​Bike Maraton w Jeleniej Górze. Tu ścigają się najlepsi

Kolarski Weekend w Jeleniej Górze to naprawdę spora dawka kolarstwa górskiego. Oba dni wypełnione były sportową rywalizacją od rana do wieczora – w sobotę królowało cross – country, a maraton przejął władanie nad okolicą w niedzielę. Start z Placu Ratuszowego zawsze jest w Jeleniej Górze widowiskowy i malowniczy oraz – co ważne - odbywa się na tak dużej powierzchni, że wszystko jest przejrzyste, czytelne i nie ma tłoku ani kolejek do sektorów startowych. Frekwencja w Jeleniej Górze zawsze dopisuje, więc ponad tysiąc zawodniczek i zawodników zgłoszonych do niedzielnych zawodów miało już na starcie komfortową sytuację.

Oczywiście najbardziej spektakularna część jeleniogórskiego Bike Maratonu to rywalizacja w UCI Marathon Series na dystansie GIGA. Elita (nie mogło być inaczej!) zgarnęła najlepsze miejsca w klasyfikacji końcowej dystansu GIGA, dorzucając do tego wspaniałe puchary i wysokie nagrody finansowe. Aktualny mistrz świata w maratonach Andreas Seewald wygrał GIGA, a w klasyfikacji elity kobiet najszybsza była Bośniaczka Leila Tanovič. Dystans GIGA miał w Jeleniej Górze 89 km.

Na dystansie MEGA (57 km) zwyciężył Maksymilian Wiśniowski (RK Exclusive Doors MTB Team) przed Bartoszem Janowskim (SUP Lifting MTB Team Bugla Bike Service) i Piotrem Berdzikiem (Immotion Specialized Skoda Gall ICM Team). Wśród kobiet ponownie dała się zapamiętać Elwira Kuziel, notująca bardzo udany start w kolejnym Bike Maratonie i zajmująca miejsce pierwsze. Druga była Alicja Marciniec (Verge Sport), a trzecia Magdalena Wojtyła (Immotion Specialized Skoda Gall ICM Team).

Dystans CLASSIC (37 km) wygrał Łukasz Decewicz (Prorowery Racing Team), wyprzedzając Jakuba Rawickiego (Wytrzymali. Coach) i Marka Olszewskiego (7R Rowmix Team 72 PB).

Klasyfikację open kobiet wygrała, urodzona w 2006 roku, Anna Banasiak (OŚ Racing Team), zachowując ponad minutę przewagi nad drugą w kolejności Martyną Wiśniewską (Zarębski Team) i ponad 10 minut nad trzecią Magdaleną Górą (Nextie Bike Team).

Najkrótszym dystansem Bike Maratonu jest tradycyjnie FUN, stworzony dla najmłodszych zawodników aby mogli ścigać się na takich samych zasadach jak seniorzy. FUN w minioną niedzielę miał 16 kilometrów. Najszybszy na tym dystansie był Jakub Sejda (rocznik 2006), a najszybsza wśród dziewcząt okazała się Hanna Kozdraś z Jeleniogórskiego Klub Kolarskiego (zawodniczka z rocznika 2007).

Klasyfikację drużynową open wygrał team Romat Factory, przed STS Extreme Strzelin Grom Bike Team i Gomola Pack Center. W klasyfikacji drużynowej sportowej pierwsze miejsce zajął również Romet Factory Team, drugie STS Extreme Strzelin Grom Bike Team , a trzecie Rybczyński Bikes Remmers Team.

Klasyfikację Muszkieterów wygrał Ifon Kolarz Klub, przed teamem Kondycja.net i Romet Factory.

Najlepsza kolarska rodzina: team państwa Marcińców.

Klasyfikację drużynową młodzieżową wygrała drużyna AZS Mitutoyo Wratislavia , drugi był UKKS Oriens Chojnów, a na miejscu trzecim znalazł się KS Arcadia – Bike Academy.

Kolejna edycja Bike Maratonu odbędzie się w Szklarskiej Porębie 25 czerwca.

Wcześniej – 18 sierpnia – organizatorzy zapraszają jeszcze do Świeradowa – Zdroju na Gravel Adventure presented by Eroe.cc, czyli gravelowy wyścig dla każdego, będący jednocześnie polską eliminacją do tegorocznych Mistrzostw Świata i  jedną z edycji Trek UCI Gravel World Series.