Alkohol a kolarska forma

Wydaję się, że kolarze kochają piwo i wino tak samo jak kawę. W zasadzie jest mało rzeczy, które smakują tak jak zimne piwo po długim dniu spędzonym na rowerze. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z konsekwencji piwkowania lub wieczornej popijawy z przyjaciółmi?

Wszyscy wiemy, że alkohol zawiera sporo cukru, nie ma żadnych wartości odżywczych ale za to dużo zbędnych kalorii. Dodatkowo na drugi dzień po mocno zakrapianej nocy nie czujemy się zbyt dobrze, co również nie pomaga podczas jazdy na rowerze. W takim razie jaki wpływ na naszą formę ma alkohol?

Ogólny wpływ

Wszystko zależy od spożywanej ilości, 1-2 piwa czy drinki raczej nie powinny szkodzić nawet jeżeli spożywane są raz na jakiś czas. Jednak już jeden dzień alkoholowej rozpusty może wpłynąć na nasz organizm.

Na krótką metę wysokie spożycie alkoholu może wpłynąć na naszą odporność, sprawiając, że łatwiej będziemy się przeziębiać. Tutaj również występuje zmniejszona koordynacja, oraz mniejsza ostrożność podczas jazdy autem, rowerem czy chociażby idąc na piechotę.

Jeżeli chodzi o mniej oczywiste objawy to większe spożycie alkoholu zwiększa ryzyko chorób takich jak zapalenie trzustki, choroby wątroby, serca a nawet raka.

Zalecane normy co do spożycia alkoholu bywają różne. Najczęściej jest to 60g dla mężczyzn i 40g dla kobiet (czystego alkoholu) przy okazjonalnym spożyciu a przy regularnym 40g dla mężczyzn i 20g dla kobiet.

Wpływ na kolarską formę

Jedno czy dwa piwa nie mają widocznego wpływu na formę, ale większe ilości już tak! Przesadzanie z alkoholem szkodzi kolarzom na wiele sposobów:

  • Generowana moc jest zmniejszona kiedy w krwiobiegu krążą resztki alkoholu, nie wspominając już o tym, że łatwiej o wypadek
  • Regeneracja jest osłabiona z powodu odwodnienia, oraz zmniejszonej syntezy białek.
  • Gorsza jakość snu.
  • Osłabiona wydajność umysłu
  • Duża ilość zbędnych, dodatkowych kalorii z alkoholu mająca wpływ na naszą masę

Chcąc uniknąć wpływu alkoholu na naszą formę powinniśmy się stosować do zalecanych dawek. Nie ma co do tego dokładnych badań, jednak za bezpieczne uznajemy nie więcej niż 1-2 piwa dla mężczyzny.

„Zdrowy” alkohol

Wino, szczególnie czerwone, uznawane jest za mające pozytywny wpływ na zdrowie. Jednak alkohol, niezależnie od rodzaju daje zawsze te same efekty. Niezależnie czy wypijesz piwo, wino lub inny drink najważniejszy jest umiar.


o autorze

Małgorzata Mazurek

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl