Stages - nowości 2018

Znana amerykańska marka Stages produkująca urządzenia do pomiaru mocy na sezon 2018 zaprezentowała dwie zasadnicze nowości. Pierwszą z nich jest komputer Stages Dash. Jest to bardzo rozbudowana jednostka służąca do gromadzenia danych z odbytego treningu. 

Do najważniejszych cech charakteryzujących Stages Dash zaliczyć można antenę GPS, protokół transmisji danych Bluetooth oraz ANT+. Jednostka wyposażona została w monochromatyczny wyświetlacz oraz sterowanie za pomocą umieszczonych po bokach przycisków. Ktoś zapewne powie, że obecnym standardem jest kolorowy dotykowy wyświetlacz. Owszem. Obecnie ekrany dotykowe opanowały rynek rowerowy. Weźmy jednak pod uwagę kontrast i konieczność podświetlania. W przypadku wyświetlacza monochromatycznego informacje na nim wyświetlane widoczne są nawet w pełnym słońcu, a pobór energii jest na dużo mniejszym niż w przypadku kolorowego wyświetlacza poziomie. Następna sprawa to przyciski. Ekran dotykowy ma pewne zalety. Jednak w przypadku treningu w trakcie deszczu, czy też gdy na naszych rękach mamy założone rękawice korzystanie z ekranu dotykowego staje się problematyczne. Klawisze działają zawsze.

Dzięki wyposażeniu komputera w protokół transmisji Bluetooth oraz ANT+ możemy go sparować praktycznie z dowolnym nadajnikiem dostępnym na rynku. W celu wgrania planu treningowego oraz odczytu danych z treningu konieczne jest posiadanie zainstalowanej aplikacji Stages Link. Aplikacja dostępna jest zarówno na urządzenia mobilne jak i komputery. Informacje pomiędzy komputerem a urządzeniem z zainstalowaną aplikacją możemy przesyłać zarówno przewodowo jak i bezprzewodowo. Sama aplikacja jest bardzo stosunkowo intuicyjna i napisanie planu treningowego możemy przeprowadzić nawet wykorzystując zwykły tekst.

Dane techniczne komputera:

 • wyświetlacz LCD 2.7” LCD o rozdzielczości 240X400 wyposażony w powłokę antyrefleksyjną
 • pełna wodoszczelność IP X7
 • wyposażony w antenę GPS
 • obudowa wykonana z aluminium
 • możliwość zamontowania w duch pozycjach 0' oraz 90'
 • możliwość zamontowania do każdego typu kierownicy
 • żywotność baterii od 25 do 30h
 • ładowanie za pomocą gniazda usb
 • wyposażony w komunikację zarówno przewodową jak i bezprzewodową
 • wyposażony w protokoły transmisji danych ANT+ oraz Bluetooth

Drugą najważniejszą nowością jest umieszczenie czujnika służącego do pomiaru mocy także w prawym ramieniu korby. Od teraz będziemy mogli cieszyć się pomiarami zarówno lewej jak i prawej nogi. Według producenta pomiar mocy z tylko jednego ramienia jest wystarczający dla większości osób. Jednakże grono osób, które wymagają pomiar obu nóg stało się na tyle znaczące, że postanowili umieścić sensor także w prawym ramieniu.

Na pytanie czy osoby posiadające "starszy" system, czyli sensor tylko w lewym ramieniu będą mogły dokonać "unowocześnienia" polegającego na zakupie jedynie prawego ramienia uzyskałem odpowiedź, że na chwilę obecną nie. Jednakże gdy tylko rozwiążą problem z oprogramowaniem znajdującym się w czujniku polegającym na sposobie pomiaru danych z tensometrów będzie możliwy update starej korby i zakup jedynie prawego ramienia.

Korby wyposażone w czujniki w obu ramionach dostępne będą od grudnia tego roku.


o autorze

Szymon Barczyk

komentarze

kontakt

velonews.pl
 • ,
 • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl