Kask i ochraniacze rowerowe - jak zabezpieczyć się przed wypadkiem?

Ochraniacze rowerowe są często pomijanym elementem. Jazda na rowerze, hulajnodze, wrotkach czy rolkach niesie ze sobą poważne ryzyko wypadku. Czasem wystarczy chwila nieuwagi i mała przeszkoda, by zakończyć nasz przejazd wywrotką i uszkodzeniem ciała. Najbardziej na urazy narażone są głowa i wystające części kończyn: dłonie, łokcie, nadgarstki i kolana. Jeśli chcemy zapobiec poważnym urazom, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości ochraniacze.  

Ochraniacze na kolana, nadgarstki, łokcie oraz kask zapewnią nam bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Dlaczego kask i ochraniacze są bardzo ważne?

Głowa jest jedną z najbardziej narażonych na poważne uszkodzenia części ludzkiego ciała. Już nawet małe uderzenia mogą doprowadzić do wstrząsu mózgu, natomiast przy poważniejszych urazach może wystąpić ryzyko permanentnego ograniczenia kluczowych funkcji życiowych. W końcu urazy głowy należą do najczęściej zagrażających życiu i zdrowiu oraz stanowią największy procent urazów z trwałymi następstwami. Opisane kwestie wyraźnie wskazują, że kaski i ochraniacze rowerowe w trakcie jazdy powinny być dla nas priorytetem. Warto wybierać kaski posiadające odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Sprzęt ochronny zabezpiecza nas przed różnymi urazami w trakcie upadku, tworzy większe poczucie bezpieczeństwa i zwiększa naszą pewność siebie w trakcie podejmowania różnych wyzwań i wykonywania bardziej ryzykownych manewrów.

Jak dobrać właściwy kask i ochraniacze?

Osoby planujące zakupić zestaw ochraniaczy na pewno zastanawiają się, na co warto zwrócić uwagę oraz jakie elementy stroju wybrać. Najważniejszym elementem podstawowego wyposażenia powinien być odpowiedni kask. W końcu urazy głowy należą do najpoważniejszych i stwarzają największe ryzyko utraty zdrowia oraz trwałego kalectwa. Element ten jest ważny zwłaszcza w przypadku dzieci i osób, które lubią jazdę na deskorolce lub rowerach BMX. Pamiętajmy, że nie ma sensu kupować dziecku kasku na wyrost – głowa naszej pociechy nie rośnie tak szybko jak inne części ciała, a zbyt luźne nakrycie głowy nie będzie zapewniało wystarczającego bezpieczeństwa. Nie można też zaniedbywać innych wrażliwych części ciała jak łokcie czy kolana. Dla ich ochrony warto nabyć wygodne ochraniacze lub nawet cały ich komplet. Przeważnie w komplecie znajdują się po 2 ochraniacze na każdą kończynę oraz specjalne rękawice.

Czy kask i ochraniacze są obowiązkowe?

Używanie kasku i ochraniaczy jest zalecane jedynie przez różne organizacje związane z ruchem rowerowym. W naszym kraju nie ma obowiązku jazdy w kasku i ochraniaczach, jednak warto zainwestować w te elementy wyposażenia. Osoba na drodze (zwłaszcza dotyczy to rowerzystów) z osłoniętą głową jest znacznie bezpieczniejsza. Codziennie dochodzi do wielu wypadków i incydentów, w których kaski ochronne mocno łagodzą skutki groźnych upadków, a niekiedy wręcz ratują życie. Warto pamiętać, że rowerzyści są w grupie mocno narażonej na poważne urazy głowy. 

Ile kosztuje dobry kask i ochraniacze?

Wiele osób decyduje się poruszać rowerem po mieście, ponieważ takie rozwiązanie jest szybsze niż jazda komunikacją miejską czy samochodem. Mamy do dyspozycji wiele ścieżek rowerowych, które pomagają skutecznie uniknąć stania w korkach. Dużo osób decyduje się na oddanie roweru do serwisu na przegląd techniczny i naoliwienie. Światła, dzwonek, czy koszyk są elementami, na które zwraca się uwagę, jednak wiele osób zapomina (a nawet lekceważy) zakup kasku i ochraniaczy. Dobry kask rowerowy możemy nabyć nawet za 50 zł-150 zł, a ochraniacze za ok. 60 zł. To nieduże kwoty, które są inwestycją w nasze bezpieczeństwo.

Warto pomyśleć o zakupie ochraniaczy, które sprawiają, że jazda na rowerze staje się bardziej bezpieczna i komfortowa. Odpowiednie spodenki i buty zapewniają komfort, jednak niewiele pomogą na potencjalne uderzenia i incydenty. Udając się na rower ochraniacze na kolana mogą pozwolić nam uniknąć wielu nieprzyjemnych i bolesnych zdarzeń.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl