​Maratony Kresowe po raz jedenasty w Uzdrowisku Supraśl

Była to już jedenasta edycja Maratonów Kresowych w uzdrowiskowym Supraślu. Na dystansie Maraton zwyciężył Paweł Arciszewski (Start Białystok) - tegoroczny złoty olimpijczyk na na XXIV Letnich Igrzyskach Osób Niesłyszących. Kobiety ścigały się na dystansie Półmaraton. Najszybsza była piętnastoletnia Nikola Gliniecka z Augustowa (SKK Sokół).

Supraśl otoczony Puszczą Knyszyńską oraz doliną rzeki oferuje wyjątkowy mikroklimat, którego uzdrowiskowe zalety zostały doceniane już sto lat temu. Miasto słynie również z wyjątkowych zabytków, takich jak prawosławny monaster, który początkami sięga przełomu XV i XVI wieku. Równie widowiskowy jest Pałac Buchholtzów, w którym obecnie znajduje się Liceum Plastyczne oraz drewniane domki tkaczy.

Supraśl to także kolarska perełka na mapie regionu. Miejscowość na stałe wpisała się w polską tradycję maratonów MTB. Interwałowa trasa poprowadzona w okolicy rezerwatu “Góry Krzemienne” potrafiła dać wiele satysfakcji z jazdy rowerem górskim. Trasy wiodły po bardzo stromych, morenowych wzgórzach Puszczy Knyszyńskiej w sąsiedztwie rezerwatu Góry Krzemienne. Tradycyjnie finałowe kilometry prowadziły niezwykle malowniczą groblą wzdłuż rzeki Supraśl. Dodatkowe emocje wśród uczestników wzbudził przejazd przez wąski mostek zabezpieczony tylko z jednej strony barierką. 

Jak zawsze pierwsi rywalizację rozpoczęli przedszkolacy wyścigiem HurtowaniaZabawek.pl Mikro Biciklo. Dzięki sponsorowi każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal i nagrodę. W Mikro Biciklo nie są ważne miejsca, ale dobra zabawa dzieci, aby pierwszy start w życiu kojarzył się przyjemnie. 

Punktualnie o 12:30 wystartowali zawodnicy dystansów Maraton (50,5 km) i Półmaraton (33,5 km). Główny dystans wygrał z bezpieczną przewagą Paweł Arciszewski (Start Białystok). Czterdzieści sekund za nim finiszował litewski zawodnik Marius Pinaitis (Impuls Racing Team). Na trzeciej pozycji zameldował się Wiktor Gindorowicz (iVelo.pl-Factor Bikes-Black Inc), który w Supraślu odebrał pamiątkową statuetkę za ukończenie 100 startów w Maratonach Kresowych. 

Półmaraton był popisem juniora z drużyny MTB Suwałki Mikołaja Szeligi MTB Suwałki. Jego przewaga nad kolejnymi zawodnikami wynosiła na mecie trzy i pół minuty. Drugie miejsce zajął Dawid Bojarczak (Milsport Team), zaś na najniższym stopniu podium stanął mieszkaniec Gminy Supraśl Kaper Bernacki (Uks Wygoda Bialystok). W rywalizacji kobiet także najlepsze były juniorki. Zwyciężyła Nikola Gliniecka (SKK Sokół), przed Zofią Rowińską (MTB Suwałki) i Pauliną Hryszko (Dabarti Cycling Team).

“Ćwierćmaraton” o nazwie FIT jest adresowany przede wszystkim do kategorii Młodzik (13-14 lat) oraz początkujących zawodników. Najszybciej trasę licząca niespełna 17 km pokonali Maksymilian Wierzbicki (MTB EŁK Prostki) i Julia Gilewska (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach). Dla zawodników dystansu Fit była to jedna z najbardziej wymagających tras do pokonania w tym sezonie, z interwałową serią stromych podjazdów.

Wyścig Min, który jest dedykowany dla dzieci do 12 roku życia, pozbawiony był w Supraślu większych trudności, stosownie do wieku i umiejętności uczestników. Najszybciej trasę liczącą osiem kilometrów pokonał reprezentant Sokólskiego Klubu Kolarskiego Sokół Miłosz Chadukiewicz. Wśród dziewczynek wygrała podopieczna trenera Dariusza Gajdzińskiego z MTB Ełk Prostki Anna Supińska.

Wyścig był okazją nie tylko do odwiedzenia magicznego Uzdrowiska Supraśl, z jego wyjątkowymi zabytkami, wielokulturowością i pięknymi krajobrazami Puszczy Knyszyńskiej i doliny rzeki Supraśli, ale także do posmakowania regionalnej kuchni pogranicza polsko-litewskiego. Posiłki dla zawodników serwowała litewska restauracja Ruta z Puńska. Na talerze zawodników trafiły kartacze lub soczewiaki dla osób, które preferują dania bezmięsne. W upalny dzień wyjątkowo dobrze smakował chłodny kwas chlebowy, tradycyjny napój, który nie jest znany w innych regionach Polski. 

Współorganizatorami wyścigu była Gmina Supraśl i Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. Maratony Kresowe uzyskały wsparcie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są: Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Fenwicks, Augustowianka, browar Waszczukow oraz HurtowniaZabawek.pl. 

Kolejny wyścig z cyklu Maratony Kresowe odbędzie się już niedzielę 11 września  w Olecku.  Pełne wyniki i więcej informacji na stronie internetowej Maratonów Kresowych www.maratonykresowe.pl

Wyniki Maratonu Kresowego w Supraślu:

Maraton (mężczyźni):

1. Paweł Arciszewski (Start Bialystok) - 01:56:32

2. Marius Pinaitis (Impuls Racing Team) - 01:57:13

3. Gindorowicz Wiktor (iVelo.pl- Factor Bikes- Black Inc) - 02:00:08

Półmaraton (mężczyźni):

1. Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki) - 01:14:48

2. Dawid Bojarczak (MILSPORT Team) - 1:18:06

3. Kacper Bernacki (UKS Wygoda Białystok) - 1:18:07

Półmaraton (kobiety):

1. Gliniecka Nikola (Sokólski Klub Kolarski Sokół) - 1:29:47

2. Rowińska Zofia (MTB SUWAŁKI) - 1:35:18

3. Paulina Hryszko (Dabarti Cycling Team) - 1:40:09

Wyścig Fit (mężczyźni):

1. Maksymilian Wierzbicki (MTB Ełk Prostki) - 00:39:04

2. Jan Chadukiewicz (Sokólski Klub Kolarski Sokół) - 00:39:43

3. Miłosz Kuczyński  (MTB EŁK PROSTKI) - 00:42:20

Wyścig Fit (kobiety):

1. Gilewska Julia (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 00:46:57.38

2. Maja Kateszczenko (MTB EŁK Prostki) - 00:46:57.74

3. Nina Szulińska Prostki - 00:49:45

Mini (mężczyźni):

1. Miłosz Chadukiewicz (Sokólski Klub Kolarski Sokół) - 00:18:15.14

2. Maciorowski Bartosz (MTB EŁK PROSTKI) - 00:18:15.57

3. Jan Ostaszewski (Szkółka Kolarska Ogrodniczki) - 00:15:51

Mini (kobiety):

1. Anna Supińska (MTB EŁK PROSTKI) - 00:19:22

2. Julia Czajkowska (3T Białystok) - 00:19:24

3. Urszula Lulkiewicz (3T Białystok) - 00:19:45


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl