Iceland Expedition 2016 - rowerem po Islandii by Damian Drobyk - zapowiedź wyprawy

Jeleniogórski podróżnik rowerowy Damian Drobyk ponownie w trasie! Tym razem globtroter wybiera się do krainy lodu i ognia - Islandię. Wyprawa rusza 25 maja, powrót planowany jest na 12 czerwca 2016.

Wyprawa rowerowa po Islandii to 17 dni przygód i ponad 2200 kilometrów do przejechania rowerem dookoła wyspy. Jednym z celów głównych wyprawy jest wejście piesze na najwyższy szczyt Islandii - Hvannadalshnúkur. Wulkan ten wznosi się na wysokość 2119m.npm i należy do Korony Europy.  wejście zaczyna się z wysokości zaledwie 30m.npm, do przejścia jest ponad 12 kilometrów w górę i tyle samo z powrotem. Pozostałe cele podróży do między innymi najwyższe drogi Islandii przekraczające 1000m.npm, przejazd przez tamtejszy powulkaniczny interior oraz runda dookoła wyspy drogą nr.1. Planowany dystans dzienny to około 120-150km.

Z racji tego, że Islandia leży tuż pod kołem biegunowym aktualnie jest na niej jasno praktycznie całą dobę. Dzięki temu można być w ruchu nawet kilkanaście godzin, a jedynymi ograniczeniami są zmęczenie, sen oraz pogoda. Na trasie znajdzie się wiele popularnych atrakcji jak wysokie wodospady, ogromne lodowce, gejzery i wulkany.

Mam nadzieję, po chłodnej nocy rozgrzać się w gorących wodach termalnych, spróbować  tradycyjnego produktu mleczarskiego - serka Skyr. Spróbuję także zrobić zdjęcie symbolu Islandii jakim jest mały, kolorowy ptak Maskonur. Jubileusz 10 lat moich wypraw zbiegł się w tym roku z odwiedzeniem ostatniego europejskiego kraju (poza Rosją). Niemal każde z nich udało mi się zjechać rowerem. Ponadto, Islandia będzie 55-tym odwiedzonym przeze mnie krajem. 

Jeśli wejście na najwyższy szczyt wyspy będzie udane, zdobędę 37-my szczyt do Korony Europy. Wyprawa organizowana jest ze środków własnych i jak zawsze możliwie najmniejszym nakładem finansowym. Najdroższą częścią wyjazdu jest przelot na Islandię. Spanie pomimo niewysokich temperatur na Islandii planuję głównie w namiocie. Prowiant na znaczną część trasy zabieram ze sobą z Polski. 

Zapraszam do odwiedzenia strony wyprawy - ww.Islandia.DamiaDrobyk.pl, na której znajdują się poszczególne cele, opis przygotowań i trasa wyprawy. W miarę możliwości bezpośrednio z trasy na facebookowym profilu Damian na Wyprawie udostępniał będę najnowsze zdjęcia i newsy.


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 
 Od września 2014 roku oficjalnie pełni rolę Redaktora Naczelnego velonews.pl. 

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

GalerieWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl