SUPERFOODS - odcinek czwarty: spirulina
Spirulina – na pewno słyszeliście w ostatnim czasie tę nazwę. Jeśli nie – czas to zmienić!
Spirulina to nic innego jak alga która kształtem przypomina bardzo małą spiralę. Pomimo wielkości, zawiera ogrom substancji odżywczych. Zawiera wysokie stężenie rzadko spotykanego kwasu gamma-linolenowego (GLA).
Kwas ten wpływa na obniżenie ciśnienia krwi a co za tym idzie maleje ryzyko zakrzepów wewnątrznaczyniowych. Wykazuje także działają przeciwzapalnie poprzez stymulowanie układu immunologicznego. Pomaga zwalczyć objawy napięcia przedmiesiączkowego a na dodatek poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci.
Oprócz tajemniczego z nazwy kwasu GLA, alga ta składa się z dużej ilości białka – nawet trzykrotnie większej niż w mięsie, około 70% białka w suchej masie! Dzięki aminokwasom (aż 18!), wyrównuje poziom cukru we krwi – według badań, jest to najwyższa koncentracja aminokwasów, jaką można znaleźć w żywności. Do listy należy dopisań łatwo przyswajalne żelazo, magnez, potas, chlorofil. Ten ostatni działa jako doskonały antyoksydant, wykazuje również właściwości przeciwzapalnie i antyalergicznie. Korzystnie wpływa na funkcjonowanie tarczycy. Jest źródłem witamin A, B, C, D, E oraz beta-karotenu. Co ciekawe, działa jak detoks na toksyny środowiskowe, np. dym tytoniowy.
Spirulina zwiększa odporność układu immunologicznego. Naukowcy, badając spirulinę przez kilkadziesiąt lat, doszli do wniosku, że dodaje ona sił witalnych i poprawia kondycję psychofizyczną; pomaga redukować stres. Wszystko to zasługa biofotonów, czyli cząsteczek, w których alga zgromadziła energię słoneczną i oddaje ją w organizmie gotową do wykorzystania.
Spirulinę najłatwiej
kupić w aptece w formie tabletek, jednak jest dostępna także w sklepach
zielarskich czy ze zdrową żywnością.
Używa
się jej do produkcji kosmetyków i suplementów żywieniowych o wysokiej
przyswajalności, w granicach 90%.
Poniżej przykładowe przepisy na smoothie ze spiruliny
#1
- 1 banan
- 1 kaki (persymona)
- kilka gałązek zielonej pietruszki
- świeży sok z 2 pomarańczy
- 1 łyżeczka spiruliny
- woda opcjonalnie do uzyskania odpowiedniej
konsystencji
#2
- płaska łyżeczka spiruliny
- garść świeżego szpinaku
- 1 banan
- plasterek świeżego imbiru
- sok z połowy limonki
- 3/4 szklanki soku wyciśniętego z jabłek
#3
- 1
dojrzały banan
- pół
mango
- pół
świeżego ananasa
- 1
łyżeczka spiruliny
- 200 ml
mleka kokosowego
- 200 ml
wody
komentarze