​Brodnicka piękność MTB MTB

Gdyby urządzono konkursy piękności na trasy MTB, to bez wahania Brodnica sięgnęłaby po koronę. W ubiegłą niedzielę swój głos na brodnicki maraton oddały setki zawodniczek i zawodników, głosując kołami, przejechanymi kilometrami i kciukami w górę, pokazywanymi po dojechaniu na metę.

Ale jak mówi ludowe porzekadło, nie ma róży bez kolców. Czyli, upraszczając i przekładając to na język sportowców, za każdym rodzajem piękna kryje się jakiś rodzaj wysiłku, trudu, poświęcenia. I tak dokładnie było w Brodnicy. Aby doświadczyć pełni piękna – czyli nie poprzestać tylko na podziwianiu olśniewających widoków Pojezierza Brodnickiego – trzeba było jeszcze zadbać o sportową satysfakcję. A tą osiągnąć było można tylko poprzez pokonanie wybranego dystansu. Czy to Hobby, czy to Fit, czy to 1/2 Pro, czy też Pro w całej swojej okazałości.

W porównaniu z ostatnią odsłoną brodnickiego ścigania się, Cezary Zamana podkręcił atrakcyjność tras. Dodał im uroku na swój przekorny sposób. Tam, gdzie trzeba było, tam dodał zakręty, tam, gdzie było to konieczne, dołożył prostych dynamicznych odcinków, a tam, gdzie aż się o to prosiło, powrzucał hopki. Efekt był – cytując jednego ze zmęczonych, ale szczęśliwych kolarzy na mecie – „cudowny, po prostu cudowny”. 

Nic więc dziwnego, że wszyscy tworzący w Brodnicy liczny peleton zadbali o piękne kolarskie widowisko. Z gracją pokonywali wijące się niczym padalce czy zaskrońce (z których słynie Pojezierze Brodnickie) zakręty. Z wdziękiem łani, przemykającej tu i ówdzie w brodnickim borze, wdrapywali się na podjazdy. Wreszcie, prezentowali się jak na wybiegu mody, wjeżdżając na metę – mimo całego swojego zmęczenia, potu, kurzu.

Ale oprócz niewątpliwych wrażeń estetycznych klasy światowej, w rywalizacji Brodnica Cisowianka Mazovia MTB Marathon liczyły się także sportowe osiągi. Tu najlepiej wypadł Dominik Jakubowski (Kolarski.EU), który dystans Pro pokonał z czasem 02:04:31 sekund. Na drugim i trzecim miejscu zameldowali się panowie Jabłońscy: Marcin i Marcel (obaj z LIDER TEAM Skarżysko-Kamienna, z identycznym czasem 02:14:59). Na dystansie ½ Pro wśród Pań królowała Bożena Wachnik (SuperDrob Bike Team), która tę trasę przejechała z czasem 01:58:55. Wyprzedziła Alicję Fedejko (SuperDrob Bike Team, 02:01:02) oraz Martę Poruszek (02:16:16). Wśród Panów bezkonkurencyjny okazał się Michał Wyżlic (Kolarski.EU), który na metę wpadł po 01:27:43 sekundach. Drugie miejsce na podium zajął Michał Morawski (IBox M Liga Racing Team, 01:28:39), a trzecie – Adam Płoski (3S Bike Team Ciechanów, 01:31:11).

Maratonem w Brodnicy Cezary Zamana rozpoczął swój wakacyjny cykl zawodów. W sierpniu okazji do ścigania się na najwyższym sportowym poziomie nie braknie. Już w kolejną niedzielę (8 sierpnia) triumfator Tour de Pologne zaprasza do Olsztyna, a następnie startuje długo wyczekiwana mazurska etapówka – czyli osławiona Gwiazda Północy ze swoimi czterema odsłonami w Ełku, Prostkach i Starych Juchach (14-17 sierpnia). Zapisy on-line na oba rodzaje zawodów już trwają.

Współorganizatorem Brodnica Cisowianka Mazovia MTB Marathon był Urząd Miasta w Brodnicy.

Foto: Zbigniew Kowalski


o autorze

Paweł Waloszczyk

Twórca portalu, absolwent Politechniki Śląskiej który zamiast pisać o tym co zrobić by sprzęt rowerowy był lepszy, co robił przez ostatnie lata, postanowił sam się za to zabrać. Pasjonat nowych technologii i materiałów. 

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl