​#EUROMTB23, Tytuły dla Pucka Pieterse I Vlada Dascalu

Edycja Mistrzostw Europy Elity MTB 2023, która odbyła się podczas Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie - impreza multisportowa obejmująca łącznie 29 dyscyplin sportowych, zakończyła się dziś w Hill Park w Krynicy-Zdroju zwycięstwem Vlada Dascalu (Rumunia) w kategorii Elite.

Vlad Dascalu (Rumunia) zdobył dziś tytuł po bardzo skomplikowanej trasie, którą dodatkowo utrudniła zła pogoda panująca w ostatnich dniach nad regionem. Po bardzo szybkim starcie z prowadzącą grupą, w której od samego początku znajdowali się wszyscy faworyci, wyścig rozgorzał na przedostatnim okrążeniu, wymuszonym przez Lucę Braidota (Włochy), który rozdzielił prowadzącą grupę. Dascalu (Rumunia), Forster (Szwajcaria), Schwarzbauer (Niemcy) i De Froidmont (Belgia) odpowiedzieli na atak Braidota. Tuż po rozpoczęciu ostatniego okrążenia Vlad Dascalu przeprowadził decydujący atak i samotnie przekroczył linię mety, pokonując Larsa Forstera (Szwajcaria), który był 14'' za nim i Lucę Braidota (Włochy), który zajął trzecie miejsce z 19''.

Dascalu zdobył drugi tytuł mistrza Europy w swojej karierze po tytule Under 23, który zdobył w Brnie (Czechy) w 2019 roku. Wśród Polaków najwyżej przyjechał Krzysztof Łukasik, który finiszował na 17-tym miejscu ze stratą 2:09 do zwycięzcy.

W kategorii kobiet, holenderska kolarka Puck Pieterse, 21 lat, odniosła zwycięstwo dosłownie dominując wyścig. Zdobywczyni tytułu Mistrzyni Europy do lat 23 w zeszłym roku w Anadii (Portugalia) i aktualna Mistrzyni Europy do lat 23, Puck Pieterse objęła prowadzenie od samego początku i kontrolowała sytuację przez cały wyścig, wykorzystując swoje ogromne doświadczenie, aby zapobiec ewentualnym atakom najbliższych rywalek.

Choć Puck Pieterse całkowicie dominowała, walka o pozostałe miejsca na podium pomiędzy Moną Mitterwallner (Austria) a Szwajcarkami Siną Frei i Jolandą Neff była szczególnie emocjonująca. Młoda Austriaczka zdołała awansować na ostatnich dwóch okrążeniach i zdobyła srebrny medal z czasem 26", podczas gdy Szwajcarka Sina Frei zajęła trzecie miejsce z czasem 1'.05". Wśród Polek najlepiej pojechała Aleksandra Podgórska, która dojechała na kreskę na 21-ej pozycji ze stratą 5:58 do zwyciężczyni.

Mistrzostwa Europy MTB w kolarstwie przełajowym, short-tracku i sztafetach mieszanych dla juniorów i osób poniżej 23. roku życia w 2023 r. odbędą się w Anadii (Portugalia) w dniach 6-9 lipca, a Mistrzostwa Europy MTB juniorów, osób poniżej 23. roku życia i elity w 2024 r. odbędą się w Cheile Grădiștei / Brasov (Rumunia) w dniach 8-12 maja.