Legende & Perso Evo 9. Duet Ekoi.

Z końcem ubiegłego sezonu marka Ekoi wprowadziła do swojej oferty linię kasków Legende. Nazwa została bardzo starannie dobrana do zaprojektowanego designu, nawiązując do kasków jakich używano podczas wyścigów kilkadziesiąt lat temu. Ukłon w stronę epickich czasów kolarstwa. Trzeba przyznać rację, że wizerunek kasku już na pierwszy rzut oka przywołuje lata 70-te i 80-te ubiegłego stulecia. Jednak majstersztykiem okazał się pomysł połączenia elementów oldschool i modern. Nasza redakcja do testów i opisu otrzymała jako kolorystyczny zestaw wraz z kaskiem okulary Ekoi Perso Evo 9. Teoretycznie dwa oddzielne produkty, w praktyce okazało się że to zgrana wizualnie i użytkowo para podczas jazdy.

KASK : Konstrukcja

Kask ze swoim bardzo charakterystycznym wizerunkiem oparty jest na konstrukcji imitującej pasy biegnące wzdłuż głowy, z poprzecznymi wzmocnieniami scalającymi elementy w jedną całość, Przestrzenie między pasami tworzą bardzo obszerne pole wentylacji/przepływu powietrza, co określa wyraźnie przeznaczenie tego kasku. Mimo że nie stwarza on problemów aerodynamicznych, to jego miejscem przeznaczenia nie są jazdy na czas, czy wyścigi na torze kolarskim.  Doliczyliśmy się aż 28 otworów wentylacyjnych, które tworzą pomiędzy głową a skorupą kasku własny mikroklimat podczas jazdy. Producent jako dodatkowe wzmocnienie i element ochronny wyposażył kask dodatkowy wewnętrzny "koszyk" z polipropylenu pracujący jako dodatkowy amortyzator podczas zderzenia z przeszkodą.

Waga kasku w rozmiarze S/M wynosi 215 g, co jest bardzo dobrym wynikiem biorąc pod uwagę dodatkową konstrukcję wewnętrzną i zaprojektowaną konstrukcję. Już tradycyjnie w kaskach Ekoi zamontowano bardzo minimalistyczny materiałowo, ale precyzyjnie działający system mocowania na głowie wraz przewiewnymi ( co jest rzadkością) paskami systemu regulacji i zapięcia kasku. Pokrętło bardzo małych rozmiarów działa z wyraźnym odczuciem przesuwania pokrętła, jednak osobom z dużymi opuszkami palców może sprawiać minimalne problemy z regulacją podczas jazdy. Sam mechanizm zapięcia kasku to ponownie magnetyczny patent marki Ekoi, który samoczynnie zapina się po zbliżeniu obu końcówek pasków do siebie.

STYLISTYKA I FUNKCJONALNOŚĆ

Projekt kasku EKOI LEGENDE został wykonany przez francuskiego projektanta Benjamina BLANCHARD'a, atestowany i dostosowany przez  2 włoskich inżynierów. Wyprodukowany we Włoszech przez firmę specjalizującą się w produkcji wysokiej klasy kasków.

Został on przetestowany i ukończony w tunelu aerodynamicznym w celu kontroli aerodynamiki i wentylacji kasku, a następnie przetestowany i zoptymalizowany przez Romain BARDET'a, który od początku sezonu 2018 nosi go na co dzień podczas wyścigów lub treningów. To co z przodu przypomina stylistykę retro, w tylnej części znika całkowicie, ustępując miejsca dość futurystycznemu elementowi chroniącemu potylicę. Obserwując kask podczas jazdy z kilku stron można odnieść wrażenie, że ma on dwa zupełnie odmienne oblicza. Smaczku całej konstrukcji dodaje możliwość składania w jedną całość z okularami Perso Evo 9, o których wspomnimy poniżej. W dwóch odmiennych płaszczyznach wsuwane podczas jazdy okulary znajdują swoje stabilne miejsce w konstrukcji, jednak preferowany jest obrót spodem do góry, jak przedstawia nasze zdjęcie poniżej.

W opakowaniu kasku znajdziemy aż trzy komplety wymiennych gąbek tłumiących wewnątrz kasku, stylową torbę skórzaną oraz dodatkową siatkę ochronną przeciw owadom. Kask można dowolnie personalizować przed zakupem wykorzystując do tego kilkadziesiąt wersji kolorystycznych poszczególnych elementów, oraz barwy narodowe kilku państw Unii Europejskiej

Producent oferuje aż 5 letnią gwarancję na uszkodzenia z wyjątkiem upadku, oraz gwarancję wymiany kasku po upadku z dopłatą 50% ceny przez okres dwóch lat od dnia zakupu.

OKULARY :

Perso Evo 9 to w zasadzie profesjonalna szyba stworzona do sportu wyczynowego, mająca różne oblicza i sposoby wykorzystania. Samo szkło to mistrzowski wizjer sygnowany logiem @Zeiss co stawia ten produkt automatycznie na jednej z najwyższych półek okularów sportowych. Jakość szkła jest widoczna i odczuwalna już po pierwszym założeniu, a co dość mocno dziwi, to dobra widoczność przy okularach przeciwsłonecznych nawet w wieczornym półmroku. Pozostałe elementy konstrukcji okularów wykonane zostały z równie zegarmistrzowska precyzją, by po złożeniu stanowiły jedną całość wraz ze stylistycznymi dodatkami.

Są to prawdopodobnie jedyne na świecie okulary sportowe z dowolną możliwością konfigurowania ich wyglądu i konstrukcji ! Możliwa jest jazda z samymi zausznikami i gołym szkłem, dodatkowo z ramką górną, lub dolną, a w całej krasie z ramką okalającą całą szybę. W tym celu producent wyposażył kupowany zestaw w dwa różne noski silikonowe i całą ramkę z zausznikami montowaną z dużą łatwością w jednolitą całość. Szkieł w ofercie Ekoi znajdziemy aż 7 odmiennych kolorystycznie wraz z fotochromem i jasnymi do jazdy w gorszych warunkach, czy nocą. Oferta ramek i zauszników w wersjach kolorystycznych to już kilkadziesiąt pozycji pozwalających zupełnie dowolnie konfigurować swój wzór przed zakupem.

Cena kasku w regularnej cenie detalicznej to 860 zł 

Cena okularów w regularnej cenie detalicznej to 430 zł 

Kaski Legende są używane m.in. przez grupę AG2R, natomiast okulary Perso Evo 9 pomagają wyrywać zawodnikom z top 10 World Tour, m.in. Fabio Aru, Warren Barguil, d’Alexander Kristoff, Nacer Bouhanni, Philippe Gilbert, Fernando Gaviria, Elia Viviani. 

Strona producenta i sklepu detalicznego pod tym linkiem : https://www.ekoi.com/pl/


o autorze

Piotr Szafraniec

Nieuleczalnie chorujący od ponad 20 lat na pasję do roweru. Próbował uciec od swojej choroby łowiąc olbrzymie dorsze na kole podbiegunowym, jednak przegrał tą walkę i zaraża teraz swoim ADHD na szosowych zjazdach. Dzieli się...

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • 34-300 Żywiec, Folwark 21/25
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl