​Poradnik Brunoxa cz.2 - konserwacja i kosmetyka

W poprzedniej części pisałem o tym jak szybko i skutecznie umyć rower. W tym artykule opiszę trzy specyfiki, dzięki którym rower będzie nie tylko czysty, ale również będzie lepiej i dłużej służył.

Najważniejsza sprawa to napęd

Najtrudniejszym elementem do pielęgnacji jest łańcuch ze względu na jego budowę. Dlatego bardzo istotny jest dobór najlepszego środka, który nie tylko zapewni dobre smarowanie ale też zabezpieczy łańcuch przed niekorzystnymi skutkami wilgoci. Na rynku jest wiele specyfików, dzięki którym napęd roweru będzie działał sprawnie. Różnią się one sposobem działania w dość znacznym stopniu - jedne wysoko penetrujące zakamarki łańcucha, których zadaniem jest tylko rozprowadzenie środka smarującego, po czym część „mokra” zwyczajnie odparowuje pozostawiając to co smaruje na łańcuchu, inne bardziej oleiste, które mają typowo właściwości smarne, ale również przez tą konsystencję sprawiają wrażenie kleju na brud, jeszcze inne zostawiające cienką powłokę na ogniwach. Są też środki, które nie są typowymi smarami, ale poprzez swoje działanie powodują, że łańcuch staje się gładszy, dzięki czemu pracuje lepiej. Opisywaliśmy taki produkt kilka lat temu. Wszystkie one mają jedno podstawowe zadanie - zmniejszać tarcie. Są jednak też środki, które spełniają kilka zadań - smarują i konserwują łańcuch. 

Jednym z nich jest Brunox® Top-Kett®.

Został on pracowany z myślą o kompleksowej pielęgnacji i konserwacji rowerowego łańcucha i przerzutek. Jego innowacyjna formuła opracowana w Szwajcarii sprawia, że posiada lepsze od tradycyjnych preparatów właściwości smarujące a ochrona przeciw korozji jest nieporównywalnie dłuższa. Tworzy cienką i jednolitą warstwę smarującą, która charakteryzuje się doskonałą przyczepnością, dzięki czemu utrzymuje się na elementach łańcucha podczas intensywnego użytkowania a nawet deszczowych warunków. Jednolita niewysychająca warstwa, jaką tworzy smar do łańcucha Brunox® Top-Kett® długotrwale zabezpiecza go przed korozją. Po aplikacji wnika w trudno dostępne miejsca gwarantując pełną ochronę zarówno podczas użytkowania roweru jak i podczas jego przechowywania. 

Pora na amortyzację. Muszę przyznać, że był to pierwszy kosmetyk rowerowy jaki kupiłem wiele lat temu. Używam do dziś. 

Mowa o  Brunox® Deo. 

Jak to działa?

Czyści  

Dzięki swoim własnościom penetrującym Brunox® Deo wnika głęboko pod uszczelkę amortyzatora rozpuszczając zalegające osady i rozmiękczając wszelkie pyły, które zbierają się na powierzchni goleni. Preparat skutecznie czyści pozostając neutralnym dla gumy, plastiku i lakierów. Do miejskich legend należy informacja jakoby Deo rozpuszczało uszczelki. Jest w tym tyle prawdy ile w skuteczności czapek z metalowej folii kuchennej chroniących przed technologią 5G. Totalna bzdura. Można co najwyżej spojrzeć z politowaniem na osoby wygłaszające takie tezy. Używam tego specyfiku od wielu lat, na wielu amortyzatorach i nigdy nie miałem żadnego problemu z uszczelkami. Tyle w temacie. 

Smaruje  

Brunox® Deo tworzy cienką, niezasychającą powłokę, która ma delikatne właściwości smarujące. Powłoka ta doskonale redukuje tarcie pomiędzy elementami amortyzatora co zmniejsza jego zużycie i tym samym dodaje płynności jego pracy.  

Konserwuje  

Dzięki przezroczystej warstwie ochronnej, która wypiera wodę Brunox® Deo  zapewnia Twoim amortyzatorom maksymalną ochronę przed wilgocią i korozją. 

Jak stosować?

Nanieść DEO na czystą lagę widelca, odczekać 30 sekund i docisnąć kilkukrotnie – dzięki temu brud „wyjdzie” spod uszczelki. Potem już tylko zatrzeć szmatką brud i powtarzać aż goleļ będzie czysta. Dobrą praktyką będzie także „psikanie” środka na uszczelki – zapobiega to ich wysychaniu i spękaniu. Dzięki temu dłużej spełniają swoją funkcję ochronną z maksymalną efektywnością. Na koniec zetrzeć nadmiar jaki pozostał i można cieszyć się płynną pracą amortyzatorów.

Najnowszym produktem, którym moim zdaniem warto się zainteresować jest Brunox® Carbon Care.

Brunox®Carbon Care czyści, poleruje i konserwuje wysokiej jakości komponenty węglowe. Naniesiony na powierzchnię po jej oczyszczeniu, wypiera wilgoć tworząc jednolitą, nieutwardzoną warstwę, która chroni poszczególne elementy przed wilgocią i promieniowaniem UV a dzięki swoim właściwościom antystatycznym, minimalizuje ponowne osadzanie się kurzu i zanieczyszczeń.

Warto zdać sobie sprawę, o czym nie wszyscy pewnie wiedzą, ża o jakości ramy karbonowej nie świadczy tylko użyte włókno węglowe, które może być różnej jakości, ale też a może i przede wszystkim jakość żywicy, która spaja poszczególne warstwy skrawków tkaniny węglowej. Od jej jakości zależy bardzo wiele, a działanie promieniowania UV radykalnie wpływa na jej trwałość. Carbon Care mocno ogranicza wpływ tego promieniowania, co przekłada się na dłuższą żywotność elementów wykonanych z tego materiału.

Jak używać BRUNOX®CARBON CARE?

Przed użyciem Brunox® Carbon Care oczyść elementy z włókna węglowego i kompozytu węglowego zimną wodą i wysusz za pomocą ściereczki z mikrofibry. Na tak przygotowaną powierzchnię nanieś Brunox® Carbon Care na ściereczkę i usuń pozostałe zabrudzenia. Powtórz czynność jeśli jest to konieczne. Następnie osusz nadmiar preparatu czystą szmatką z mikrofibry.

Dystrybutorem marki Brunox na terenie Polski jest firma KTJ Kolor.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl