Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski - wyniki 1. dnia

Łukasz Owsian, Stanisław Aniołkowski, Piotr Pękala i Karol Wawrzyniak wygrali w swoich kategoriach Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski. Krajowy czempionat w miejscowości Wysowa Zdrój rozpoczął się w sobotę od zmagań panów.

Wyjątkowo w tym roku, jako pierwsi na trasę ruszyli kolarze z elity. Mieli oni przed sobą 150 kilometrów, na które składało się 5 ciężkich rund z dwoma podjazdami, a także odcinek dojazdowy do mety, również z kilkoma wzniesieniami.

Jak się później okazało decydujący odjazd uformował się w początkowej fazie rywalizacji. "Miejscówkę" w ucieczce wywalczyli sobie Łukasz Owsian, Leszek Pluciński (obaj CCC Sprandi Polkowice), Michał Podlaski, Kamil Gradek (Verva ActiveJet), Kamil Zieliński (Domin Sport), Bartosz Warchoł (Whirlpool Author), Adrian Brzózka (JBG-2) i Jacek Morajko (Wibatech Fuji). Później tempa nie wytrzymał Gradek, który odczuwał zmęczenie po solowej akcji, wykonanej tuż po starcie i która trwała przez ponad jedno krążenie.

Prowadząca "7" w pewnym momencie miała 6 minut przewagi, a peleton nie był zdecydowany kiedy rozpocząć pogoń i jak mocno gonić. Z tego niezdecydowania skorzystali uciekinierzy i wszyscy zdołali ukończyć zmagania przed grupą zasadniczą.

Jako, że zespół CCC Sprandi Polkowice miał z przodu dwóch przedstawicieli mógł rozegrać końcówkę taktycznie. Najpierw zaatakował Pluciński i gdy ten jechał na czele, Owsian mógł oszczędzać siły na finisz. Kilka kilometrów przed końcem, samotny lider został doścignięty i o tym, kto stanął na najwyższym stopniu podium zadecydował sprint pod górę. Owsian miał w nim najwięcej energii i po raz drugi w karierze, a trzeci łącznie (licząc też U23), wygrał Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski. Drugi był Zieliński, a trzeci Podlaski.

Z peletonu, wśród kolarzy U23, najszybszy był Stanisław Aniołkowski (Verva ActiveJet) i zapewnił sobie tytuł mistrza Polski. Pokonał on pechowego Alana Banaszka (CCC Sprandi Polkowice) - tuż przed metą łańcuch przeskoczył mu na mniejsze przełożenie, co go mocno spowolniło - oraz Patryka Góreckiego (KS Pogoń Mostostal Puławy).

Wyniki - elita i U23

Również w wyścigu juniorów przez długi czas na czele jechała silna grupa, z przyszłymi medalistami. Na początku drugiego okrążenie (juniorzy mieli ich do pokonania cztery) uformowała się ucieczka w składzie: Kacper Wiszniewski (GKS Cartusia Kartuzy), Filip Maciejuk, Sebastian Konofał (obaj KS Pogoń Mostostal Puławy), Mateusz Manowski (Dobre Sklepy Rowerowe Author Pszczyna) i Wojciech Bystrzycki (UKS Mróz Jedynka Kórnik).

Na 3. rundzie do prowadzących dołączył Jakub Jąkała (KS Sokół Kęty), a na ostatniej pętli Piotr Pękala (KS Pogoń Mostostal Puławy). Obaj przeskoczyli po samotnej akcji i obaj znaleźli się wyselekcjonowanej "czwórce", która ostatecznie walczyła o medale. Na ostatnie 10 kilometrów wjechali razem z Maciejukiem i Bystrzyckim.

Podobnie jak kilka godzin wcześniej CCC Sprandi Polkowice, także ekipa KS Pogoń Mostostal Puławy miała dwa warianty rozegrania końcówki. Kilka kilometrów przed metą zaatakował Pękala, a Maciejuk mógł po prostu trzymać koło rywali. W tym jednak przypadku Pękala utrzymał prowadzenie aż do mety i mógł cieszyć się z wygranej.

Gdy do końca wyścigu pozostało ok. 400 metrów, w goniącej "trójce" miało miejsce drobne zamieszanie, gdyż Jąkała skręcił w niewłaściwą stronę na rozwidleniu i pozostali również zwolnili. Najszybciej zareagował Maciejuk i zapewnił sobie drugie miejsce. Natomiast Jąkała wykazał się niezwykłą determinacją, gdyż pomimo konieczności wykonania nawrotu, zdołał tuż przed "kreską" wysunąć koło Bystrzyckiemu i zająć 3. lokatę.

Wyniki - junior

Także w rywalizacji juniorów młodszych walka o złoto rozegrała się między czterema kolarzami - dwójką z UKS Koźminianka Koźminek, Damianem Papierskim i Wiktorem Richterem, Karolem Wawrzyniakiem (UKS Copernicus SMS Toruń), a także Filipem Prokopyszynem (LKS Trasa Zielona Góra).

Na mecie, po przejechaniu 75 kilometrów, najszybszy okazał się Wawrzyniak, który pokonał Prokopyszyna oraz Richtera.

Wyniki - junior młodszy

foto: jbg2


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 
 Od września 2014 roku oficjalnie pełni rolę Redaktora Naczelnego velonews.pl. 

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl