Owoce morza z petardą wartości.
Owoce morza to pojęcie obejmujące zwierzęta morskie, jak skorupiaki i mięczaki, w tym małże, głowonogi i szkarłupnie. Są cennym źródłem łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka. Owoce morza są również dobrym źródłem witamin z grupy B (B6, B5, PP i B12), witamin rozpuszczalnych w tłuszczach -witaminy D, A i E, składników mineralnych - jodu, fosforu, miedzi, selenu oraz fluoru i cynku. W naszym kraju coraz częsciej kupowane i przyrzadzane w kuchni, dlatego czas wykorzystać ogrom zalet kuchni śródziemnomorskiej z Francji i Hiszpanii.
Makaron z owocami morza.
Najlepiej spaghetti, który pasuje tu idealnie. Jeśli ktoś lubi bardziej zdrowo, może z powodzeniem wykorzystać makaron pełnoziarnisty, czy zielony szpinakowy.
SKŁADNIKI:
- makaron spaghetti 300g
- 1 mała cebula czerwona
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 zielonej papryczki pepperoni
- 250g mieszanki owoców morza -mogą być mrożone (krewetki, kalmary, omułki)
- 500g pomidorów krojonych w zalewie
- 1/4 szklanki białego wina wytrawnego
- świeże oregano
- sól, pieprz
- ewentualnie czosnek i papryka w proszku
- oliwa z oliwek
- kilka czarnych oliwek parmezan
PRZYGOTOWANIE:
Jeśli mamy owoce morza mrożone - rozmrażamy je. Cebulę, czosnek i papryczkę drobno siekamy. Na patelni rozgrzewamy kilka łyżek oliwy i podsmażamy warzywa. Dodajemy nasze frutti di mare i chwilkę dusimy. Wlewamy wino, zwiększamy ogień i mieszamy, aż alkohol odparuje. Dodajemy pomidory z zalewą i 2-3 łyżki posiekanych listków oregano. Zmniejszamy ogień, doprawiamy solą i pieprzem i dusimy, aż owoce morza zmiękną. Możemy ewentualnie doprawić jeszcze do smaku czosnkiem i papryką. W międzyczasie gotujemy makaron -al dente -według przepisu na opakowaniu. Podajemy makaron z sosem, przyozdabiamy posiekanymi oliwkami i posypujemy startym parmezanem.
Sałatka ryżowa z kalmarami
SKŁADNIKI:
- 300 g kalmarów
- 5 pomidorów
- 2 łyżki słodkiej papryki w proszku
- 2 szkl. bulionu
- 3 łyżki oleju
- 1 cebula
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 1 szkl. białego wytrawnego wina
- ½ szkl. ryżu
- 1 pęczek natki pietruszki
- sól
- szczypta cukru
- pieprz
PRZYGOTOWANIE:
Cebulę posiekać i zeszklić na rozgrzanym oleju, wówczas dodać pokrojone w kostkę pomidory, koncentrat pomidory, papryczkę chili ora paprykę w proszku. Całość wymieszać i podlać winem i dusić około 10 minut. Po tym czasie dodać kalmary pokrojone w krążki oraz ryż. Cały czas mieszając trzymać na ogniu kilka minut po czym wlać bulion. Gotować około 20 minut do miękkości kalmarów i ryżu. Na koniec doprawić do smaku solą, pieprzem oraz cukrem. Posypać posiekaną natką pietruszki.
KARDAMON. Jedna z najstarszych przypraw świata.
Kardamon to żółta przyprawa należąca do najstarszych przypraw świata. Swoje pochodzenie zawdzięcza krajom Dalekiego Wschodu. Obecnie rośnie dziko w Indiach, Gwatemali, na Sri Lance a także w Tanzanii i Indochinach. Uprawiany jest w lasach tropikalnych, gdzie odpowiednie obsadzenie zapewnia dużo cienia. Niezwykle aromatyczna przyprawa, która zbyt rzadko jest używana w polskiej kuchni, a szkoda bo poza wspaniałym aromatem nadającym potrawom wyśmienity smak ma właściwości zdrowotne. od tysięcy lat stosowana w medycynie ajurwedyjskiej m.in. przy problemach trawiennych, leczeniu owrzodzeń i zakażeń jamy ustnej, wszelkiego rodzaju infekcjach – olejki eteryczne zawarte w kardamonie hamują rozwój wirusów, bakterii, grzybów i pleśni.
Odświeża oddech – Hindusi żują kardamon w przypadku nieświeżego oddechu lub po posiłkach. Starożytni Rzymianie z kolei sięgali po niego, kiedy chcieli zapewnić swojemu ciału przyjemną woń. Kardamon wchodzi w skład mieszanek na detoks, ma właściwości moczopędne, oczyszcza drogi moczowe, pomaga usuwać toksyny z organizmu poprzez nerki, usuwa nadmiar soli przez co znaczącoobniża ciśnienie krwi a także zapobiega tworzeniu niebezpiecznych skrzepów krwi, zapobiegając agregacji płytek krwi i przyklejaniu do ścian tętnic. Herbatka z kardamonem ma wlasciwosci antydepresyjne, wzmaga produkcje endrofin.
Najczęściej używa się w ciastach, deserach, lodach lub jako dodatek dokawy czy grzanego wina nadając im niezwykły aromat, ale jegokorzenny zapach i delikatny smak świetnie komponuje się także z daniami pikantnymi, słonymi, potrawami mięsnymi, pilawem, piklami, ryżem czy nawet tradycyjnym polskim bigosem – nadając mu nowa nutę i czyniąc lekkostrawnym.
komentarze