​Maratony Kresowe - Litewska dominacja w Augustowie

Sarunas Pacevicius z Kowna zwyciężył w Augustowie w czwartym etapie Maratonów Kresowych MTB. Rywalizację w wyścigu głównym na dystansie Maraton zdominowali zawodnicy z Litwy. W pierwszej piątce było aż czterech rodaków zwycięzcy, zaś w dziesiątce siedmiu. Litwinów zdołał rozdzielić jedynie Wiktor Gindorowicz (iVelo.pl - Factor Bikes - Black Inc), który finiszował jako drugi. W Półmaratonie najlepsi byli Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki) i Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół). 

Była to już dziesiąta edycja Maratonów Kresowych w królewskim mieście Zygmunta Augusta. Tym razem wyścig wystartował z pola namiotowego, niezwykle urokliwie położonego nad jeziorem Studzieniczne. Studzieniczna jest znana przede wszystkim z Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej. Obok kaplicy położonej na grobli znajduje się studnia, która według legendy zawiera „cudowną wodę, która leczy choroby”. To właśnie od tej studni pochodzi nazwa jeziora oraz miejscowości.

Dzięki temu, że miasteczko zawodów było poza centrum Augustowa, na trasie wyścigu mogło się znaleźć kilka wyjątkowych miejsc, które należą do największych atrakcji turystycznych regionu. Zawodnicy jechali brzegiem słynnego Kanału Augustowskiego, Śluzy Swoboda, rezerwatu Stara Ruda, malowniczego i niezwykle interesującego pod względem przyrodniczym sucharu Czarnobrodzkiego. Do finiszu prowadziła długa prosta wzdłuż jeziora Studzieniczne. 

Puszcza Augustowska nie oferuje dużych przewyższeń, jednak Jacek Siemiaszko z Team Augustów “wycisnął” z miejscowych ścieżek wszystko co najlepsze. Kilka wzniesień i krętych ścieżek skutecznie podzieliły stawkę. Poziom trudności podniosła także zmieniająca się jak w kalejdoskopie pogoda. W czasie wyścigu zawodnicy doświadczyli aury godnej najbardziej kapryśnego kwietnia, choć wyścig odbywał się u progu czerwca. Momenty słoneczne przeplatały się z deszczem, a nawet burzą z gradem. Zawodnicy docierali do mety malowniczo ubłoceni.

Najlepiej w tych zmiennych warunkach poradził sobie wielokrotny mistrz Litwy Sarunas Pacevicius, który upodobał sobie starty w Maratonach Kresowych i ma na swoim koncie już ponad sto startów w największym cyklu rowerowym Polski Wschodniej. Minutę do zwycięzcy stracił Wiktor Gindorowicz, zaś dwie kolarz z Wilna Marius Pinaitis.

W Półmaratonie kolejność na dwóch pierwszych miejscach była identyczna, jak w poprzednich dwóch wyścigach. Nie do zatrzymania jest w tym sezonie siedemnastoletni Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki). Drugie miejsce zajął Dawid Bojarczak (Milsport Team). Po dłuższej przerwie na podium powrócił Bartosz Samborski (Dabarti Cycling Team). Wśród kobiet ponownie wygrała piętnastolatka z Augustowa Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół). Na kolejnych miejscach uplasowały się Edyta Kryńska (Dabarti Cycling Team) i Zofia Rowińska (MTB Suwałki).

W wyścigu FIT, w którym startuje przede wszystkim kategoria Młodzik (13-14 lat), dominowali zawodnicy drużyny MTB Ełk Prostki. Zwyciężyli Maja Kateszczenko i Maksymilian Wierzbicki. W wyścigu Mini dla dzieci 7-12 lat także wygrali podopieczni Dariusza Gajdzińskiego: Anna Supińska oraz Bartosz Maciorowski. Rozegrany został także wyścig Mikro dla przedszkolaków do lat 6.

W bieżącym sezonie na imprezach z cyklu “kresowe” do rowerzystów dołączyli także biegacze rywalizujący w cyklu Kresowe Trail. Co więcej można wystartować w obydwu dyscyplinach, gdyż biegi i wyścigi rowerowe odbywają się w różnych przedziałach czasowych. Dla zawodników, którzy znajdą siły aby wystartować w obu dyscyplinach jest dodatkowa klasyfikacja Dual. W Augustowie “kresową” kombinację wygrał Krystian Kalinowski (AGR Podlasie). Był najlepszy w biegu na dystansie 6km oraz zajął czwarte miejsce w rowerowym Półmaratonie. Na kolejnych miejscach uplasowali się Dariusz Jelski (WestRock Bike Team) i Paweł Dawidejt (AGR Podlasie). Wśród kobiet na najwyższym stopniu podium stanęła Dorota Mozyrska.

Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie. Impreza uzyskała wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Głównymi sponsorami cyklu są Sklepy Rowerowe Peleton, CST, Garmin, producent rowerów Author, Dobre Sklepy Rowerowe, Augustowianka, Waszczukowe, Milsport i Trigar. 

Więcej informacji i pełne wyniki na stronie Maratonów Kresowych: www.maratonykresowe.pl

Wyniki

Maraton (mężczyźni):

1. Sarunas Pacevicius (Sprint-Rowery.pl) - 2:00:12

2. Wiktor Gindorowicz (iVelo.pl - Factor Bikes - Black Inc) - 2:01:09

3. Marius Pinaitis (Impuls Racing Team) - 2:02:13

Półmaraton (kobiety):

1. Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół) - 1:32:40

2. Edyta Kryńska (Dabarti Cycling Team) - 1:36:08

3. Zofia Rowińska (MTB Suwałki) - 1:39:45

Półmaraton (mężczyźni):

1. Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki) - 1:21:04

2. Dawid Bojarczak (Milsport Team) - 1:23:09

3. Bartosz Samborski (Dabarti Cycling Team) - 1:23:32

FIT (kobiety):

1. Maja Kateszczenko (MTB EŁK-PROSTKI) - 49:05

2. Julia Gilewska (Szkółka Kolarska w Ogrodniczkach) - 52:23

3. Anita Urbanowicz (Ludowy Uczniowski Klub Kolarski W Ełku) - 56:56

FIT (mężczyźni):

1. Miłosz Kuczyński (MTB EŁK-PROSTKI) - 44:51

2. Jan Chadukiewicz (SOKÓLSKI KLUB KOLARSKI SOKÓŁ) - 44:51

3. Maksymilian Wierzbicki (MTB EŁK-PROSTKI) - 44:51

Mini (dziewczynki):

1. Anna Supińska (MTB EŁK-PROSTKI) - 17:04

2. Urszula Lulkiewicz (3T Białystok) - 17:10

3. Anna Jelska (3T Białystok) - 17:25

Mini (chłopcy):

1. Bartosz Maciorowski (MTB EŁK-PROSTKI) - 16:05

2. Miłosz Chadukiewicz (SOKÓLSKI KLUB KOLARSKI SOKÓŁ) - 16:05

3. Hubert Bury (Triathlon Siedlce Club) - 16:55


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl