​4 etapy, 2 koła, 1 Gwiazda Północy

Do krajobrazu przepięknych Mazur należą lazurowe jeziora, wiekowe szumiące bory i Gwiazda Północy. Stworzona przez ełczanina Cezarego Zamanę etapówka kolarstwa górskiego w najbliższe dni znów zabłyśnie w Ełku, Prostkach i Starych Juchach.

W uniwersum sportu są zdarzenia, których wypatruje się uważniej i niecierpliwiej. Tak jak wszyscy czekają na igrzyska olimpijskie, tak polskie środowisko kolarzy górskich przez cały rok z utęsknieniem zerkali do kalendarza na cztery, zaznaczone na czerwono i ozdobione wykrzyknikiem cztery dni. To wtedy, czyli od soboty 14 do wtorku 17 sierpnia odbywa się tegoroczna Gwiazda Północy.

Tu nie ma rzeczy niemożliwych

Teoretycznie, zawody wyglądają na pełne kontrastów. Kojarzące się z błogim wypoczynkiem Mazury stają się areną niełatwych sportowych zmagań, nierzadko prowadzonych przy mało sprzyjające aurze. Słynąca z bezkresnych jezior kraina przemienia się w mocno pagórkowaty i upstrzony zakrętami region. Charakterystyczny dla północy kraju krajobraz jak za dotknięciem magicznej różdżki transformuje się w typowe dla południowej Polski podjazdy.

Odpowiada za to Cezary Zamana, triumfator Tour de Pologne, kolarski mistrz Polski, organizator maratonów MTB z 17-letnim stażem, a przy okazji – najwybitniejszy kolarz z Ełku. To on co roku opracowuje trasy, ale również skutecznie mobilizuje lokalne władze do współpracy na rzecz promocji rowerowego sportu wśród setek zawodniczek i zawodników z całej Polski. Przybywają oni na Gwiazdę Północy nie tylko z rowerami, ale również z całymi rodzinami czy znajomymi. Po każdym etapie wspólnie odkrywają uroki mazurskiej krainy.

Co w rozkładzie jazdy?

Tegoroczna Gwiazda Północy rozpocznie się w sobotę 14 sierpnia w mateczniku Cezarego Zamany – Ełku. Z miejskiej plaży przy ul. M. M. Kolbego na trasę wyruszą ci startujący w Gwieździe Północy oraz walczący o punkty w cyklu Cisowianka Mazovia MTB Marathon. Pierwszy etap Gwiazdy będzie jednocześnie szóstą edycją zmagań spod znaku czerwonej M. Sobotnie krajobrazy zmieniać się będą jak w kalejdoskopie. Wszystko zacznie się przy panoramie na uroczą ełcką starówkę, by następnie przenieść zawodników między starutkie bory czy wielowiekowe jeziora.

W niedzielę peleton zamelduje się w Prostkach. Zaletą tamtejszych tras jest to, że idealnie łączą poziom sportowych wyzwań z walorami krajobrazowymi. Męczące podjazdy rekompensowane są przez migocące między drzewami jeziora. Ostre, wymagające uwagi zakręty idą tu w parze z kojącym szumem stareńkich drzew. Interwałowe odcinki i hopki przeplatane są charakterystycznymi dla Warmii i Mazur widokami na zielone, pięknie kwitnące łąki.

Poniedziałek to wizyta w Starych Juchach. Przy wytyczaniu tras dla tego etapu, Cezary Zamana zachował wzorcowe proporcje. Są i sportowe wyzwania, ale nie brakuje też fragmentów mających dostarczyć czysto estetycznych wrażeń. To już tradycja Gwiazdy Północy, że wywozi się z niej nie tylko sportową satysfakcję i medale, ale również niezapomniane widoki i wspomnienia Mazur.

Wtorek, czyli finałowy dzień zmagań to powrót do Ełku. To na tutejszych trasach rozstrzygną się losy klasyfikacji generalnej. Poznamy także zwycięzców ze wszystkich dystansów. Trzeba bowiem zaznaczyć, że na każdym etapie startować można na trzech różnych wariantach tras: Hobby to propozycja dla młodzieży, Fit skrojona jest pod kątem początkujących, kobiet czy seniorów, a ½ Pro to już opcja z największym nagromadzeniem przeszkód, podjazdów czy zakrętów. Wyjątkiem jest pierwszy etap – czyli maraton w Ełku będący równocześnie częścią cyklu Cisowianka Mazovia MTB Marathon. Tam dostępny będzie jeszcze najtrudniejszy dystans – Pro.

Aby rywalizacja w Gwieździe Północy nie została brutalnie przerwana przez trudną do naprawienia usterkę rowerową, partnerem technicznym jest ekipa AJ’s Fenwick’s. Każdego dnia będą oferować serwisowe wsparcie i pomogą uporać się z każdą awarią.

Gwiazdka Północy dla dzieci

Sportowej zabawy posmakują też najmłodsi. W sobotę 14 sierpnia w Elku zorganizowane zostaną darmowe zawody z udziałem Rybki MiniMini. Ta znana z dziecięcych bajek postać zaprasza do wspólnej jazdy maluchy do szóstego roku życia. Udział jest bezpłatny – trzeba tylko zabrać kask dla swojej pociechy.

Dodatkowo, każdego dnia Gwiazdy Północy w bazie zawodów organizowany będzie bezpłatny kącik zabaw. Na dzieci czekać będą takie atrakcje prowadzone przez zawodowych animatorów jak bańki mydlane, gry z piłkami plażowymi czy balonami, partyjki w badmintona czy też skakanki oraz kręgle.

Oficjalnymi partnerami Gwiazdy Północy są: Urząd Miasta w Ełku, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku., Urząd Gminy w Prostkach oraz Urząd Gminy w Starych Juchach. Etapy Gwiazdy Północy organizowane w Ełku są współfinansowane z budżetu Miasta Ełk. Etap Gwiazdy Północy organizowany w Prostkach jest współfinansowany z budżetu Gminy Prostki.

Zapisy on-line już trwają. W kilka sekund można dołączyć do etapówki, korzystając z wygodnego systemu rejestracji dostępnego na tej stronie: https://sts-live.pl/zamanagroup/Event/Details/203.... Zapisać będzie się można także w sobotę 14 sierpnia w biurze zawodów, zlokalizowanym na Plaży Gwiazdy Północy. Etap Gwiazdy Północy organizowany w Starych Juchach jest współfinansowany z budżetu Gminy Stare Juchy.

PROGRAM ZAWODÓW

GWIAZDA PÓŁNOCY

ETAP I - EŁK

14.08.21 r. Ełk; Biuro zawodów start i meta na plaży miejskiej przy ul. Kolbego w Ełku

Biuro zawodów godz. 8.00 – 15.00

- godz. 10.20 - start dystansu Hobby ok. 5 km

- godz. 11.30 - start dystansu Fit - ok. 27 km - godz. 11.30 - start dystansu Pro - 50 km i dystansu ½ Pro - 39 km

- godz. 12.00 - zawody Rybki Minimini

- godz. 12.15 - dekoracja dystansu Hobby

- godz. 14.00 - dekoracja dystansu Fit

- godz. 14.30 - dekoracja dystansu ½ Pro

- godz. 15.00 - dekoracja dystansu Pro

- godz. 15.15 - zakończenie maratonu

ETAP II - PROSTKI

15.08.21 r. Prostki; Biuro zawodów, start i meta na stadionie Leśnym w Prostkach

Biuro zawodów w godz. 8.00-14.30

- godz. 10.20 - start dystansu Hobby ok. 8 km

- godz. 11.30 - start dystansu Fit - ok. 22 km - godz. 11.30 - start dystansu ½ Pro - 41 km

- godz. 12.00 - dekoracja dystansu Hobby

- godz. 14.00 - dekoracja dystansu Fit

- godz. 14.30 - dekoracja dystansu ½ Pro

- godz. 14.45 - zakończenie maratonu

ETAP III - STARE JUCHY

16.08.21 r. Stare Juchy; Biuro zawodów, start i meta na plaży nad jeziorem Jędzelewo przy ul. Sportowej

Biuro zawodów w godz. 8.00-14.30

- godz. 10.20 - start dystansu Hobby ok. 5 km

- godz. 11.30 - start dystansu Fit - ok. 21 km - godz. 11.30 - start dystansu ½ Pro - 38 km

- godz. 12.00 - dekoracja dystansu Hobby

- godz. 14.00 - dekoracja dystansu Fit

- godz. 14.30 - dekoracja dystansu ½ Pro

- godz. 14.45 - zakończenie maratonu

ETAP IV - EŁK

17.08.21 r. Ełk; Biuro zawodów i dekoracje na plaży miejskiej przy ul. Kolbego

Start i meta 1,5 km od bazy zawodów

Biuro zawodów w godz. 8.00-14.30

- godz. 10.20 - start dystansu Hobby ok. 6 km

- godz. 11.00 - dekoracja dystansu Hobby

- godz. 11.30 - start dystansu Fit - ok. 13 km - godz. 11.30 - start dystansu ½ Pro - 25 km

- godz. 11.30 - generalna dekoracja dystansu Hobby

- godz. 12.00 - dekoracja dystansu Fit

- godz. 12.30 - dekoracja dystansu ½ Pro

- godz. 13.00 - generalna dekoracja dystansu Fit

- godz. 13.30 generalna dekoracja dystansu ½ Pro


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl