Bartosz Banach i RitaMalinkiewicz zwycięzcami cyklu Garmin MTB Series 2017!

Niedzielne zawody w Rumi zakończyły cykl maratonów kolarstwa górskiego – Garmin MTB Series 2017. Do udziału w zawodach zgłosiło się blisko pół tysiąca kolarzy, którzy mieli okazję ścigać się na jednej z najtrudniejszych tras na Pomorzu. Na trasie czekało na zawodników mnóstwo ciekawych i trudnych momentów, a Rumia określana często mianem „krainy błota i korzeni”, dawała się we znaki nawet tym najlepiej przygotowanym kolarzom. Imprezie towarzyszyła piękna pogoda i znakomici kibice, którzy obserwowali zaciętą sportową rywalizację na najwyższym poziomie.

Cykl Garmin MTB Series cieszy się ogromną popularnością i na stałe wpisał się kalendarz imprez MTB na Pomorzu. Tradycyjnie składa się z trzech etapów, organizowanych tydzień po tygodniu. Inauguracja tegorocznego cyklu odbyła się 24 września w Wejherowie, drugi etap odbył się 1 października w Stężycy, finałowa edycja odbyła się w Rumi. To właśnie tu kolarze mieli ostatnią szansę, aby poprawić swoją pozycję w klasyfikacji generalnej cyklu, która jest sumączasów wszystkich trzech etapów na danym dystansie. Rywalizacja podczas najtrudniejszego etapu cyklu zadecydowała o ostatecznym kształcie klasyfikacji!

Pierwsi zawodnicy z dystansu MAXI, z dotychczasowym liderem klasyfikacji generalnej Łukaszem Derheldem na czele, wystartowali punktualnie o godzinie 11:00. Po pierwszej pętli z kilkuminutową przewagą prowadził jednak Bartosz Banach (Torus - Apteka Gemini), który samotnie pokonywał kolejne kilometry. W drugiej połowie dystansudogonił go Michał Bogdziewicz, jednak Banach odparł atak i w samotnym finishu minął linię mety z czasem 02:24:25,26. Drugi na mecie ze stratą 15 sekund do lidera był Bogdziewicz (02:24:39,74, Apteka Gemini). Trzecie miejsce na podium zajął Krzysztof Krzywy (02:27:21,38, Nexus Team). Trasa w Rumi okazała się trudna i nieprzewidywalna - Łukasza Derhelda niewątpliwie dopadł pech i nie ukończył zawodów z powodu wypadku na pierwszych kilometrach trasy.

Tym samym Bartosz Banach, który po wcześniejszych etapach tracił jedynie sekundę do lidera zwyciężył w klasyfikacji generalnej cyklu Garmin MTB Series 2017 na dystansie MAXI z łącznym czasem 06:19:30. Wyprzedził Michała Bogdziewicza (06:19:44) i Krzysztofa Krzywego (06:22:25).

„Od startu utrzymywałem mocne tempo, a pod koniec pierwszej pętli zaatakowałem. Jechałem równo, starałem się nie szarżować na podjazdach i odpoczywać na zjazdach. W pewnym momencie Michał mnie dogonił, jechaliśmy chwilkę razem, ale ja na ostatnie etapy zachowałem więcej sił” – powiedział Bartosz Banach, który zwyciężył etap w Rumi i w klasyfikacji generalnej cyklu 2017.

W rywalizacji kobiet na długim dystansie nie miała sobie równych liderka cyklu po dwóch etapach –Rita Malinkiewicz (03:02:38,50, CST MTB Team), która wyprzedziła na mecie w Rumi Aleksandrę Zabrocką (03:04:44,35) i Katarzynę Łysek (03:07:55,63). Tym samym Rita Malinkiewicz wygrała klasyfikację końcową Garmin MTB Series 2017 na dystansie MAXI z łącznym czasem 07:31:59. Druga w „generalce” była zeszłoroczna zwyciężczyni całego cyklu Katarzyna Łysek (07:40:22), a trzecia Aleksandra Zabrocka (07:52:07).

Wyścig na dystansie MINI w Rumi wygrał Piotr Rzeszutek (01:11:58,46) Drugie miejsce na podium zajął Arek Petka (01:14:06,22). Obaj przedstawiciele Klubu Kolarskiego Lew Lębork podzielili między sobą także dwa najwyższe stopnie podium w klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu,gdzie także pierwszy był Piotr Rzeszutek z łącznym czasem 03:03:48, a drugi Arek Petka 03:05:57. Trzecie miejsce na podium etapu w Rumiprzypadło Janowi Krukowskiemu (01:14:07,93, MLKS Baszta Bytów.Krukowski zajął także trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu Garmin MTB Series 2017 z czasem 03:08:33.

Wśród pań na krótszym dystansie rozgrywanym w Rumi zwyciężyła Elżbieta Wydrowska(01:38:36,79, Old School MTB Gdańsk), przedWeroniką Lorkowską(01:39:28,42, Team Verge Polska). Trzecia na mecie zameldowała się Marta Ziemer (01:39:43,79, GK STG).

W klasyfikacji generalnej dystansu MINI wśród pań wygrała Weronika Lorkowska, która prowadziła od pierwszego etapu. Jej łączny czas po trzech etapach to 03:55:26. Drugiej miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczyła Marta Ziemer (04:02:06), a trzecie Elżbieta Wydrowska (04:02:51).

„Single pod koniec trasy były naprawdę fantastyczne, pełno korzeni i błota, dzięki czemu można było na chwilę zapomnieć o tym, że trasa jest naprawdę ciężka i bawić się tym. Urzekła mnie szczególnie jedna prosta przy klifie z widokiem zapierającym dech w piersiach. Trasa w Rumi jest naprawdę fantastyczna i ze startu tutaj można czerpać ogromną radość. To właśnie była kwintesencja MTB, czyli tego co kocham!” – powiedziała Weronika Lorkowska, zwyciężczyni klasyfikacji generalnej cyklu na dystansie MINI.

Na zakończenie trzeciego etapu każdy uczestnik, który ukończył wszystkie 3 imprezy otrzymał koszulkę finishera cyklu i tym samym zawody w Rumi zakończyły tegoroczny cykl Garmin MTB Series. Organizatorzy już teraz zapraszają na przyszłoroczną edycję, a szczegóły dotyczące kalendarza na 2018 rok będą znane w najbliższym czasie. Więcej informacji na stronie www.mtbseries.pl


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 
 Od września 2014 roku oficjalnie pełni rolę Redaktora Naczelnego velonews.pl. 

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

GalerieWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • 34-300 Żywiec, Folwark 21/25
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl