Nowe obostrzenia od soboty 8 sierpnia

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić nowe obostrzenia na terenach, gdzie jest największy przyrost zakażeń: lista powiatów, w których wracają obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.

Strefa oznaczona kolorem "czerwonym": powiaty ostrzeszowski, nowosądecki, miasto Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, miasto Ruda Śląska, rybnicki, miasto Rybnik i powiat wodzisławski.

Strefa "żółta": powiat wieruszowski, miasto Jastrzębie-Zdrój, jarosławski, miasto Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski i miasto Przemyśl.

W wybranych powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że ze względu na to, że według ekspertów i lekarzy nie ma praktycznie przeciwwskazań medycznych do zasłaniania ust i nosa, od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego takie przeciwwskazania medyczne.

Wyciąg z planowanego tekstu rozporządzenia "regionalne obostrzenia związane ze wzrostem zakażeń dla wybranych powiatów":

" (...) Wydarzenia sportowe: (...) 2. Sport, w którym nie ma ograniczenia liczby uczestników (z wyłączeniem pól golfowych kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych) może uczestniczyć nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia. Tutaj publiczność na obiektach sportowych musi być odstęp 1,5 m i max. 50% liczby miejsc. Poza obiektami sportowymi bez publiczności. (...) Strefa czerwona: bez widowni. (...) Strefa żółta: 25% widowni.

Na niektórych powiatach planowane są zawody rowerowe, rajdy, wyścigi kolarskie - nowe obostrzenia mogą ugodzić w rywalizację i spowodować ograniczenia ilości startujących a także innych uczestników imprezy.

Aktualną listę powiatów można znaleźć tutaj: LINK

Treść planowanego rozporządzenia można znaleźć tutaj: LINK

źródło: Ministerstwo Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie/dodatkowe-obostrzenia-w-powiatach-z-najwiekszym-przyrostem-zakazeno autorze

Oliwia Kamińska

Fanatyczka rowerowa, zawodniczka bikejoringu. Po kilku latach wraca do mtb i... będzie także próbować swoich sił na szosie!

Powiązane posty


Powiązane galerie

komentarze

Powiązane treści

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl