iGS630 i jego funkcje treningowe.

Marka iGPSport  małymi kroczkami wtapia sie w rynek elektroniki sportowej skierowanej głównie do rowerzystów. Z racji swojej ceny stała się bardziej przystępna w okresie gwałtownych wzrostów cen towarów i usług. W poprzedniej części naszego opisu okresu testowego skupiliśmy się na funkcjach nawigacyjnych i podstawowych krokach podczas uruchamiania i użytkowania podczas jazdy. Licznik iGS630 to jednak również ogromne możliwości sterowania i kontrolowania treningu, zarówno na zewnątrz, jak i w garażu podczas jazdy na trenażerze.

Trening zewnętrzny ( szosa, MTB, tor )

W panelu sterującym licznika ikonka  "Training" kryje bardzo rozbudowany świat wirtualny, który po zbudowaniu własnej bazy danych może stać się przydatnym narzędziem do szlifowania formy. Funkcje sterujące naszymi poczynaniami podczas treningu są bardzo proste, czytelne i bardzo intuicyjnie odczytywane nawet podczas dużego wysiłku. Zakładka "Workouts" po importowaniu do niej wcześniej przygotowanych treningów zarówno ręcznie poprzez kabel, jak i bezpośrednio z aplikacji na telefonie po sparowaniu obu urządzeń pozwala uruchamiać trening w terenie na wyświetlaczu komputerka wraz z kluczowymi danymi dotyczącymi danej części treningu ( moc z 3 sekund, tętno, czas trwania, odliczanie do końca interwału, oraz prędkość). Zanim rozpoczniemy jednak trening, możemy szczegółowo zapoznać się z tym co przygotował nam trener w danym dniu przewijając na ekranię całą litanię bloków treningu.

Licznik odczytując dane zakładanego planowo poziomu mocy podczas każdego interwału przesłanego z platformy Trainingpeaks rozbudowuje go o dużo niższą dolną, oraz wyższą od zakładanej mocy górną granicę, co być może pozwala na margines błędu spowodowany warunkami pogodowymi i ukształtowaniem terenu. Należy jednak utrzymywać wyśrodkowaną wartość mieszczącą się w połowie podanej granicy, by realizować plan trenigu. Co dość ciekawe, po zakończonym treningu komputerek iGS630 wyświetli nam ocenę pracy włożonej w jazdę nagradzając  procentowo i gwiazdkami w skali 1-5 każdy poszczególny blok interwałowy, rozgrzewkowy, czy rozjazdowy. Jeśli nasze konto jest połączone z platformami Traningpeaks, czy Strava, trening zostanie automatycznie "zrzucony" do naszej bazy znajdującej się na tych stronach ( wymagane jest ustawienie automatycznej synchronizacji licznika). 

Trening na trenażerze

 W dobie bardzo mocno rozwijającej sie kultury jazdy wirtualnej, jak i bardziej tradycyjnej formy treningu na standardowym trenażerze magnetycznym, czy rolkowym producenci elektroniki rowerowej rozwinęli skrzydła oferując użytkownikom dodatkowe funkcje w licznikach, które przerodziły sie w swoisty "kombajn" do sterowania treningiem jak i czystej frajdy z jazdy pod dachem. Jak już wspominaliśmyw poprzednim artykule iGPSport posiada również w swojej ofercie kompatybilne czujniki prędkości, kadencji i tętna, co w przypadku użytkowania trenażera tradycyjnego, przy wykorzystniu pomiaru mocy z korby, pedałów, lub piasty koła pozwala na pełny obraz treningu z możliwością zapisania przejechanych kilometrów i kontroli nad jazdą. 

Jedna z najczęściej użytkowanych platform treningowych Trainingpekas po sparowaniu z  aplikacją iGPSPORT w telefonie pozwala na bardzo szybkie przerzucenie zaplanowanego treningu przez telefon bezpośrednio do komputerka  iGS630. Zakładka umieszczona na stałe już w aplikacji po otwarciu wyświetla tygodniowy plan treningów, gdzie klikając na wybrany trening mamy możliwość eksportu danych na licznik, który przejmie rolę kontrolera naszej jazdy. 

Sama aplikacja posiada również kilka ciekawych pomysłów na trening, jednak nie jest na ten moment zbyt rozbudowana. Fani jazdy z trenażerem Smart mają możliwość wykorzystania sterowania zadaną mocą z poziomu licznika. Praca i zmiany obciążenia są i precyzyjne i stosunkowo szybkie przy nagłych zmianach poziomu. Irytuje nieco wielkość ekranu podczas takiej jazdy przy dużej intensywności, jednak jest to funkcja dodatkowa jaką oferuje producent i nie można od niej wymagać by zastąpiła nam rozrywkowy tryb jazdy. Jako urządzenie sterujące treningiem zapewnia precyzyjne działanie. Jeśli nie korzystamy z planu na trening, możemy użyć bazy danych przejechanych treningów w terenie, czy na szosie. W tym przypadku z poziomu telefonu wgrywamy plik danych z jazdy do licznika i odpalamy zimą naszą letnią wyprawę wokół Jeziora Czorsztyńskiego, czy dookoła Tatr. Trenażer Smart będzie nam symulował nachylenie terenu, a resztę możemy sobie odpalić wizualnie np na laptopie.

Niejako "przypadkiem, podczas zgłębiania wiedzy tajemnej iGS630 odkryliśmy bardzo ciekawe podsumowania dotyczące naszych rekordowych przejazdów. Możliwość przeanalizowania szczegółowych danych z całej jazdy sprawia i mnóstwo przyjemności i pozwala na porównania z innymi naszymi "wybrykami" w sezonie. 

Producent stale aktualizuje dane i poprawia ewentualne drobne błędy w oprogramowaniu, na słowa pochwały zasługuje otwartość na użytkownika, jego pytania i sugestie dotyczące pracy nad dalszym rozwojem produktu.

Strona producenta: https://www.igpsport.com/

Strona dystrybutora w Polsce : https://sklep.trezado.pl/pol_m_Liczniki-GPS-2108.html

Cena detaliczna: 1050,oo zł


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

  • ​Czas na ŻTC BIKE RACE w Serocku

    Przed nami dziewiąty etap ŻTC BIKE RACE, 28 lipca do Serocka zjadą się najlepsi kolarze amatorzy, którzy rywalizować będą w dwóch prestiżowych...

    Więcej...

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl