Kasza owsiana. Czwarty filar w kaszomanii.
Owies —bogaty w węglowodany złożone, wysokiej jakości białko i błonnik. Jest dobrym źródłem minerałów i kwasu foliowego. Owies zawiera witaminy A, E, B1, B2, B6, K, aminokwasy w najbardziej zrównoważonym stosunku dla naszego organizmu, również takie elementy jak miedź, cynk, kobalt, potas, żelazo, mangan, jod, fluor...
Owies to dobry przeciwutleniacz, zawiera tłuszcze o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, zapobiega syntezie cholesterolu w organizmie, hamuje wchłanianie i uwalnianie cukrów. Zgodnie z swoimi właściwościami antyoksydacyjnymi kasza owsiana jest lepsza od większości warzyw, owoców, zbóż.
Przepis na warzywa z kaszą owsianą.
SKŁADNIKI:
- warzywa sezonowe: np. papryka, pomidory, kalafior, fasolka szparagowa, dynia
- szklanka ugotowanej ciecierzycy
- cebulka
- łyżka oliwy
- ząbek czosnku
- 180 g tofu
- sól, pieprz
- czubryca
- łyżka pestek dyni
- 100 g kaszy owsianej
- natka pietruszki
PRZYGOTOWANIE :
Kaszę ugotować wg przepisu na opakowaniu. Fasolkę szparagową ugotować na parze. Kiedy kasza bulgocze i gotuje się fasolka, umyć warzywa i pokroić na cząstki. Obrać cebulę oraz czosnek i pokroić. Na rozgrzaną patelnię posmarowaną oliwą wrzucić cebulkę i zeszklić. Dodać dwa pomidory (lima lub malinowe) i chwilę podsmażyć. Następnie dodać paprykę oraz dynię (hokkaido nie wymaga obierania – wystarczy wydrążyć i pokroić). Jeżeli trzeba, dodać kilka łyżek wody. Dodać tofu pokrojone w kostkę i różyczki kalafiora. Przykryć i dusić ok. 15 minut, aż warzywa puszczą sok i będą miękkie. Dodać ciecierzycę oraz pestki dyni i dusić 5 minut. Doprawić solą, pieprzem i czubrycą. Na koniec dodać wyciśnięty ząbek czosnku. Na talerzu ułożyć kaszę, fasolkę, warzywa i posypać natką pietruszki. Pełnowartościowe, sycące i jednocześnie lekkie danie gotowe. Można nawet przygotować większą ilość, zapakować do pudełka i zabrać ze sobą do pracy następnego dnia.
Kasza owsiana z suszem owocowym.
SKŁADNIKI:
- ok 8 łyżek kaszy owsianej
- 400 ml wody
- 2 suszone gruszki, kilka suszonych śliwek, suszone jabłka
- miód
- wanilia
PRZYGOTOWANIE:
Kroimy suszki w kostkę. Do garnczka wlewamy wodę, solimy doprowadzamy do wrzenia. Wsypujemy kaszę, dajemy ok 1 cm laski wanilli i gotujemy na wolnym ogniu ok 10 min. Następnie dodajemy pokrojone suszki i gotujemy kolejne 10 min. Należy sprawdzać stan wody, ewentualnie dolać trochę wody. Na sam koniec słodzimy miodem lub cukrem.
Na koniec garnczek z pokrywką owijamy kocem i dajemy w pościel. Kasza wtedy będzie długo utrzymywała ciepło, kasza jeżeli jest woda fajnie ją wchłonie i nabierze lepszego aromatu suszek. Krupnik na bazie kaszy owsianej. Nadal niedoceniane zupy, są kufrem pełnym minerałów i witamin świetnie uzupełniającym zimową i jesienną dietę.
Krupnik bazujący na kaszy owsianej.
SKŁADNIKI:
- 2-3 średnie marchewki
- 2 średnie pietruszki
- kawałek niewielkiego selera
- 10-12 cm jasnej części pora
- 2-3 łyżki oleju
- 2 średnie liście laurowe
- 1/2 łyżeczki ziela angielskiego
- 1/3 szklanki kaszy owsianej
- sól i pieprz
dodatkowo:
- 50 g masła lub 150 ml słodkiej śmietany
- niewielka papryczka chili
- mały pęczek pietruszki
PRZYGOTOWANIE :
Marchew, pietruszkę i seler obrać, opłukać i pokroić w kostkę. Do garnka wlać olej i poddusić warzywa wraz z liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Wlać około 1,5 litra wody, zagotować. Na suchej patelni uprażyć lekko kaszę, a następnie przesypać ją do garnka z wywarem warzywnym. Ugotować wszystko razem do miękkości. Pod koniec gotowania przyprawić solą i pieprzem. Gdyby zupa była zbyt gęsta można do niej dodać więcej wody. Po ugotowaniu zdjąć z ognia, dodać masło lub słodką śmietanę. Wymieszać. Podawać z dodatkiem posiekanej drobno papryczki i natki pietruszki.
Szarlotkowa kasza owsiana na mleku
SKŁADNIKI:
- 3 łyżki kaszy owsianej
- ¾ szklanki mleka
- ¼ szklanki wody
- szczypta cynamonu
- 1 jabłko
- 3 łyżki jogurtu naturalnego
- kilka kropel soku z cytryny
- kilka migdałów
- 1 kosteczka gorzkiej czekolady
- świeże owoce
PRZYGOTOWANIE:
Kaszę, mleko, wodę i cynamon umieszczamy w garnuszku i gotujemy ok. 15 minut aż kasza wsiąknie cały płyn. Mieszamy często, by się nie przypaliła. W między czasie obieramy jabłko i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Jabłko dodajemy do garnka wraz z kilkoma kroplami soku z cytryny i cynamonem, chwilę dusimy na wolnym ogniu (również mieszamy, możemy dodać odrobinę wody). Kiedy jabłko zmięknie, odstawiamy z ognia. Ugotowaną kaszę (powinna być odrobinę twardsza) przekładamy do miski lub szklanki, dodajemy jabłko i jogurt. Posypujemy migdałami, układamy świeże owoce. Kosteczkę czekolady ścieramy na tarce i dekorujemy na górze.
komentarze