Torowe ME: Maksel tuż za podium w keirinie, kończymy ME z 5 medalami

Z 5 medalami zakończyli Polacy torowe mistrzostwa Europy w szwajcarskim Grenchen. Ostatniego dnia zmagań bardzo bliscy poprawienia tego dorobku byli Krzysztof Maksel i Małgorzata Wojtyra, ale uplasowali się w swoich konkurencjach tuż za podium.

Niewiele brakowało, by w keirinie Polacy powtórzyli wyczyn sprinterów i by obaj awansowali do głównego finału. Zarówno Krzysztof Maksel, jak i Mateusz Lipa pewnie wygrali swoje biegi w 1 rundzie i awansowali do kolejnej. Niestety obaj trafili do jednego półfinału, przez co szanse, by ta dwójka wywalczyła awans do finałowej walki o medal, nieco zmalała. Maksel wygrał bieg, a Lipie pozostała rywalizacja o miejsca 7-12.

W finale B Polak był 5. i ostatecznie zajął 11. miejsce. Maksel w decydującym wyścigu był niezwykle bliski podium, gdyż finiszował praktycznie równo ze srebrnym i brązowym medalistą, François Pervis i Denisem Dmitrievem. Ostatecznie fotofinisz wskazał, że Polak był 4. Wygrał Pavel Kelemen.

Wyniki - 1 runda

Wyniki - 2. runda

Wyniki - finały

Znakomicie drugiego dnia ścigania w omnium, spisała się Małgorzata Wojtyra. Przystąpiła do rywalizacji z 8. pozycji, ale po biegu na 500 metrów, w którym była 3., przesunęła się na 5.lokatę. Na 250 metrów ze startu lotnego również wykręciła 3. czas i przed ostatnią konkurencją była 4. w klasyfikacji ogólnej, z 8 punktami straty do podium. Po wyścigu punktowym ostatecznie zajęła 5.lokatę.

Wyniki - 500m

Wyniki - runda ze startu lotnego

Wyniki - wyścig punktowy i końcowa klasyfikacja

Urszula Łoś i Katarzyna Kirschenstein reprezentowały Polskę w keirinie kobiet. Nie zdołały co prawda awansować bezpośrednio po 1. rundzie, ale wywalczyły miejsce na kolejnym etapie zmagań po repasażach. Niestety w "półfinale" nie były w stanie finiszować w pierwszej "3" i po finale B zostały sklasyfikowane na 11. i 12. pozycji.

Wyniki - repasaże

Po wyścigu drużynowym i wyścigu punktowym, Katarzyna Pawłowska wzięła udział w swojej trzeciej konkurencji w tych mistrzostwach - wyścigu indywidualnym na dochodzenie. Zajęła w niej 6. miejsce z czasem - 3:39.158.

Wyniki - wyścig indywidualny na dochodzenie

Bardzo dobrze rozpoczęli wyścig w konkurencji madison Polacy - Mateusz Nowak i Wojciech Pszczolarski. W pierwszym sprincie zajęli 2. miejsce i zdobyli w ten sposób 3 punkty. Później jednak nie powiększyli już swojego dorobku punktowego i zakończyli zmagania na 10. pozycji.

Wyniki - madison

W ostatniej konkurencji mistrzostw Europy, wyścigu eliminacyjnym kobiet, wystartowała Łucja Pietrzak. Młoda Polka zajęła w nim 8. miejsce.

Wyniki - wyścig eliminacyjny

Łącznie w tegorocznych mistrzostwach Polacy zdobyli 5 medali (2 złote - Katarzyna Pawłowska, Wojciech Pszczolarski - oboje w wyścigu punktowym, 1 srebrny - Grzegorz Drejgier, Rafał Sarnecki i Krzysztof Maksel w sprincie drużynowym oraz 2 brązowe - Damian Zieliński w sprincie indywidualnym i Adrian Tekliński w scratchu). Poza tym cztery razy plasowali się na 4. miejscu (Maksel w keirinie, Pawłowska w scratchu, Sarnecki w sprincie i Pawłowska, Małgorzata Wojtyra, Edyta Jasińska oraz Natalia Rutkowska w wyścigu drużynowym na dochodzenie).

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju.