​Zrównoważony transport nadchodzi - to już rzeczywistość na Eurobike

Friedrichshafen - Transformacja mobilności jest znakiem czasów. Centra miast są w czołówce najnowszych osiągnięć. Ruch w kierunku bardziej zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska struktur transportowych i lepszej jakości życia w centrach miast jest wyraźnie widoczny. Mobilność miejska ze wszystkimi jej tematami i produktami jest ważnym tematem wiodących targów Eurobike w dniach od 1 do 4 września 2021 r. we Friedrichshafen. Zwiedzający będą mogli zasięgnąć informacji na stoiskach producentów, przetestować najnowsze innowacje w strefie demonstracyjnej oraz dowiedzieć się więcej i przedyskutować zagadnienia na konferencji Eurobike Academy.

Kryzys klimatyczny osiąga punkt krytyczny - transport niskoemisyjny i wolny od emisji CO2 jest teraz ważniejszy niż kiedykolwiek - a mimo to nasze miasta są wypełnione samochodami. Duże ośrodki miejskie w Europie są już w trakcie transformacji mobilności i transportu, samochody są zakazane w centrach miast. W rezultacie ulice stają się bezpieczniejsze, a jakość życia ulega poprawie. Pandemia przyspieszyła ten proces również w Niemczech. Obecnie istnieje szeroka gama alternatywnych rowerów spełniających wszystkie wymagania mobilności - od szybkich dojazdów do pracy po transport dzieci. Jako wiodące targi branży rowerowej, Eurobike ze swoimi wystawcami i nowymi, innowacyjnymi produktami odzwierciedla kurs na przyszłość.

"Cieszymy się, że segment Urban Mobility jest tak silnie obecny na Eurobike 2021 ze swoimi licznymi innowacjami i nowymi modelami", wyjaśnia Stefan Reisinger, szef Eurobike. "W nadchodzących latach segment ten czeka dynamiczny wzrost i dalsze zróżnicowanie. Nadchodzi wiele ekscytujących innowacji, które będą napędzać zarówno rynek, jak i Eurobike do przodu."

Podstawową kwestią jest to, że transport na krótsze odległości musi być możliwy bez użycia samochodów. Rowery cargo, dotychczas produkt niszowy, dziś umożliwiają to na wiele różnych sposobów. Przykładem może być rower Cargoline FS 800 z pełnym zawieszeniem renomowanego producenta Kettler (hala A6 / 302). Jest on przeznaczony do bezpiecznego transportu dzieci lub innych delikatnych ładunków o wadze do 250 kg - i może być wyposażony w różne skrzynie transportowe. Jedyny w swoim rodzaju układ kierowniczy z przednią piastą umożliwia niskie położenie środka ciężkości i intuicyjne prowadzenie.

Miejski styl oznacza również miejskie trendy w stylu życia - i to wyraźnie odzwierciedla inteligentnie zaprojektowany Ca Go Bike (Open-Air Grounds East / 317). Zarówno pod względem formy, jak i funkcji, przedział ładunkowy tego e-roweru może być indywidualnie konfigurowany - a użytkownik końcowy może również wybierać spośród wielu ergonomicznych komponentów.

Zaprezentowane zostaną również bardziej niezwykłe konstrukcje, takie jak rower cargo Ginkgo (East Passage / 301). Ten szwedzki rower bez wspomagania elektrycznego waży zaledwie 15 kg i nadaje się również do dłuższych wycieczek i jazdy po nierównych szlakach.

Nowa generacja rowerów cargo z łatwością radzi sobie z ciężkimi ładunkami: Trójkołowiec XCYC Pickup Work 4.0 ma ładowność do 300 kg i jest wyposażony w system napędowy Bosch Performance, który zapewnia dużą moc, także przy dużym obciążeniu - na życzenie dostępny jest z dodatkowym akumulatorem.

Każda rozmowa o ładunkach i towarach musi uwzględniać standardy pakowania. Przyczepa BicyLift firmy FlexiMondal (Zeppelin Cat Hall A1 / 605) jest przeznaczona do transportu europalet - powszechnego standardu w branży logistycznej. Wystarczy wsunąć przyczepę pod paletę, podnieść ją i gotowe. Interesujące rozwiązanie problemu ostatniej mili.

Spory ruch panuje również w kwestii najnowszych rowerów dojazdowych i miejskich rowerów składanych. Flyer Upstreet 1 (Zeppelin Cat Hall A1 / 600) to szybki i wszechstronny miejski speedster z 20-calowymi oponami i praktyczną, niską ramą typu step-through. Został zaprojektowany tak, aby zapewnić zabawę na drogach i odjeżdżanie na światłach, a jednocześnie jest szybki i wygodny do przewożenia autobusem lub pociągiem oraz do przechowywania w domu.

Firma Storck zdecydowała się na nietypowe 24-calowe koła w swoim doskonałym, przemyślanym miejskim rowerze elektrycznym. Name:2 ma lekki silnik Fazua i baterię o mocy 250 W umieszczoną w karbonowej ramie. Oferuje dobre przyspieszenie na światłach i jest na tyle lekki, że można go łatwo zabrać ze sobą do biura.

Coraz więcej osób dojeżdżających do pracy zostawia samochód w domu i podróżuje rowerem. Nie jest to zaskoczeniem, skoro na rynku jest tak wiele możliwości przyjemnej jazdy. Elektryczny rower Aska S-Pedelec (East Passage / 402) wyróżnia się nie tylko przyciągającym wzrok futurystycznym wyglądem. Wyposażony jest w pełne zawieszenie i 29-calowe koła z szerokimi oponami MTB, które sprawdzają się zarówno na drogach, jak i na szlakach. Dzięki temu ma potencjał, aby zmienić codzienne dojazdy do pracy w terenową przygodę na łonie natury.

Mobilność „autorowerami” - pedelecami z trzema lub czterema kołami i nadwoziem - to nowy sposób na wygodne podróżowanie po mieście w każdych warunkach pogodowych. Hopper Mobility (East Passage / 300) jest jednym z producentów, którzy przodują w tej dziedzinie. Jego koncepcja Hopper ma trzy koła i tylny układ kierowniczy, jest zasilana przez system napędu e-bike i może przewozić dwie osoby dorosłe lub jedną osobę dorosłą i dwoje dzieci pod dachem z paneli słonecznych.

Aby utrzymać te rozwiązania mobilności miejskiej w ruchu, producenci komponentów również nieustannie idą naprzód. Na przykład znana od lat firma Heinzmann (hala A6 / 208) opracowała niedawno pełny system napędowy dla rowerów o dużym obciążeniu. Ich silnik w piaście osiąga moc szczytową 1350 W i moment obrotowy do 113 niutonometrów. W przypadku rowerów trzy- i czterokołowych system można rozszerzyć do dwóch silników. Bosch (Hala A6 / 300) zaprezentuje swoje systemy napędowe Cargo Line do rowerów cargo i można się spodziewać, że na Eurobike zostaną zaprezentowane kolejne innowacje. To samo dotyczy dostawcy części samochodowych Brose (Zeppelin Cat Hall A1/404): ich Drive T jest zoptymalizowany specjalnie do użytku w transporcie. A główny producent komponentów Shimano (Hala B3/300) pokrywa niemal każdy segment swoją bogatą kolekcją systemów napędowych.

Mobilność miejska na targach Eurobike to nie tylko prezentacja nowych innowacji na stoiskach producentów i w strefie demonstracyjnej. Ponadto, będą okazje do wymiany wiedzy i dyskusji na konferencji Bike Biz Revolution 31 sierpnia oraz z perspektywy stowarzyszeń branżowych na Conebi i ZIV (Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.eurobike.com.

Przypominamy też że w tym roku żegnamy się z targami we Friedrichshafen. Od przyszłego roku targi odbywać się będą we Frankfurcie.


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl