​Dobra pora na błotniki

Jesień to pora roku którą lubię najbardziej. Temperatura jeszcze znośna, a na drzewach i ziemi mamy pełną gamę kolorów. Nie sposób się nie zachwycać kolorowymi krajobrazami podczas rowerowych wyjazdów. Niestety ten czas ma jeszcze drugie oblicze, to kojarzące się z deszczami i błotem. Po takim wyjeździe spędzamy długi czas na doprowadzeniu swojego rumaka i odzieży do porządku. Wtedy przydają się błotniki. Wiem jakie jest Wasze zdanie, sam ich niechętnie używam, bo wiadomo waga, wygląd roweru, no i przecież lubimy się ubłocić. Jeśli o mnie chodzi to dokładam jeszcze minimalizm - zwyczajnie w rowerze ma być tylko to co potrzebne i nic poza tym. Czasami jednak chciałbym dojechać do domu na czysto i sucho i wtedy trzeba stanąć przed wyborem co założyć. Nie będę w tym miejscu opisywał wszystkich rodzajów błotników jakie są na rynku i skupię się nad wybranymi, najciekawszymi w mojej opinii, propozycjami na różne rowery. Jak powszechnie wiadomo - Niemcy kupują niemieckie samochody i pewnie według tego samego klucza inne rzeczy. W Polsce nie mamy swojej marki samochodowej póki co, ale mamy firmę produkującą błotniki i sprzedającą je na cały świat. SIMPLA – to polski producent błotników i akcesoriów rowerowych z Nysy. 

Z racji, że najbardziej lubię jazdę na rowerach MTB, od tej kategorii zacznę. Jest też ona najliczniejsza w ofercie. Najciekawszą propozycją z Simpli, i do tego w najmniejszym stopniu ingerującą w wygląd roweru jest w tym segmencie seria IQ.

Za co kochamy IQ?Jak wspomina sam producent:

„Produkt Polski - Produkowany w Polsce z polskich materiałów

Waga, waga, waga! - Najlżejsze błotniki na rynku

Prostota formy i montażu - Chcę to zakładam, jak nie to do plecaka

Dyskretny i minimalistyczny wygląd – Tak właściwie to ich nie widać, a jak już je zauważysz to stwierdzisz, że nawet dodają smaczku rowerowi

Wytrzymałość na zniszczenie – lite płyty polipropylenowe PP High Impact sporo obiecują”

Nazwa błotników nie wzięła się z przypadku - IQ to synonim inteligentnych błotników. Wykonane zostały z elastycznych płyt polipropylenowych o grubości 0,8 mm. Charakteryzują się piórkową wagą, minimalistycznym designem i prostotą montażu. Oczywiście spełniają również swoją główną rolę – chronią tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne; twarz, cztery litery, a dodatkowo zapewniają ochronę dolnej części ramy przed odpryskującymi kamieniami i piachem. Oczywiście, nie mamy pełnej gwarancji  i ochrony przed błotem, brudem, ale przecież jeżdżąc po ekstremalnych szlakach – każdy z nas lubi wrócić czasami brudny.
Model IQ MTB składa się z czterech błotników: IQ Front, IQ Rear, IQ Lower oraz IQ Seat i występuje w trzech wersjach kolorystycznych: czarny, czerwony oraz niebieski.

IQ to nie tylko błotniki na rowery z kategorii MTB. W swojej ofercie producent oferuje również błotniki IQ FAT na zdecydowanie grubsze opony, a także IQ RACE dla miłośników rowerów szosowych i graveli.

Specyfikacja IQ MTB:
Waga: 111 g
Kolor: Czarny, czerwony, niebieski
Materiał: Lite płyty polipropylenowe PP High Impact
Mocowanie: Rzepy
Rozmiar koła: Wszystkie
Uwagi: 4 częściowy zestaw błotników zjazdowych

ADHD

Jeden z najnowszych modeli producenta z Nysy, czerpiący z doświadczenia przy wcześniejszych modelach, dodatkowo z użyciem najlepszych materiałów i łączeniem tworzyw o różnych właściwościach. Charakteryzują się nowoczesnym wyglądem i możliwością wyboru spośród rożnych wersji kolorystycznych. Warto również wspomnieć, że ADHD występuję w dwóch wersjach:

1. ADHD LONG – 27.5”-29”

2. ADHD SHORT – błotniki na koła 26”-27.5”

Przód
Ta konstrukcja stoi na przeciwnym biegunie opisywanego wcześniej modelu IQ. Mimo tego jest to nowoczesna konstrukcja, umożliwiająca niezależne zakładanie przedniej bądź tylnej części przedniego błotnika. Przedni błotnik ADHD Front mocujemy za pomocą adaptera SPEEDclick, który wkręcany jest do rury sterowej amortyzatora. Posiada on powierzchnię pokrytą elastycznym tworzywem zapobiegającym ślizganiu się w rurze. Podobne tworzywo zostało zastosowane także w konstrukcji błotnika, co obniża jego masę oraz nadaje niepowtarzalny efekt wizualny.

Tył
ADHD Rear mocujemy do sztycy roweru za pomocą zapięcia SPEEDclamp które łączy w sobie zalety obejmy śrubowej i mocowania na opaskę, zaś wykorzystanie podwójnego przegubu umożliwia idealne dopasowanie błotnika do ergonomii ramy i koła.

Specyfikacja ADHD LONG

Waga: 419 g
Kolor: wielokolorowe
Materiał: Tworzywo sztuczne – PP, PA, TPE
Mocowanie: Trzon widelca, sztyca siodła
Rozmiar koła: 27.5”-29”
Uwagi: Dwukomponentowa dzielona konstrukcja do wszystkich typów rowerów

A co na szosę, grawel lub przełaj?

W tym temacie SIMPLA również się postarała. Weźmy pod lupę IQ RACE, brata wcześniej opisywanego IQ MTB. Model ten zdecydowanie spodoba się fanom minimalizmu. Składa się on z 3 elementów: IQ RACE Front, IQ RACE Rear, IQ RACE Seat. W zasadzie nazwy wyjaśniają ich umiejscowienie - na przednie koło, na tylne i klasyczny ass saver w wersji na wąskie opony. Nie zapewniają całkowitej ochrony przed błotem, skupiając się na tym co najważniejsze i nie kolidują z wyglądem roweru i są ultra lekkie! Ich waga to zaledwie 54g.

Specyfikacja IQ RACE

Waga: 54 g
Kolor: Czarny
Materiał: Lite płyty polipropylenowe PP High Impact
Mocowanie: Opaski kablowe
Rozmiar koła: Wszystkie
Uwagi: 3 częściowy zestaw błotników szosowych
* Warto zaznaczyć, że błotniki IQ RACE przeznaczone są do rowerów, które mają dostateczny prześwit pomiędzy dolną częścią korony widelca, a oponą.

Spory wybór mają także zwolennicy długich wypraw na rowerach trekkingowych. 

Wśród wielu oferowanych modeli mnie najbardziej spodobał się Ubiquit, który oferowany jest w kilku wersjach i wielu wariantach kolorystycznych. Błotnik jest dyskretny i elegancki. Stworzono go dzięki metodzie wtrysku dwukomponentowego co pozwoliło na zastosowanie w tylnych płetwach elastycznego tworzywa high impact, które jest odporne na działania mechaniczne. Błotniki są montowane do roweru za pomocą 3 elementów - ruchomej obejmy, drutów bocznych oraz występującego tylko w wersji SHORT wysięgnika do ramy roweru (wersjach LONG jest to fasolka w błotniku, przez którą przykręca się błotnik do dolnej części ramy). Takie mocowanie sprawia, że błotnik będzie stabilnie siedział na swoim miejscu w stałej odległości od opony.

Ubiquit występuje w dwóch szerokościach:

1. Ubiquit 45 SHORT
2. Ubiquit 45 LONG
3. Ubiquit 50 SHORT
4. Ubiquit 50 LONG

W ofercie SIMPLA ma również błotniki URBAN - to taka wersja Ubiquit’a bez dodatkowego, kolorowego chlapacza.

Specyfikacja UBIQUIT 45 SHORT 

Waga: 423 g
Kolor: Rdzeń - biały, czarny, tytan; Chlapacz - wielokolorowe
Materiał: Tworzywo sztuczne - PP
Mocowanie: Podkowa amortyzatora lub widelec klasyczny, tylna rama, druty boczne 4 mm
Rozmiar koła: 28'', szerokość: 45 mm
Uwagi: Stabilny montaż na drutach bocznych

Nie zapomniano o dzieciakach.

Seria KIDO to w ostatnim czasie jeden z bestsellerów w Simplii. Ogromna liczba kombinacji kolorystycznych wyróżnia firmę zdecydowanie. Oprócz właściwości ochronnych, dzieciaki mogą idealnie dopasować swoje błotniki do kolorystyki rowerów. 

Błotniki wykonane są w technologii dwukomponentowej przez co charakteryzują się niepowtarzalnym designem. Chopperowa geometria błotnika dopasowana jest do opony zapewniając ochronę przed brudem na bardzo wysokim poziomie.

Producent daje możliwość wyboru błotników z dodatkową naklejką typu REFLEX, która naklejana jest w środkowy kanał błotnika charakterystyczny dla modelu KIDO. Zwiększa to nie tylko bezpieczeństwo dziecka na drodze po zmroku, ale jest również fajnym elementem wizualnym. KIDO występuje w trzech modelach:

1. KIDO SHORT na koła: 12”, 16”-18”, 20”
2. KIDO LONG na koła: 16”-18”, 20”
3. KIDO PRO na koła: 12”, 16”-18”, 20”-24”

KIDO PRO to najnowszy model z błotników dziecięcych, który został wyposażony w nowoczesne zapięcie SPEEDclamp, charakterystyczne dla modelu ADHD, Hammer PRO i Raptor PRO.

Specyfikacja KIDO PRO

Waga: 16”-18” - 229 g,  20”-24” - 265 g
Kolor: Rdzeń - biały, czarny; Chlapacz - wielokolorowe
Materiał: Tworzywo sztuczne – PP, PC, ABS
Mocowanie: Przedni widelec lub podkowa amortyzatora, sztyca podsiodłowa, SPEEDclamp
Rozmiar koła: 16”-18” oraz 20”-24”
Uwagi: Dwukomponentowy, uniwersalny komplet błotników do rowerów dziecięcych.

Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą błotników SIMPLA. Wszystkie modele oraz ich specyfikacje znajdziecie na stronie producenta: www.simpla.pl

A tu możecie sprawdzić jak są testowane błotniki. No Mercy...


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl