​Kona na sprzedaż

Zaledwie dwa i pół roku po tym, jak trzech założycieli sprzedało Kona Bicycles firmie Kent Outdoors, nowy właściciel wystawił kultową kanadyjską markę rowerową na sprzedaż. Ze względu na drastyczne zmiany na rynku od początku 2022 roku Kona, podobnie jak wiele innych producentów rowerów, nie była w stanie sprostać wysokim oczekiwaniom stawianym rynkowi rowerowemu.

Ogłoszenie przez Kent Outdoors nie było zaskoczeniem po tygodniu pełnym spekulacji. Kona Bicycles była zauważalną nieobecnością na zeszłotygodniowym wydarzeniu Sea Otter w Kalifornii, po którym nastąpiło mianowanie Roba Otto na nowego dyrektora finansowego w Kent Outdoors. W oświadczeniu firmy został on przedstawiony jako doświadczony lider, który pomoże Kentowi w "aktywnym poszukiwaniu nowych możliwości".

Strategiczny przegląd jednostek operacyjnych

Nominacja Roba Otto była ostatnią z serii wielu zmian w kierownictwie Kent Outdoors, które zaowocowały ogłoszeniem kredytu w wysokości 100 mln USD od pożyczkodawcy opartego na aktywach (ABL) Eclipse Business Capital. "Nowy kredyt ABL jest następstwem niedawnych inwestycji Goldman Sachs i Comvest Partners", pisze Kent Outdoor w oświadczeniu. 

"Inwestycje te mają kluczowe znaczenie dla naszych wysiłków na rzecz wdrożenia strategii przyszłego wzrostu i sukcesu, ponieważ firma nadal wprowadza na rynek innowacyjne nowe produkty dla entuzjastów outdooru i poszukiwaczy przygód".

Kona nie była odporna na przeciwności po koronawirusie

"W związku z inwestycją kapitału i wejściem na pokład zespołu zarządzającego, przeprowadziliśmy strategiczny przegląd jednostek operacyjnych i zdecydowaliśmy, że będziemy nadal szukać nabywcy dla swojej działalności rowerowej, Kona. To posunięcie pozwala nam skierować nasze zasoby na inwestycje w nasze kluczowe biznesy związane ze sportami wodnymi. Branża rowerowa stanęła w obliczu bardzo poważnych wyzwań w świecie po pandemii, a Kona nie była odporna na te wiatry".

"Kontynuujemy poszukiwania nabywcy dla Kona" 

Oświadczenie firmy ujawnia, że Kent Outdoors od jakiegoś czasu szuka nowego właściciela. Prawdopodobnie przejęcie w 2022 r. było jedynie krótkoterminową inwestycją, bez zamiaru zbudowania zrównoważonego biznesu w branży rowerowej. W 2022 roku dyrektor generalny Kent Outdoors Ken Meidell nadal twierdził, że jest zapalonym kolarzem, a 

"nasza inwestycja umożliwi firmie Kona bardziej znaczące inwestycje, aby lepiej służyć IBD, członkom zespołu i konsumentom na całym świecie". 

Powołanie nowego prezesa wykonawczego i prezesa Lee Belitsky'ego w lutym ubiegłego roku oraz niedawny przegląd strategiczny oznaczają, że Kent Outdoors chce "skupić się na rentownych podstawowych liniach biznesowych, które zapewniają największą obietnicę długoterminowego wzrostu, pomogą naprawić statek i poprowadzą nas na spokojniejsze wody". Wysoce niepewna sytuacja na międzynarodowym rynku rowerowym oznaczała, że Kona Bicycles nie pasuje już do portfela inwestycyjnego firmy.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl