Kuskus. Sprinterska kasza w przygotowaniu.
Wartości odżywcze w 100 g kaszy kuskus:
Kalorie: 360 kcal,
Białko: 13 g,
Tłuszcze: 1g,
Węglowodany: 72g,
Błonnik: 5 g,
Niacyna: 3,5 mg,
Fosfor 170 mg.
Kuskus z warzywami, jeden z najszybszych obiadów w przygotowaniu.
SKŁADNIKI:
- 100 g kaszy kuskus,
- pół małej dyni,
- 10-15 sztuk brukselek,
- 1 mała cebula,
- 0,5 papryki czerwonej,
- 1 łyżka oliwy z oliwek,
- sól, pieprz,
- pół pęczka natki zielonej pietruszki.
PRZYGOTOWANIE:
Przygotować kaszę kuskus zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ja zazwyczaj zalewam ją bulionem lub osoloną wodą na wysokość 1 cm ponad kaszę . Odstawić do wchłonięcia płynu. Na patelni rozgrzać oliwę i wrzucać w kolejności w odstępach 2-3 minutowych: pokrojoną w kostkę cebulę, po chwili paprykę, kostki dyni, ćwiartki brukselek. Gdy już warzywa są miękkie, wsypujemy kaszę i na koniec poszatkowaną natkę pietruszki. Wszystko dokładnie wymieszać i doprawić solą i pieprzem.
Kotleciki z kaszy kuskus i czerwonej soczewicy
SKŁADNIKI:
- 1 szklanka kaszy kuskus (około 250 g)
- 1 szklanka czerwonej soczewicy
- pęczek koperku
- 2 jajka
- tarta bułka
- sól, pieprz
- oliwa
PRZYGOTOWANIE:
Kuskus zalewamy wrzątkiem (1 szklanka kaszy = 1 szklanka wody) i czekamy parę minut, żeby „wypił” wodę. Zanim wypije, solimy (1/2 łyżeczkI soli), ale znacznie lepiej jest, jeśli zalejemy kaszę nie wodą, a bulionem. Gotujemy soczewicę (1 szklanka soczewicy = około 1,5 szklanki wody) na niewielkim ogniu (łatwo się przypala), tak aby zrobiła się bardzo gęsta , a wodę wchłonęła. Kiedy i kuskus, i soczewica nieco ostygną, mieszamy jedno z drugim, dodajemy jajka i przygotowujemy masę tak jak na kotleciki mielone. Gdyby masa była zbyt rzadka, dodajemy do niej nieco tartej bułki razowej. Na końcu dorzucamy posiekany koperek. Formujemy kotleciki, obtaczamy w tartej bułce i krótko smażymy z obu stron na złoty kolor.
Sałatka z kaszą kuskus
SKŁADNIKI:
- 150 g kaszy kuskus
- 8 czarnych oliwek bez pestek
- garść listków świeżej mięty
- 1 natka pietruszki
- 4 pomidory
- 1 czerwona papryka
- 4 dymki
- 1 cytryna
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- do smaku sól i pieprz
PRZYGOTOWANIE:
Kuskus przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Oliwę wymieszać z 4 łyżkami wyciśniętego soku z cytryny, odrobiną soli i pieprzu. Przygotowanym sosem polać kuskus, wymieszać i odstawić na 30 minut.
Dymki drobno posiekać. Czerwoną paprykę, bez pestek, pokroić na kawałki. Pomidory pokroić w kostkę. Czarne oliwki bez pestek przekroić na połowę. Dodać 2 łyżki posiekanej natki pietruszki i 2 łyżki posiekanej świeżej mięty. Do kaszy kuskus dodać pozostałe składniki, wymieszać. Doprawić solą i pieprzem i udekorować listkami mięty.
Papryka faszerowana kaszą kuskus.
SKŁADNIKI:
- 3 średniej wielkości mięsiste papryki (czerwone lub pomarańczowe)
- 4 kopiaste łyżki kuskusu
- 1 jajko
- 1 opakowanie przecieru (lub soku) pomidorowego (500 g)
- 1 łyżeczka (do herbaty) harissy lub węgierskiej pasty z ostrej papryki
- 2 cebule
- 2 duże zmiażdżone ząbki czosnku
- 2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju ryżowego
- sól, pieprz do smaku
PRZYGOTOWANIE:
Dwie oczyszczone i przekrojone wzdłuż na pół strąki papryki wrzucić do wrzącej osolonej i lekko posłodzonej wody. Gotować około 10 minut. Drobno pokrojoną cebulkę, czosnek i pokrojoną w drobną kostkę trzecią paprykę podsmażyć lekko na oliwie. Pod koniec smażenia dodać harissę i kaszkę kuskus. Mieszać dokładnie i zostawić do przestygnięcia. Do lekko ostudzonej masy wbić jajko. Wymieszać farsz, dodać do smaku sól i ewentualnie pieprz (uwaga, harissa jest dość ostra!). Farszem napełnić połówki papryki ułożone w naczyniu do zapiekania. Każdą polać 2-3 łyżkami gorącej wody, w której blanszowała się papryka. W wolne miejsca w naczyniu wlać przecier (lub sok) pomidorowy - tyle żeby połówki papryki tylko lekko wystawały. Naczynie wstawić na 20 minut do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. Podawać na gorąco bez dodatków.
komentarze