Kleszczowe Zapalenie mózgu – Szczepimy! Zapobiegamy!

W ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Kleszczowe Zapalenie mózgu – Szczepimy! Zapobiegamy!” Fundacja Aby żyć nawiązała współpracę z teamem kolarskim MTB  Komobike Scott oraz dziennikarką Beatą Sadowską, która jest znana z pasji do sportu i zdrowego stylu życia. Wybór Ambasadorów nie był przypadkowy, ponieważ zagrożenie chorobami przenoszonymi przez kleszcze dotyczy głównie osób aktywnych spędzających czas w plenerze w okresie aktywności tych groźnych pajęczaków, który pokrywa się z sezonem rowerowym. Przekaz kampanii jest promowany w bieżącym sezonie podczas startów teamu w maratonach rowerowych Skandia Lang Team. Najbliższy start odbędzie się 21 maja w Gdańsku. Będzie on wyjątkowy, ponieważ z trasą zmierzy się sama Beata Sadowska, która pojedzie w barwach teamu Komobike. Będzie to pierwszy start Ambasadorki w imprezie tego typu. Do tej pory spotkać można ją było głównie podczas eventów biegowych. Wszyscy wystartują w strojach z logo kampanii i coraz bardziej rozpoznawalnym wizerunkiem kleszcza. Relacje ze wszystkich startów w ramach kampanii są na bieżąco publikowane na profilu Facebook teamu Komobike https://www.facebook.com/komobike/


Kampania ma edukować osoby aktywne na temat najgroźniejszej choroby przenoszonej przez kleszcze w Polsce – Kleszczowego Zapalenia Mózgu (KZM). Jest to ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego. Może powodować groźne powikłania zdrowotne, a w 1-4% nawet zgon. Wśród najpoważniejszych powikłań wymienia się m.in. niedowłady, porażenia, zaniki mięśniowe. Zachorować może każdy i w każdym wieku. Najczęściej chorują osoby aktywnie spędzające czas na świeżym powietrzu, np. rowerzyści, biegacze. Kampania ma również obalać mit, że kleszcze występują tylko w lasach. Żyją one wszędzie tam, gdzie rośnie trawa i krzewy do max wysokości 1,50 m, a więc w parkach miejskich, na skwerach, polanach, łąkach, ogrodach przydomowych, placach zabaw. Wirus KZM jest przekazywany w ciągu zaledwie kilku minut od ukąszenia przez zarażonego kleszcza. Z uwagi na fakt, iż samo ukąszenie jest bezbolesne (ślina kleszcza zawiera substancje znieczulające) szybkie usunięcie kleszcza jest praktycznie niemożliwe.

Najskuteczniejszym i przez to najważniejszym sposobem zapobiegania KZM jest szczepienie ochronne. Na pełen cykl szczepień składają się trzy dawki szczepionki. Istniej również przyspieszona procedura szczepienia. Szczepienie jest wskazane dla osób dorosłych i dzieci powyżej pierwszego roku życia. Każdorazowo do szczepienia kwalifikuje lekarz.

Szczepienie przeciwko KZM jest szczepieniem zalecanym, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych w Polsce na rok 2016.

Należy pamiętać, że zagrożenie kleszczami i KZM jest największe w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Nie oznacza to jednak, że w pozostałych regionach możemy czuć się bezpiecznie.

Patronat Honorowy nad kampanią objęły: Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna. Z kolei Patronatu Merytorycznego zgodziły się udzielić: Polskie Towarzystwo Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej, Polskie Towarzystwo Higieniczne.

Więcej informacji na www.szczepkleszcz.pl


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl