Zwift od A do Z. Nie ugryzie. Wniesie sporo frajdy z jazdy.

Świat wirtualny zawładnął sporą częścią aktywnego rowerowo społeczeństwa w znacznym stopniu. W gąszczu aplikacji mających nam uatrakcyjnić jazdę w domowym zaciszu jasnym światłem wyróżnia się jedna. Również nasza redakcja dołaczyła jakiś czas temu do grona wielbicieli, dlatego z czystym sumieniem możemy Wam polecić przynajmniej próbę zapoznania się z tym co możecie otrzymać podczas wspólnej jazdy z kumplami z Japonii, Nowej Zelandii, czy Wysp Owczych. 

Ogarnięcie całości tematu uruchomienia aplikacji Zwift może niektórym osobom wydawać się sporym wyzwaniem, dlatego wraz ze Zwift Polska spróbujemy pomóc w pierwszym kroku.

Czym jest Zwift

Zwift to aplikacja treningowa pozwalająca jeździć na rowerze lub biegać po licznych wirtualnych światach, spotykając przy tym zawodników z całego świata. Zwift daje dużą wolność wyboru w sposobie w jaki można z niego korzystać. Od samotnego błądzenia i eksploracji wirtualnych dróg, przez wykonywanie zaplanowanych treningów po zorganizowane aktywności grupowe w formie wyścigów, jazd towarzyskich lub wspólnych treningów interwałowych.


Jak działa Zwift

Zwift pobierając dane z połączonych z nim czujników (trenażer smart, miernik mocy, czujnik prędkości, krokomierz, bieżnia) napędza awatar użytkownika, dzięki czemu możemy poruszać się po wirtualnych trasach. Pod uwagę brana jest waga, wzrost i moc generowana przez użytkownika co ma wpływ na osiągi jego awatara. Aplikacja Zwift może zostać zainstalowana na komputerze (PC lub Mac), telefonie oraz tablecie (Android, iOS).

Czego potrzebuję aby móc korzystać ze Zwifta

Ze Zwifta można korzystać na kilka różnych sposobów. Absolutne minimum aby móc zacząć jeździć to rower, trenażer, oraz czujnik na podstawie, którego Zwift będzie mógł obliczyć naszą prędkość w grze. Mogą to być: trenażer smart, który transmituje dane o generowanej mocy miernik mocy – wtedy możemy korzystać nawet z najprostszego trenażera czujnik prędkości zainstalowany na tylnym kole roweru Taki zestaw możemy uzupełnić dodatkowo pulsometrem, choć nie jest on niezbędny do korzystania z aplikacji. Zwift jest kompatybliny z czujnikami transmitującymi dane za pośrednictwem standardów Ant+ oraz Bluetooth LE.

Jak zacząć. Szybki przewodnik.

  • Załóż konto na stronie zwift.com jeśli jeszcze go nie posiadasz.
  • Pobierz Zwifta na urządzenie, z którego chcesz korzystać.
  • Pobierz aplikację Zwift Companion App (Android lub iOS). Nie jest ona niezbędna, żeby korzystać ze Zwifta jednak może być bardzo pomocna przy korzystaniu z niego, bo służy jako poręczny pilot zdalnego sterowania do głównej aplikacji.
  • Uruchom Zwifta. Przy pierwszym uruchomieniu konieczne będzie wpisanie danych logowania. 
  • Połącz czujniki. Mierniki mocy, trenażery, pulsometry i czujniki kadencji służą do przeniesienia twojego wysiłku do świata Zwifta. 
  • Klinij RIDE i jedź.

Czego nie może zabraknąć przy rowerze

Temat może banalny, ale z doświadczenia wiemy, że nie dla każdego. Pomieszcenie w którym uskuteczniamy jazdę w miejscu nie może byc przesadnie ciepłe. Temperatury powyżej 20 st C zmuszaja organizm do reakcji obronnej podczas przegrzewania. Kończy się to obfitym poceniem, lub przerwaniem jazdy z powodu zbyt wysokiego tętna i przegrzania organizmu. Dlatego warto mieć uchylone okno ( unikac przeciągu) oraz dodatkowe chłodzenie powietrzem, które zapewni nam wiatrak. Na poczatku mocny wiatrak z regulacją kierunku powienien wystarczyć. Ideałem jest sterowanie za pomoca pilota.

W niezbędniku powinien również znaleźć się ręcznik, którym ocieramy sie podczas jazdy, lub trzymamy na kierownicy. Bidon z wodą lub izotonikiem. Dodatkowe węglowodany łatwoprzyswajalne, jeśli nasza jazda nie kończy się po 60 minutach.

Zdjęcia @osuchphoto , Piotr Szafraniec, Zwift.


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl