​Nowa technologia w kaskach Trek i Bontrager wyznacza nowe standardy bezpieczeństwa

Firmy Trek i Bontrager zaprezentowały przełomową technologię o nazwie WaveCel, opracowaną z myślą o kaskach. Wyniki badań dowodzą, że zapobiega ona wstrząśnieniu mózgu w wyniku standardowych wypadków rowerowych nawet do 48 razy skuteczniej niż standardowe kaski z pianki EPS.*

WaveCel to materiał komórkowy ulegający zgniataniu, stosowany we wnętrzu kasków Bontrager WaveCel. Opracowany został przez chirurga ortopedę dra Stevena Madeya oraz inżyniera biomechaniki dra Michaela Bottlanga, którzy współpracowali ze sobą przez ostatnie 25 lat. Owocami tej współpracy były pionierskie rozwiązania w zakresie terapii złamań, urazów klatki piersiowej i miednicy oraz zapobiegania urazom głowy.

Kaski Bontrager WaveCel to efekt czteroletniej współpracy doktorów Madeya i Bottlanga z zespołami badawczo-projektowymi firm Trek i Bontrager.

W przeciwieństwie do standardowego kasku piankowego, którego podstawowym zadaniem jest ochrona przed uderzeniami bezpośrednimi, technologia WaveCel skutecznie sprawdza się podczas realnego scenariusza większości wypadków rowerowych – podczas których dochodzi do nieskoordynowanych upadków, skręceń, obrotów i wielokrotnych uderzeń skośnych w głowę.

Technologia WaveCel pochłania energię na wiele sposobów. Podczas uderzenia warstwy materiału WaveCel poruszają się niezależnie i uginają się, aż do momentu, w którym ścianki komórek ulegną zgnieceniu. Następnie przesuwają się, aktywnie pochłaniając energię bezpośrednią i obrotową, odprowadzając ją od głowy.

Ta trójetapowa zmiana struktury materiału – ugięcie, zgniecenie i przesunięcie – wyjątkowo skutecznie rozprasza energię uderzenia. Technologia WaveCel zapobiega wstrząśnieniu mózgu występującemu podczas standardowych wypadków rowerowych w prawie 99 przypadkach na 100.*

„Jesteśmy miłośnikami rowerów, a w ramach naszej misji chcemy zapewnić ludziom więcej przyjemności z jazdy. Aby było to możliwe, opracowaliśmy najbardziej zaawansowane zabezpieczenie na rynku” – stwierdził Tony White, inżynier zarządzający projektem. „WaveCel to bardzo ważny krok naprzód dla wszystkich rowerzystów i zawodników. Jesteśmy dumni, że ta technologia jest dostępna wyłącznie w kaskach firmy Bontrager”.

Każdy model z najnowszej linii kasków WaveCel firmy Bontrager uzyskał najwyższą ocenę w pięciogwiazdkowym rankingu ośrodka badań Virginia Tech.

„Od prawie dziesięciu lat zajmujemy się testami i oceną kasków z różnych branż, ponieważ chcemy promować produkty najskuteczniej ograniczające ryzyko urazów głowy” – powiedziała Megan Bland, doktorantka i asystentka pracująca w laboratoriach badawczych Virginia Tech.   „Kaski, które uzyskały wyższą ocenę, zapewniają znacznie lepszą ochronę niż inne popularne kaski dostępne na rynku”.

WaveCel to przełomowa innowacja w obszarze, w którym od 30 praktycznie lat nie wprowadzano większych zmian. Jest to niezaprzeczalny dowód na to, że firma Trek stara się zapewnić większe bezpieczeństwo jazdy każdemu rowerzyście.

„Chcemy zmieniać świat, zachęcając coraz więcej osób do jazdy na rowerze. Zależy nam, aby ta forma rekreacji była bezpieczniejsza i łatwiej dostępna dla każdego” – stwierdził John Burke, prezes firmy Trek. „WaveCel to najbardziej rewolucyjna technologia, którą kiedykolwiek zaprojektowano. Zastosowanie jej w kaskach to ogromny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy rowerem”.

Oferta kasków Bontrager WaveCel początkowo obejmuje cztery modele:   

Kask szosowy XXX WaveCel (1099,00 zł) Kask MTB Blaze WaveCel  (1099,00 zł) Kask szosowy Specter WaveCel (699,00 zł) Kask miejski Charge WaveCel (699,00 zł)

Technologia WaveCel jest dostępna tylko w kaskach Bontrager kupowanych przez Internet oraz u autoryzowanych sprzedawców Trek i Bontrager. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę trekbikes.com/wavecel  i śledź firmę Trek na Facebooku i Instagramie.

Podobną technologię wprowadziła już wcześniej marka Endura, a kask MT500 w nią wyposażony testowaliśmy ok. 1,5 roku temu. Jak wypadł test możecie przeczytać tutaj.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl