​Lubuskie wie jak jeździć na rowerze! Ultra kolarze otworzą IX etap GP Kaczmarek Electric MTB w Zielonej Górze

  • Inspirujący ludzie i impreza dla całych rodzin  
  • Ponad 1000 metrów przewyższeń na dystansie MEGA 
  • Piękne tereny i wzgórza piastowskie z perspektywy roweru

Cykl Kaczmarek Electric MTB jest największą imprezą rowerową w zachodniej Polsce, dobrze znany chyba każdemu, kto miał do czynienia z rowerem górskim. Już czwartego września zawody zawitają w Zielonej Górze, by każdy mógł przekonać się jak poradzi sobie z jazdą w terenie na zróżnicowanych dystansach.

Jak będzie nam się jechało?

Początek wyścigu:

Pętla tworząca trasę tegorocznego wyścigu MTB będzie nieco dłuższa od ubiegłorocznej. Miejsce startu zmieniło się z miejskiego kąpieliska w Ochli na teren Bursy Szkolnej przy ulicy Botanicznej.

Ta zmiana spowoduje, że trasa od samego początku nie będzie oszczędzała kolarzy. Pierwsze 1,5 km to w zasadzie ciągła jazda w górę. Nagrodą dla ambitnych może być podjechanie i widok Góry Tatrzańskiej – jednego z najwyższych wzniesień Wzgórz Piastowskich. Zjeżdżając ze wzniesienia miniemy początek strumienia pustelnik, skręcimy w prawo i pognamy dalej falowaną, mocno interwałową trasą Zielonogórskiego GP.

Najciekawszy fragment:

W połowie siedemnastego kilometra zacznie się największa wspinaczka tego wyścigu. Na dystansie niespełna półtorej kilometra podjedziemy o 70 metrów w górę, a naszym (zmęczonym) oczom ukaże się znana z rodzinnych wycieczek Wieża Bismarcka, będącą ozdobą najwyższego wzniesienia Wzgórz Piastowskich. 

Walory kolarskie:

Trasa ma dość interwałowy charakter, jest sekwencją następujących po sobie podjazdów i zjazdów. Porównując do ubiegłego roku (zapis wideo GP 2021 tutaj) pojawią się nowe singletracki, mniej będzie długich i szerokich odcinków. Technicznie trasa nie jest mocno wymagająca, nie ma wielu korzeni, uskoków itp. W każdym razie, żeby w pełni móc cieszyć się pięknymi, zielonogórskimi widokami, należy podejść do zawodów z odpowiednim przygotowaniem kondycyjnym. 

Trasę pokonać można bez schodzenia z roweru , a przy okazji jest gdzie się pobawić, zmęczyć, odpocząć, wyprzedzić i jeszcze na koniec mieć radość na mecie, że się dojechało. Jest ona modyfikacją zeszłorocznej wersji i w większości przebiega jej śladem, więc kto jechał w Zielonej Górze rok temu, ten będzie wiedział o co chodzi. 

Kamil Wieczorek, autor trasy GP Kaczmarek Electric Zielona Góra

Nasi Ultrasi 

Zielona Góra i całe woj. Lubuskie wie jak ścigać się na rowerach, niezależnie długości.

Nasz wyścig, w każdym sektorze startowym będą otwierali lokalni kolarze z dystansów ultra.

Charakter początku trasy i zjazd z odcinka asfaltowego w teren, będzie wiązał się ze zwężeniem trasy. Poza wolontariuszami, których zawsze spotkać można na bardziej wymagających odcinkach, pomogą nam nasi koledzy z dystansów ultra, którzy popilotują startujące grupy kolarzy i pomogą bezpiecznie wejść w trasę. 

Kasia Marchewka, Janusz Gołąb, Arkadiusz Mądry i Krzysztof Fechner [Platokos Bike Team] 

Pierwsza trójka z wyżej wymienionych startowała w ultramaratonie rowerowym Bałtyk – Bieszczady 1008 km non stop. Startując dwudziestego sierpnia ze Świnoujścia, po ponad dwóch dobach jazdy rowerem, finiszowali w Ustrzykach Górnych, w Bieszczadzkim Parku Krajobrazowym. Dla wielu ludzi są to dystanse niewyobrażalne i zupełnie nieosiągalne, ale nie jest tak w przypadku Krzysztofa Fechnera. Ten bohater, jako pierwsza osoba w woj. Lubuskim ukończył morderczy wyścig dookoła polski, którego dystans wynosił 3600km. Podczas rajdu, Krzysztof pokonywał dziennie ponad 300km i ukończył go w 11 dni. 

Cała czwórka ultrasów to nasi przyjaciele z Lubuskich (i nie tylko) tras rowerowych. Z zapartym tchem śledziłam jak przemieszczają się po mapie gps podczas swoich wyczynów. Myślę, że możliwość spotkania takich zawodników i przybicia z nimi piątki podczas naszych zawodów będzie ciekawym dodatkiem dla młodszych, ale i starszych zawodników!

Joanna Balawajder, koordynator Grand Prix Kaczmarek Electric MTB.

Kto może ścigać się w Kaczmarek Electric MTB?

Poza nieco bardziej wymagającymi dystansami dla pasjonatów MTB i profesjonalnych kolarzy tj. mini, mega i giga (Mega 50km, Giga 74km) Organizator przygotował trasy na dystansie MINI tj 26km z przewyższeniem sięgającym 500m oraz dziesięciokilometrowy dystans FUN, który pokona każdy kto rekreacyjnie korzysta z roweru.

Co dla dzieci?

Dla starszych dzieci proponowany jest dystans młodzik(10km) oraz trasy specjalnie dobrane do możliwości najmłodszych. W dedykowanej Strefie dziecka nie zabraknie malowania buziek, warsztatów plastycznych i baniek mydlanych. Kategorie i dystanse w wyścigach dla najmłodszych:

·         D0 do 4 lat (100-150 m),

·         D1 5-6 lat (200-400 m),

·         D2 7-8 lat (500-800 m),

·         D3 9-10 lat (1000-1500 m).

Zapisy na imprezę :

-online na stronie www.mtb.ke.pl do 31.08.22r. 

- w dniu imprezy od g. 8:00 do 10:30

Program imprezy:

8:00 – 10:30 – zapisy w Biurze Zawodów

10:50 – odprawa przed wyścigiem

11:00 – START poszczególnych sektorów dystans GIGA

11:04 – START poszczególnych sektorów dystans MINI i MEGA

11:15 – START poszczególnych sektorów dystans MŁODZIK i ŻAK

11:17 – START dystansu FUN

11:30 – START wyścigu dziecięcego (dekoracja dzieci odbędzie się po zakończeniu rywalizacji dziecięcej)

ok. 14:00 – dekoracja zwycięzców poszczególnych kategorii na dystansie Młodzik, ŻAK, FUN oraz MINI

ok. 14:45 – dekoracja zwycięzców poszczególnych kategorii na dystansie MEGA

ok. 15:30 – dekoracja zwycięzców poszczególnych kategorii na dystansie GIGA

ok. 16:00 – wręczanie nagród dodatkowych

ok. 16:30 – zakończenie imprezy


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl