​White Industries przejmuje kultowe marki Rolf Prima i Astral Cycling w ramach ogólnoamerykańskiego przejęcia

Kalifornijski producent komponentów był wieloletnim partnerem marek kół z Oregonu.

White Industries rozszerza się na kompletne koła poprzez przejęcie producenta obręczy Rolf Prima i jego siostrzanej marki Astral Cycling. White industries wykonywał na zamówienie piasty dla producentów obręczy i kół Rolf Prima i Astral Cycling odpowiednio od 2004 i 2017 roku. Ponieważ firmy współpracują ze sobą od tak dawna, biznes będzie kontynuowany jak zwykle po zakupie, który przeszedł 1 stycznia tego roku.

Doug White założył White Industries w swoim garażu w Marin County w Kalifornii w 1978 roku. Oprócz precyzyjnie wykonanych piast White Industries produkuje również suporty, wolnobiegi, zębatki, stery i korby.

Po przejściu na emeryturę w 2020 roku przekazał ją swojemu synowi Alecowi, który będzie kontynuował prowadzenie White Industries oraz nadzorował Rolf Prima i Astral Cycling. Dyrektor generalny obu marek kół, Jimmy Krigbaum, pozostanie w ich hubie w Oregonie, natomiast były właściciel Rolf Prima i Astral Cycling, Brian Roddy, opuści firmy. White Industries twierdzi, że nie planuje żadnych innych zmian kadrowych.

Współzałożyciel Rolf Prima, Rolf Dietrich wynalazł sparowane szprychy w 1996 roku. Innowacja polegała na przymocowaniu par szprych do obręczy w celu zniwelowania sił ciągnących z lewej i prawej strony. Dzięki temu koła mogą być budowane z lżejszą obręczą i mniejszą ilością szprych, co według marki obniża wagę i poprawia aerodynamikę. Dietrich zastosował tę technologię w kołach na szynkę Rolf Vector Pro. Rolf sponsorował drużynę US Postal Service w 1999 roku, kiedy to Lance Armstrong jechał na tych kołach na rowerze Trek 5500 i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Tour de France.

Po wygaśnięciu kontraktu Rolfa z Trekiem, Dietrich w 2002 roku wraz z Roddym i innymi zawodnikami powołał do życia Rolf Prima. Firma wypuściła swoje pierwsze karbonowe koła na szytkę w 2006 roku. Pierwsze karbonowe koła na opony pojawiły się w 2012 roku, kiedy marka ponownie weszła na rynek kół do rowerów górskich.

Do 2016 roku Rolf Prima produkował zarówno aluminiowe, jak i karbonowe obręcze we własnym zakresie w Oregonie. W 2017 roku firma założyła Astral Cycling. Produkuje ona standardowe obręcze wiercone, tradycyjnie zaplatane koła do rowerów szosowych, koła adventure/gravel oraz komponenty, takie jak wsporniki siodła. W 2019 roku Rolf Prima przeprojektowała swoje profile obręczy, aby były szersze i kompatybilne z systemami bezdętkowymi.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl