Samuel Gaze ze złotem w U23, ambitna jazda Polaków

Samuel Gaze z Nowej Zelandii potwierdził swoją tegoroczną dominację w kategorii młodzieżowej podczas Mistrzostw Świata  rozgrywanych w Novym Meste na Moravie. Dwukrotny zwycięzca tegorocznych edycji Pucharu Świata od startu do mety znajdował się w pierwszej grupce, której skład zmieniał się na każdym z pięciu okrążeń.

Od startu mocne tempo nadał były dwukrotny Mistrz Świata Juniorów - Duńczyk Simon Andreassen. W grupce z Duńczykiem jechali, Gaze oraz Carod. Główny pretendent do złota Victor Koretzky jechał kilkanaście sekund za prowadzącymi. Polacy Jakub Zamroźniak i Marceli Bogusławski wyraźnie w tym czasie przesunęli się do przodu o kilkanaście pozycji. Filip Helta został wykluczony z dalszej rywalizacji, prawdopodobnie przez defekt.

Kolejne rundy to doskoczenie Koretzkyego do czołówki, Andreassen wyraźnie zmęczony zwalnia i systematycznie spada na dalsze pozycje. Pierwsza grupa wyglądała więc następująco : Nowozelandczyk  Gaze, Francuzi Koretzky i Carod oraz Szwajcar Guerrini który co chwilę tracił lub odrabiał pozycję w grupce prowadzącej.  Jakub Zamroźniak na trzeciej rundzie tracił 4:45 a Marceli Bogusławski 4:53 do prowadzących.  Gaze postanowił nie czekać na końcowy sprint który mógł okazać się loterią, postanowił potargać liderującą grupę i na ostatniej rundzie czołówka pokonywała trasę w odstępach około 20 sekundowych. Złoty medal zdobył Gaze, srebro Koretzky a brąz przypadł Carodowi. Najlepszy z Polaków Marceli Bogusławski zajął 42 lokatę, wyprzedzając na trasie 54 rywali, Jakub Zamroźniak był 46, Filip Helta niestety nie ukończył rywalizacji.