​Jak wychować mistrzynie i mistrzów sportu?

Pierwszy okres życia jest kluczowy dla zaszczepienia w dzieciach zasad zdrowego życia, w tym pasji do sportu. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy problem otyłości dzieci w Polsce cały czas się pogłębia. Jak to jednak zrobić, kiedy dla najmłodszych najważniejsza jest zabawa, rówieśnicy i przygody? Czy sport kobiet i mężczyzn to dwa odrębne światy? Jak miasto Poznań wspiera różnorodność w sporcie? 

Odpowiedzi na powyższe pytania poszukiwało podczas pierwszej edycji Forum Poznańskiego Sportu około 200 osób, które 30 marca pojawiły się w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu. Wiedzą ekspercką i doświadczeniem dzielili się m.in. Małgorzata Niemczyk - Poseł na Sejm RP, Renata Talarek - Fundacja Phoenix oraz dr Ewa Bąk - Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania.

Do rozpoczęcia przygody ze sportem i regularnych treningów dzieci nie potrzeba wiele. Wystarczą buty sportowe, rower czy np. przykład strój kąpielowy. Trenować można w ogrodzie, lesie, na podwórku, a nawet w domu. Nie jest konieczny wysokospecjalistyczny trening, wystarczające będą ćwiczenia ogólnorozwojowe. Wówczas nawet jeśli dziecko nie załapie sportowego bakcyla, pozostanie w dobrej kondycji i będzie otwarte na różnego rodzaju aktywności. „

Większość profesjonalnych sportowców zaczyna trenować już w dzieciństwie, ale ważne jest, by dziecko samo wybrało, co mu odpowiada. Dlatego warto dać mu szansę na spróbowanie różnych dyscyplin.” – podkreślała Renata Talarek reprezentująca Fundację Pho3nix podczas prezentacji pt. "Droga do sukcesu - jak wpływać na sportowy rozwój, edukację dzieci oraz karierę młodych sportowców poprzez program stypendialny". 

Fundacja Pho3nix powstała z inicjatywy polskiego biznesmena Sebastiana Kulczyka a jej celem jest realizacja lokalnych i globalnych projektów wspierających dzieci, młodzież i młodych sportowców w ich dążeniu do sukcesu. Uczestnicy Forum Poznańskiego Sportu mogli dowiedzieć się, że końcowy sukces zależy nie tylko od treningów, ale także wsparcia psychologicznego, umiejętności planowania kariery i jej zakończenia czy umiejętności komunikowania się w Internecie i z przedstawicielami mediów. 

Dlaczego warto zacząć od najmłodszych lat?

Wojciech Kruczyński, organizator JBL Poznań Triathlon, uczestnik panelu dyskusyjnego „Nowoczesna i angażująca oferta wydarzeń sportowych w mieście Poznań” podkreśla, że jazda na rowerze, pływanie i bieganie powodują aktywność wszystkich najważniejszych mięśni ciała. To trening zarówno nóg, brzucha, jak i ramion, co jest niezwykle istotne dla wspierania rozwoju dynamicznie rosnących najmłodszych. 

Dostęp do profesjonalnie przygotowanych ćwiczeń wcale nie musi wiązać się z kosztami. Małgorzata Niemczyk – znana siatkarka i Poseł na Sejm RP, podczas panelu „Kobieca strona poznańskiego sportu - jak Miasto Poznań angażuje kobiety w rozwój lokalnego sportu?” wskazywała na duże dysproporcje w finansowaniu sportu dziewcząt i kobiet w porównaniu do nakładów na rzecz chłopców i mężczyzn”. Przykładem, który może inspirować są działania Fundacji Pho3nix Kids, która wspiera różnorodność wśród młodych mistrzów i mistrzyń sportu. Dla rozpoczynających przygodę ze sportem, ale także i dla tych bardziej zaawansowanych, oferuje darmowy dostęp do serii ćwiczeń prowadzonych online przez ekspertów. Można znaleźć je w aplikacji Pho3nix Kids, która inspiruje najmłodszych do regularnej aktywności poprzez wyzwania i rywalizację z nagrodami  lub na kanale Pho3nix Kids na You Tube, gdzie znajduje się ponad 120 filmów z podziałem na kategorie wiekowe oraz poziom zaawansowania. 


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl