubłoceni...

Maratony Kresowe są imprezami rowerowymi dla wszystkich kategorii wiekowych. Jak zawsze pierwsi ścigali się najmłodsi w wyścigu Mikro Biciklo. Choć rywalizacja przedszkolaków wzbudza wiele emocji wśród rodziców i widzów, to zajmowane przez dzieci lokaty nie są istotne. Dla najmłodszych ma to być przede wszystkim dobra zabawa, aby pierwsze zawody w życiu kojarzyły się jak najprzyjemniej. Sponsor wyścigu Mikro HurtowniaZabawek.pl nagradza wszystkich startujących, bez względu na zajmowaną lokatę.

Trasa wyścigu Mini dla dzieci w wieku 7 - 12 lat liczyła 6,4 km. Zwyciężył Alan Skorupka (Triathlon Siedlce Club), który w finałowym wyścigu pokonał zwycięzcę klasyfikacji generalnej Bartosza Maciorowskiego (MTB EŁK-PROSTKI). Wśród dziewczynek nie było niespodzianki. Dominację w sezonie i ogromny talent potwierdziła Urszula Lulkiewicz (3T Białystok). Dla zawodniczki był to pierwszy rok startów. Jej pierwszy trening na rowerze zakończył się ręką w gipsie. Wówczas zapewne nikt się nie spodziewał, jak piękny będzie to dla niej sezon.

W wyścigu FIT adresowanym do kategorii Młodzik i początkujących rowerzystów  dominację potwierdzili zawodnicy z drużyny MTB Ełk Prostki. Zwyciężył Maksymilian Wierzbicki przed Miłoszem Kuczyńskim. Do pełni szczęścia podopiecznym trenera Dariusza Gajdzińskiego zabrakło wygranej także w rywalizacji Młodziczek. Jednak Maja Kateszczenko po zaciętej rywalizacji na finiszu musiała uznać wyższość Julii Gilewskiej ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach.

Trasa Półmaratonu liczyła 30 km. Panuje opinia, że trudne warunki preferują doświadczonych zawodników. Wyścig sezonu pojechał czterdziestoletni Paweł Piotrowski (APG Peleton Białystok), który na swoim koncie ma już ponad sto startów w Maratonach Kresowych. Jednak wystarczyło to jedynie do zajęcia drugiego miejsca. Bezkonkurencyjny był ponownie junior z Suwałk Mikołaj Szeliga, dla którego była to siódma wygrana w sezonie. W ten sposób przypieczętował wygraną w klasyfikacji generalnej. Szanse na pierwsze miejsce miał także Dawid Bojarczak. Jednak defekt na trasie pokrzyżował plany zawodnika Milsport Team.

W rywalizacji kobiet nie było niespodzianek. Po raz kolejny wygrała Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół) przed Zofią Rowińską (MTB Suwałki). Hegemonię tych dwóch zawodniczek próbowałą przerwać Malwina Krzyczkowska (RK Exclusive Doors MTB Team), ale ostatecznie musiała zadowolić się najniższym miejscem na podium.

W wyścigu głównym na dystansie Maraton formę podlaskich zawodników postanowił sprawdzić debiutujący w Maratonach Kresowych Łukasz Góralewski (KK Catena Wyszków). Pierwszy start okazał się dla niego bardzo udany, gdyż zakończył się wygraną. Drugie miejsce zajął Wiktor Gindorowicz, zaś trzecie złoty medalista olimpiady osób niesłyszących Paweł Arciszewski (Start Białystok). Klasyfikację generalną Maratonów Kresowych po raz ósmy wygrał zawodnik z Litwy Sarunas Pacevicius. Drugi był Wiktor Gindorowicz, zaś trzecie miejsce zajął kolejny zawodnik z Litwy Arturas Remeika.

Na czternasty sezon Maratonów Kresowych złożyło się trzynaście imprez. Dwanaście z nich odbyło się w Polsce Wschodniej na obszarze trzech województw: podlaskiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego. Wyjątkowym wydarzeniem w kalendarzu “kresowych” jest wyścig na Wileńszczyźnie na terenie Republiki Litewskiej.

Współorganizatorami wyścigu był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Siemiatyczach. Maratony Kresowe uzyskały wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Głównymi sponsorami cyklu były: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka, Browar Waszczukowe oraz HurtowniaZabawek.pl.

Więcej informacji: www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Siemiatyczach

Maraton (mężczyźni):

1. Łukasz Góralewski (KK Catena Wyszków) - 2:03:34
2. Wiktor Gindorowicz (iVelo.pl) - 2:06:30
3. Paweł Arciszewski (Start Białystok) - 2:06:38

Półmaraton (kobiety):

1. Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół) - 1:23:23
2. Zofia Rowińska (MTB Suwałki) - 1:25:23
3. Malwina Krzyczkowska (RK Exclusive Doors MTB Team) - 1:25:32

Półmaraton (mężczyźni):

1. Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki) - 1:08:57
2. Paweł Piotrowski (APG Peleton Białystok) - 1:11:00
3. Kacper Bernacki (UKS WYGODA BIAŁYSTOK) - 1:11:04

Wyścig Fit (kobiety):

1. Julia Gilewska (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 54:47
2. Maja Kateszczenko (MTB EŁK-PROSTKI) - 54:47
3. Ilma Lipneviciene (VeloRatai) - 59:19

Wyścig FIT (mężczyźni):

1. Maksymilian Wierzbicki (MTB EŁK-PROSTKI) - 45:56
2. Miłosz Kuczyński (MTB EŁK-PROSTKI) - 46:17
3. Jakub Bącik (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 47:32

Mini (dziewczynki):

1. Urszula Lulkiewicz (3T Białystok) - 18:34
2. Maria Sienkiewicz (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 20:02
3. Zuzanna Tomaszewska  (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 20:52

Mini (chłopcy):

1. Alan Skorupka (Triathlon Siedlce Club) - 15:34
2. Bartosz Maciorowski (MTB EŁK-PROSTKI) - 16:07
3. Gabriel Gilewski (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 17:27

KLASYFIKACJA GENERALNA SEZONU 2022

Maraton (mężczyźni):

1. Sarunas Pacevicius (Sprint-Rowery.pl)
2. Wiktor Gindorowicz (iVelo.pl)
3. Arturas Remeika (Vilnius)

Półmaraton (kobiety):

1. Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół)
2. Zofia Rowińska (MTB Suwałki)
3. Ewelina Gościńska (MTB Suwałki)

Półmaraton (mężczyźni):

1. Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki)
2. Bawid Bojarczak (Milsport Team)
3. Paweł Piotrowski (APG Peleton Białystok)


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl