CIEMNO, CIEMNIEJ, WĄWÓZ: TAK BYŁO PODCZAS PUŁAWY CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

To był maraton pełen kontrastów. Kolarze ze słonecznego startu po kilku kilometrach zanurzali się w cieniste, mroczne wąwozy. Uśmiechy szybko ustępowały miejsca skupieniu i koncentracji. Tak emocjami sterował dyrektor sportowy Mazovii, Cezary Zamana.

Nim jednak setki kolarek i kolarzy z impetem wpadli do wąwozów Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, atmosfera wśród nich była iście idylliczna. W uroczo położonym miasteczku rowerowym – tuż nad Mariną Puławy – meldowali się kolejni chętni do zmierzenia się ze sportowym wyzwaniem Cezarego Zamany. Wielu z nich przybyło do Puław z rodzinami, co było o tyle uzasadnione, że program zawodów przewidywał rowerowe atrakcje dla każdego. Najmłodsi wskakiwali na swoje fantazyjnie zdobione i pobłyskujące tu czy ówdzie brokatem rowerki biegowe, a następnie świetnie bawili się przy dopingu Rybki Mini Mini. Ich mamy czy dziadkowie mogli w relaksacyjnym tempie przejechać dystans Fit, a starsi bracia czy siostry próbowały sił na dystansie Hobby.

W końcu na starcie stanęły dystanse Pro i ½ Pro. To grupujące się tam zawodniczki oraz zawodnicy mieli na swojej drodze najwięcej najtrudniejszych wąwozów. Z gatunku tych, które stopniowo pochłaniają wjeżdżających w nie śmiałków. Takich, które z każdym przejechanym przez zawodnika metrem odcinają dostęp światła. Takich, których strome ściany rosną w okamgnieniu, by wreszcie niemal zasklepić się nad głową.

Zawodnik jeszcze chwilę temu stał w pełnym świetle, jeszcze kilka sekund pedałował przez rzepakowe pola czy kątem oka zerkał na puławską przyrodę – by nagle znaleźć się w zupełnie innym świecie.

W tym innym świecie najlepiej na dystansie Pro odnaleźli się Anna Wołos (Enea KS Energia Kozienice) oraz Michał Kamiński (Canyon eSports), którzy pokonali wyznaczoną trasę odpowiednio w czasie 3:00:25 oraz 2:19:45. Wśród mężczyzn na drugim miejscu uplasował się Bartek Borowicz (Cozmobike Team, 2:19:46) i Jan Czapliński (Komobike Scott, 2:21:24). Na dystansie ½ Pro wśród Pań bezkonkurencyjna była Alicja Napióra (Hurtap), która wpadła na metę z czasem 1:49:24. Wyprzedziła Monikę Mazur (Ale jazda Zamość, 1:49:44) i Marię Chrzanowską (Mitutoyo AZS Wratislavia, 1:50:43). Wśród Panów pierwsze miejsce wywalczył Piotr Truszczyński (Komobike Scott) z czasem 1:27:06. Drugi był Przemysław Ciak (Klub Kolarski Jeżowe, 1:27:52), a trzeci – Przemysław Olejniczak (Kolarski.eu, 1:28:48).

Przed peletonem Mazovii – trzeci przystanek. Tym razem sportowe wyzwania piętrzyć się będą w Ciechanowie. Zawody odbędą się 13 czerwca, ale zapisy trwają już dziś (https://sts-live.pl/zamanagroup/Event/Details/177).

Cisowianka Mazovia MTB Marathon to odbywający się od 17 lat cykl maratonów MTB dla pasjonatów sportów rowerowych. Pomysłodawcą, dyrektorem sportowym i dobrym duchem Mazovii jest Cezary Zamana, kolarski mistrz Polski oraz triumfator Tour de Pologne z 2003 roku. Wykorzystał on swoje sportowe wieloletnie doświadczenie na stworzenie zawodów przyjaznych dla rowerzystów o zróżnicowanym poziomie umiejętności. Od początku na listach startowych nie brakuje dzieci i młodzieży, kobiet i seniorów ani zapalonych miłośników MTB, poświęcających na treningi każdą wolną chwilę. Mazovia słynie z zapadających w pamięć tras, które dostarczają wielu wyzwań oraz pozytywnych doznań.

Cezary Zamana karierę sportową rozpoczął w klubie LKS Prim Ełk w 1981 roku. Jeden z pierwszych polskich kolarzy, którzy po 1989 roku dostali się do zagranicznych zawodowych grup kolarskich. Swoje szosowe umiejętności rozwijał m.in. pod okiem legendarnego trenera Edwarda Borysewicza (w latach 1990-1993 w teamie Subaru Montgomery). W 1994 roku startował w Tour de France jako kolarz grupy Kelme. Od 1996 roku znów reprezentuje polskie drużyny, m.in. Mróz, Mat-Ceresit-CCC, CCC-Polskat czy Intel-Action. W 1998 roku wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski w szosowym wyścigu indywidualnym, a rok później sięgnął po tytuł mistrza kraju. W 2003 roku triumfował w Tour de Pologne. Z innych sukcesów Cezarego Zamany warto wymienić etapowe zwycięstwo Criterium du Dauphine Libere (1993). Był też zwycięzcą Commonwealth Bank Classic (1998), Memoriału Henryka Łasaka (1999, 2002 i 2003), wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala (2000) oraz Małopolskiego Wyścigu Górskiego (2005). Od 2004 roku organizuje sportowe zawody dla amatorów: Mazovia MTB Marathon, wyścigi szosowe oraz maratony etapowe.


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl