Rouvy. Wirtualnie z realnym video HD.

Rouvy jest jedną z kilkunastu platform treningowych dostępnych w sieci internetu, ułatwiających monitorowanie aktywności, wraz ze wsparciem jednostkami treningowymi przygotowanymi zarówno przez profesjonalnie przygotowanych trenerów, jak i planami pojedynczych treningów tworzonych przez samych użytkowników. Czeski pomysł na tego typu „kombajn” do urozmaicenia, katalogowania i monitorowania postępów ćwiczeń powstawał niemal równocześnie z platformą Zwift, jednak opiera się na nieco odmiennym działaniu.

TRASY:

Pierwszą i najważniejszą cechą są trasy i ich sposób wyświetlania. Trasy bazują na trackach przenoszonych z realnej jazdy w terenie, w oparciu zarówno o ślad GPS jak i video w bibliotece Rouvy nagrywane w jakości HD. Większość filmów jest bardzo dobrej jakości, nagrywanych celowo pod kątem platformy, ale znaleźć można również udostępniane przez użytkowników z prywatnych treningów, ustawek w grupie, czy nawet wyścigów. Cała baza to niemal milion km regularnych tras, ponad 200 000 km tras z Video symulacją i ponad 20 000 km tras Premium. Symulacja jazdy z filmem z kamery „first person” daje duże wrażenie realnej jazdy i pozwala czuć się w sporej mierze jak podczas jazdy po szosie. Spora zaleta dla zmęczonego treningami w domu umysłu.

KOMPATYBILNOŚĆ:

Aplikacja po zainstalowaniu na komputerze, lub telefonie wymaga sparowania z miernikami i czujnikami, które mają za zadanie zarówno pomiar pracy wkładanej w aktywność, jak i sterowanie całym ruchem w aplikacji. Do wyboru są trzy drogi jakimi może podążać użytkownik montując swój sprzęt w domu. Pierwszą z nich jest trenażer z wbudowanym pomiarem mocy i nadajnikiem Ant+ i Bluetooth, ponieważ te dwa standardy bezprzewodowej komunikacji pomiędzy urządzeniami są wykorzystywane podczas aktywności.

Drugim rozwiązaniem jest sam miernik mocy z jednym, lub oboma standardami przesyłu wspierany dodatkowo opaską z czujnikiem tętna. Ostatnim rozwiązaniem jest wykorzystanie czujnika prędkości montowanego w rowerze, który w tym, jak i poprzednim przypadku montowany jest w standardowym trenażerze rowerowym, lub rolkach.

Komunikacja w standardzie Ant+ wymaga również anteny odbiorczej, dlatego komputer stacjonarny, czy laptop powinien być doposażony właśnie o to malutkie urządzenie. 

BKOOL, CYCLEOPS, CYCLUS 2, ELITE, JETBLACK, KETTLER, KINETIC, MAGENE, MINOURA, SRM, TACX, WAHOO FITNESS znajdują się na liście urządzeń w pełni kompatybilnych z aplikacją Rouvy. Podobnie jak większość przesyłających dane w systemach o których wspominamy wyżej.

W przypadku aplikacji instalowanej na telefonie lista jest nieco węższa, gdzie na ten moment jest uruchomiona bezproblemowa współpraca z urządzeniami z iOS z poniższej listy iPad Air, Mini, iPad 3rd and newerApple iPhone X, 8+, 8, 7+, 7, 6+, 6S, 6, 5s, 5c, 5 & 4sApple,  iPod Touch. Telefony z systemem android wymagają po zainstalowaniu "apki" uruchomienia w menu systemowym połączenia poprzez Bluetooth, lub Ant+ z urządzeniem rejestrującym aktywność.

TRENING INTERWAŁOWY I PLANY TRENINGOWE.

Administrator portalu przygotował coś na kształt biblioteki pełnej odmiennych treningów, o różnym przeznaczeniu . Znajdziemy tam kilkadziesiąt treningów o różnej długości i intensywności, przygotowanych celowo dla platformy Rouvy przez kilku powiązanych bezpośrednio z nią trenerów. Istnieje również możliwość tworzenia własnych treningów i planów opartych w oparciu o kalendarz. Sam trening jest przewodnikiem kolarza podczas jazdy edytując czasy rozpoczęcia, zakończenia interwału, jego intensywności, oraz wszystkich danych pozyskiwanych z czujników zawodnika. Obserwować możemy na ekranie w dużym, czytelnym bocznym wyświetlaczu osiąganą moc, kadencję, rytm serca i czas treningu. Dużym atutem jest możliwość połączenia tego rodzaju treningu z filmem wideo z bazy platformy, które należy jednak wcześniej ściągnąć na swój dysk twardy z biblioteki Rouvy. Kolejną z ciekawostek jest funkcja połączenia takiego treningu z wybranym przez siebie zawodnikiem na tej samej trasie, jako virtual partner. 

Rywalizacja

Dodatkowym atutem, który przyciąga do korzystania z serwisu jest możliwość "bezpośredniej" rywalizacji z zawodnikami z całego świata na wybranym evencie, który można znaleźć w kalendarzu serwisu wraz z informacjami dotyczącymi trasy i stopnia trudności. 

Wirtualny wyścig odbywa się oczywiście również na realnej trasie symulowanej na monitorze filmem video. Sami zawodnicy to już jednak animowane sylwetki, jednak emocji podczas jazdy i zaciętej rywalizacji nie brakuje i każdy, kto lubi tego typu rozwiązanie jako formę sprawdzenia swojej formy powinien czerpać z tego sporo przyjemności. 

Edytor treningu

Dodatkowa aplikacja na komputerze, mająca za zadanie budowanie zarówno prywatnych tras treningowych jak i ogólnodostępnych daje bardzo duże możliwości w kreowaniu podkładu pod późniejszy plan treningowy. Poza podstawowym narzędziem do rysowania śladu i wykresu trasy znaleźć tam możemy edytor video, który pozwala na sporo zabawy z tworzeniem pełnej wersji trasy z własnym filmem kręconym kamerka podczas jazdy. Administrator zwraca uwagę jednak by dobrze synchronizować track GPS z wgranym filmem z jazdy. Możemy w ten sposób stworzyć własną bazę tras lokalnych, którą z przyjemnością wykorzystamy w okresie zimowym.

Koszt miesięcznego abonamentu planu standard ( bez tras Premium i wielu dodatkowych udogodnień) to odpowiednio 8 USD przy jednomiesięcznym okresie umowy oraz 6.25 USD/ miesiąc wykupując abonament roczny. Plan Premium to odpowiednio 12 USD/miesięczny plan, 11 USD/6 miesięczny plan i 10 USD roczny plan treningów. Ciekawe rozwiązanie dla chętnych, którzy chcą wykorzystać wyłącznie okres zimowy ze wsparciem medialnym platformy. 

Stronę administracyjną znajdziesz pod tym linkiem: https://rouvy.com/en/


o autorze

Piotr Szafraniec

Kolarz, kucharz, akrobata. Dwukrotny Mistrz Polski Dziennikarzy w kolarstwie szosowym.

Powiązane posty


komentarze

Powiązane treści

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl