To trzeba wiedzieć o latarkach czołowych

Latarka czołowa to oświetlenie wykorzystywane na wielu wyprawach. Przydaje się na trekkingu, rowerze, podczas wspinaczki i na biwaku. To światło uniwersalne, które musi pracować w każdych warunkach. Oto najważniejsze parametry i funkcje, na które trzeba zwrócić uwagę.

Latarki czołowe przydają się w wielu sytuacjach. Są ważnym elementem niejednej wyprawy. Wykorzystują je miłośnicy aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, pracownicy przemysłu, ratownicy medyczni, majsterkowicze i technicy, harcerze, a nawet żołnierze. Latarka czołowa to sprzęt niezastąpiony podczas wypadu w góry, chodzenia po grotach, biwaku, jazdy rowerem czy podczas biegania. Oświetlenie tego typu wykorzystuje się także w warsztacie, na kempingu, na misji taktycznej i na poligonie. Latarka czołowa to doskonałe rozwiązanie, gdy użytkownik potrzebuje dwóch wolnych rąk. Sprzęt nie ogranicza ruchów, dając swobodę działania. Co warto o nim wiedzieć? Zwracamy uwagę na najważniejsze parametry.

Kilka trybów pracy

Latarki czołowe wysokiej jakości oferują kilka trybów świecenia. Od wybranego trybu zależy, z jaką mocą i jak długo świeci latarka. Możliwość wyboru przydaje się w szczególności w zmiennych warunkach atmosferycznych. Dzięki tej funkcji latarka jest bardziej uniwersalna. Użytkownik dostosowuje sposób świecenia do potrzeb i zaistniałej sytuacji. Kilka trybów pracy oferuje np. nowa na rynku latarka Maverick od Mactronic. Najwydajniejszy z nich to 510 lumenów mocy światła, czym gwarantuje właściwy poziom doświetlenia otoczenia. Z drugiej strony latarka pozwala do 21 godzin pracy w trybie ekonomicznym, co umożliwia jej wykorzystanie w nawet najbardziej wymagających warunkach. – Za uniwersalność tego modelu odpowiada również możliwość świecenia o barwie ciepłej lub zimnej – zauważa Piotr Wychowaniec z Mactronic. – Powinna zwrócić uwagę wszystkich miłośników outdooru, a w szczególności wspinaczy górskich, grotołazów i wędkarzy. Przeznaczenie latarki to także przemysł i warsztat. Ciepłe światło wykorzystuje się np. do czytania mapy. Natomiast zimne, białe światło jest odbierane przez ludzkie oko jako mocniejsze, dlatego sprawdza się np. przy doświetlaniu terenu. Korzystają z niego również ratownicy medyczni, bo lepiej oddaje naturalne barwy.

Sposób ładowania

Akumulatorowa czy bateryjna? To pytanie zawsze pada przy wyborze latarki czołowej. Aby na nie odpowiedzieć, trzeba określić swoje potrzeby. - Dobór zasilania latarki powinien być dostosowany do tego jak często się jej używa – podpowiada Piotr Wychowaniec. – Jeżeli korzystamy z niej regularnie, wybierzmy wersję ładowalną. Jeżeli rzadziej, to bateryjną, która jest bardziej ekonomiczna. Ekspert zauważa, że podczas wędrówki po górach, po lesie lub w głębokiej jaskini lepiej mieć zapas baterii niż szukać źródła prądu. W takich przypadkach przyda się także duży zasięg świecenia. Natomiast dla biegaczy, którzy skrupulatnie planują treningi, lepszym rozwiązaniem może okazać się latarka akumulatorowa. Można więc wybierać, ale można także zdecydować się na model taki jak Maverick - wyposażony w system DSS (Dual Source System). Czołówka może być zasilana zarówno dołączonym do zestawu akumulatorem, jak i zwykłymi bateriami. - Wymiana źródła energii jest wyjątkowo krótka i intuicyjna – podkreśla Piotr Wychowaniec z Mactronic. – DSS to bardzo pożyteczny system. Kiedy wyczerpie się akumulator, wkładamy baterie i korzystamy z latarki dalej.

Waga

Ten bardzo ważny parametr jest często ignorowany, co nie powinno się zdarzać przy wyborze latarki czołowej. Wbrew pozorom waga odgrywa dużą rolę. Podczas długich wędrówek lub w trakcie biegania liczy się każdy gram. Użytkowników zdających sobie z tego sprawę zainteresuje inna nowość od Mactronic – czołówka Rebel, ważąca zaledwie 34 gramy. Ta bardzo lekka, akumulatorowa latarka świeci na odległość 33 metrów. - Na pewno przypadnie do gustu sportowcom i wszystkim osobom lubiącym aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu – twierdzi Piotr Wychowaniec. – Rebel to dobry wybór dla użytkowników, którzy cenią kompaktowy rozmiar, niewielką wagę i wyjątkowy design. Ci, którzy szukają zmiennej białej barwy (ciepłej i zimnej) oraz czerwonego światła również znajdą w nim kompana. Warto zabrać go na przykład na biwak lub na nocną przejażdżkę rowerem po mieście - dodaje. Kolejną zaletą tej latarki jest jej niewielki rozmiar – 40.9 x 34.5 x 29.9 mm. Dzięki takim wymiarom, Rebel nie zajmie dużo miejsca w bagażu.

Wytrzymałość

Warto wybrać sprzęt w solidnej obudowie wykonanej z materiałów zapewniających wytrzymałość. Latarka dobrej jakości jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i złe warunki atmosferyczne. Sprzęt musi wytrzymać upadki, uderzenia, odbicia i być odporny ma deszcz czy kurz. - Korpus urządzenia Maverick wykonano z odpornego na wstrząsy tworzywa sztucznego, a pyło- i wodoszczelność latarki potwierdza certyfikat IP64 – informuje ekspert z Mactronic. Latarka jest odporna na upadki z wysokości 2 metrów. Dzięki wytrzymałej obudowie użytkownicy mogą zakładać, że sprzęt będzie im służył przez długie lata.

Właściwości dodatkowe

Kolejną przydatną funkcją latarki czołowej jest fokus. Pozwala on na dopasowanie skupienia wiązki światła do aktualnych potrzeb. Wąski strumień przydaje się do świecenia skupionym, ostrym światłem na dalszą odległość, natomiast szeroki oświetli bezpośrednie otoczenie. – Wyobraźmy sobie spacer w górach. Jeżeli potrzebuję doświetlić oddalony punkt, aby go namierzyć, używam wąskiej wiązki. Po obraniu celu i ustaleniu kierunku rozszerzam ją. Nie muszę ruszać głową na boki, bo światło pada pod szerokim kątem – podaje przykład Piotr Wychowaniec.

W latarkach dobrej jakości wiązka światła zachowuje intensywność nawet w największej szerokości. Dzięki temu możliwe jest dokładne przeszukanie terenu oraz poprawia się widoczność w trudnym otoczeniu. – Regulacja wiązki jest łatwa i płynna – mówi ekspert z Mactronic. – Latarka Maverick wyposażona jest także w sensor ruchu. Aby włączyć i wyłączyć latarkę, wystarczy machnąć przed nim ręką. To znacznie ułatwia obsługę osobom w rękawicach lub z zabrudzonymi dłońmi. Użyteczną i praktyczną funkcję dodatkową ma także latarka Rebel. Posiada dodatkowe czerwone światło, które znacznie zwiększa bezpieczeństwo na szlaku. Rebel, tak jak Maverick, świeci i zimną, i ciepłą barwą. Intensywność zmienia się przez przytrzymanie przycisku.


o autorze

Informacja Prasowa

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl