Komputerki z GPS od Lezyne

Lezyne to firma znana przede wszystkim z narzędzi rowerowych, które dość mocno wyróżniają się swoim designem.  Nie są to jednak jedyne produkty z asortymentu. W nasze ręce wpadły dwa liczniki od Lezyne –  Super GPS Enhanced i Mini GPS.

Oba komputerki mają pancerną, aluminiową obudowę. Jak dla mnie, „rasowego niszczyciela” jest to idealne. Lezyne trzeba pochwalić też za świetne mocowanie – w zasadzie komputerek jest nie do zgubienia. Sposób na jego zamontowanie to dociśnięcie go do mocowania i przekręcenie.

Zarówno w Super jak i Mini GPS oprogramowanie jest to samo. Jedyną różnicą jest to, że Super GPS jest Enhanced – czyli oprócz Bluetooth Smart obsługuje też ANT+. Oprogramowanie komputerka jest łatwe do opanowania. Jedyną jego wadą jest możliwość wyświetlania maksymalnie 4 danych na jednej stronie. Choć po dłuższym czasie użytkowania przywykłam do tego, jednak uważam, że to w dalszym ciągu za mało (szczególnie kiedy jeździ się z pomiarem mocy).

Przydatną rzeczą, która prawdopodobnie wyszła przypadkiem, jest menu otwierające się podczas pauzy w treningu. Czasami autopauza nie działa zbyt dobrze (przy niskich prędkościach w terenie) i konieczne jest używanie zwykłej pauzy. Dzięki temu menu mamy pewność, że nie zapomnimy o włączeniu kontynuacji. Zapobiegnie to zorientowaniu się za 10km, że jednak one się nie zapisały.

Obydwa komputerki dają też ogólnie dostępną opcje śledzenia przejazdu oraz wyników w czasie rzeczywistym na Stravie.

Mini GPS

Jest to komputer idealny dla fanów odchudzania.  W gronie liczników z GPS jest to najmniejsze urządzenie jakie widziałam. Waży (zgodnie z opisem producenta) dokładnie 30g.

Według mnie jest on niestety za mały. Przy wykorzystaniu wszystkich (czterech) pól na dane, nie jestem w stanie odczytać nic na ekranie bez zbytniego skupiania się. Wtedy zostaje nam tylko przełączanie się pomiędzy stronami, żeby wyświetlić interesujące nas rzeczy.

W małym komputerku nie zmieści się zbyt pojemna bateria. Producent podaje, że starcza ona na 10h. W porównaniu do ogółu komputerków jest to naprawdę mało. Dodatkowo martwi mnie fakt, że czas życia baterii skraca się około dwukrotnie przy niższych temperaturach.

Podświetlenie w Mini GPS’ie wygląda jakby ktoś zamontował dwie diody u dołu. Wygląda to raczej słabo i nie pomaga w odczytywaniu danych po zmroku.

Niestety w Mini GPS’ie nie zmieścił się czujnik ciśnienia. Oznacza to, że pokazuje dość mocno przekłamane wysokości. Raz podczas niezbyt górzystej wycieczki na przełaju po godzinie jazdy pokazał 1000m przewyższenia. Jest to raczej mało wiarygodna informacja z urządzenia.

Super GPS

Chociaż Super GPS jest sporo większy od swojego kuzyna, nie daje nam możliwości wyświetlenia większej ilości danych. A szkoda! Mimo to jest zdecydowanie bardziej czytelny.

Komputer dostaliśmy w zestawie razem z mocowanie na kierownice, pozwalającym na wysunięcie go do przodu, czujnikiem kadencji i opaską tętna.

W przeciwieństwie do Mini GPS’a nie ma problemów z trzymaniem na baterii podczas chłodnych dni. Producent twierdzi, że trzyma on do 24h co mniej więcej się zgadza. Kolejną różnicą jest to, że posiada barometr i wysokość pokazuje bez zarzutu. Również podświetlenie jest tu zdecydowanie lepszej jakości. O zmierzchu jak i w nocy można trenować bez większych problemów.

W Super GPS’ie Lezyne zastosowało także akcelerometr wspomagający oszczędzanie baterii. Wykrywa on ruch i dopiero wtedy rozpoczyna pobieranie danych o lokalizacji. Oprócz tego w dużym komputerku zastosowano też system „GPS/GLONASS”  - jest to zoptymalizowany system podwójnego zapisu danych z GPS i satelit GLONASS.

Super GPS Enhanced pozwala nam na połączenie się za pomocą Bluetooth Smart jak i ANT+ w tym samym momencie. Dzięki temu unikniemy problemów przy komunikacji z wieloma różnymi czujnikami.

Producent zapewnia aplikację mobilną na Androida i iPhona. Z jej pomocą możemy połączyć się do Stravy i TraningPeaks. Choć posiada kilka niedoróbek, to ogólnie jest w porządku. Oprócz tego do przeglądania danych możemy skorzystać ze aplikacji internetowej GPS Root ( http://www.lezyne.com/gpsroot/gps_support-profile.... ). Dzięki aplikacji mamy też możliwość wybrania punktu docelowego i nawigacji za pomocą komputerka.

Cena Mini GPS’a to 499,9 zł. Cena samego Super GPS’a to 679,89 zł a całego zestawu 1 049,90 zł. W porównaniu o obecnych cen tego typu urządzeń, nie są raczej one zbyt wygórowane. Za tą cenę moim zdecydowanym faworytem jest Super GPS.

Dystrybucja: AMP Polska


o autorze

Małgorzata Mazurek

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

 • Komputerki z GPS od Lezyne

  Lezyne to firma znana przede wszystkim z narzędzi rowerowych, które dość mocno wyróżniają się swoim designem.  Nie są to jednak jedyne...

  Więcej...
 • Test licznika GPS GARMIN EDGE 520

  Konkurencja na rynku zaawansowanych liczników rowerowych w ostatnim czasie mocno się rozrosła. Okres monopolu Garmina zdaje się powoli kończyć....

  Więcej...
 • Nowy licznik od Polara - M450 GPS

  Kilka dobrych lat zajęło Polarowi, żeby zrobić urządzenia konkurencyjne dla Garmina ale udało się to dopiero niedawno, wraz z wypuszczeniem...

  Więcej...
 • Mio - producent znany przede wszystkim z urządzeń GPS do samochodów zdecydował się wejść na rynek produktów kierowanych do zaawansowanych kolarzy z...

  Więcej...

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

GalerieWszystkie

kontakt

velonews.pl
 • ,
 • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl