Szosowe Gran Fondo UCI Rafała Majki

To były dwa soczyste dni na trasach Małopolski w wykonaniu zawodniczek i zawodników rywalizujących w Gran Fondo UCI Rafała Majki, naszej wizytówki kolarstwa szosowego. Logo UCI patronujące cyklowi imprez dla kolarzy masters i amatorów zobowiązuje do określonych reguł i poziomu organizacyjnego imprezy, co bardzo wyraźnie dało się zauważyć przy całej otoczce medialnej tego wyścigu. Cieszyła sie również sporym zainteresowaniem kibiców obserwujących zawodników i ustawiających się w kolejce do zdjęć z naszym góralem z Zegartowic

Foto:Majka Gran Fondo

Sobota to dzień jazdy indywidualnej na czas, podczas której na starcie stanęło ponad 200 rowerów pędzących z dużą prędkością z Dobczyc w stronę Wiśniowej i po nawrocie tą samą trasą do mety. Warunki pogodowe sprzyjały wyrównanej rywalizacji i wielu zawodników wyciskało ze swoich rowerów moce którymi nie powstydzili by się zawodowi kolarze. Na niezbyt trudnej technicznie trasie, ale wymagającej sporej rozwagi w rozłożeniu sił najlepiej poradzili sobie wśród kobiet Marianna Hall z Warszawy, która zaszokowała swoim wynikiem wszystkich meldując się w klasyfikacji łącznej z panami na 21-tym miejscu. Drugi czas wykręciła Anna Rząsowska z Retro Stork Team (Warszawa), a trzeci Mróz Edyta z Tych.

Foto:Majka Gran Fondo

Męskie grono pogodził nie kto inny, a Igor Kopse ze  ŠD TEAM TURBO TROPOVCI Słowenia, wielokrotny Mistrz Świata Masters w tej specjalności na szosie. Wygrał zdecydowanie z Janem Świerczem z Varso ( Warszawa), oraz Martinem Helclem z CYKLO TÝM HAVÍŘOV z Czech.

Niedziela to już duży format i ponad 700 zawodników na trzech różnych dystansach jakie przygotowała ekipa Grzegorza Golonki z G&G Promotion. Myślenickie Zarabie przeżyło prawdziwy najazd kolarzy, co przyzwyczajonym już do widoku kolarzy w tej okolicy mieszkańcom i turystom ubarwiło weekend i pozwoliło dołączyć do zabawy jak trwała niemal cały dzień w miasteczku startowym.

Jako pierwsi wystartowali najtwardsi, którzy zmagali sie z trasą o długości 105 km i przewyższeniu przekraczającym 1600 m sumy podjazdów. Tutaj wyścig odbywał sie na "wyniszczenie" i ciągłej selekcji od tyłu peletonu. W decydującej fazie z peletonu oderwała sie grupka 6 zawodników która szybko stopniała do 4 najmocniejszych. Trójka z nich walczyła już na samym finiszu w Myślenicach i największym sprytem i moca popisał się Joachim Mikler z Halupczok Cycling Team ogrywając tuż przed metą Oleksieja Kmetsa z Power of Science Performance Lab. Kilka sekund za nimi metę przeciął Martin Helcel z Cyklo Tym Havirov Ostrava.

W całym tym ogromnym peletonie równolegle trwała rywalizacja wśród kobiet, gdzie rządziła i dzieliła Kamila Wójcikiewicz z Agrochest Team nie dając nawet szansy na walkę swoim rywalkom. O drugie i trzecie miejsce walczyły Alicja Szopińska z Góra Kawiarnia Cycling Klub i Karolina Kołkowicz ze Spica Solutions. W takiej też kolejności wjechały na metę wyścigu.

Foto: Majka Gran Fondo

Dystans Medio Fondo to równie ciężka trasa, jednak nieco krótsza, bo licząca 72 km ze wzniosem niemal 1000 metrów. Tu również trwało niszczenie rywali od samego startu wysokim tempem wyścigu i czołówka krystalizowała się samoistnie po kolejnych stromych podjazdach. Na ulicach Myślenic walczyła o wygraną mała grupka zawodników z której najszybszy był Emil Kopek z Rzepiennika Strzyżewskiego, tuż za nim kreskę przecinali Mateusz Burda z Sts Jordan Wola Mała i Mateusz Poręba z Bike-RS Kraków. Wśród kobiet na dystansie średnim kolejno metę przekraczały Katarzyna Polakowska z Krakowa, Magdalena Chmielewska z Zośka Womens Team i Monika Mazur z Ale Jazda

Foto:Majka Gran Fondo

Nieco mniejsze, może bardziej nastawione turystycznie grono zawoników i zawodniczek rywalizowało na oddzielnej pętli dystansu Adventure w pobliżu okolicznego zalewu Dobczyckiego podziwiając malowiczą okolicę i łącząc sport z wypoczynkiem. Z tego grona najkrócej na trasie pozostawali Dominik Siwiec z Sędziszowa Małopolskiego, oraz Agnieszka Kościowska z Gdańska.

Impreza była również kwalifikacją do mających się odbyć w rejonie Trento we Włoszech Mistrzostw Świata Gran Fondo UCI Masters.

Dwa dłuższe dystanse w wyznaczonych wcześniej kategoriach wiekowych były przepustką do startu w tym wrześniowym czempionacie. 

Wszystkie wyniki znajdziecie pod tym linkiem:  https://zapisy.mktime.pl/majka-gran-fondo-v6751

Galerie zdjęć z wyścigów na portalu Facebook: https://www.facebook.com/majkagranfondo


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

Powiązane posty


Powiązane galerie

komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl