SUPERFOODS - odcinek pierwszy: Olej kokosowy

W dzisiejszym zainteresowaniu świadomym i zdrowym żywieniem bardzo często mamy do czynienia z pojęciem „superfood”.
Pod tym pojęciem kryje się żywność nieprzetworzona, jak najbardziej naturalna. Musi zawierać ona witaminy lub minerały wpływające pozytywnie na organizm człowieka.

Każdy z nas wie, jak bardzo kolarze zwracają uwagę na zawartość swojego talerza. Przestrzegając diety w ciągu całego roku czasem możemy być już znużeni grillowaniem kurczaka i dodawaniem do niego kaszy. Na rynku pojawia się coraz więcej wartych uwagi dodatków i składników. W kilku następnych artykułach postaramy się przybliżyć Wam wybrane pozycje z listy superfoods, aby nieco urozmaicić jadłospis.

Na pierwszy ogień idzie olej kokosowy. Jest on otrzymywany poprzez tłoczenie i rozgrzanie kopry (biały miąższ z kokosów). Spotykany najczęściej jako rafinowany, odkwaszany i wybielany, w postaci płynnej jest lekko żółty.

Cały sekret dobrego wpływu oleju kokosowego tkwi w jego składzie – zawiera tłuszcze nasycone MCT, które dostają się bezpośrednio do wątroby tworząc szybko przyswajalne źródło energii, nie odkłada się on w postaci tkanki tłuszczowej.
Niedawno dowiedziono, że spożywanie dziennie kilkunastu-kilkudziesięciu gramów trójglicerydów o średnich łańcuchach (wspomniane wcześniej MCT), przyczynia się do wzrostu dziennego zużycia energii, a w konsekwencji do większej ilości spalanych kalorii. Najlepiej sprawdza się przy leczeniu otyłości brzusznej.

Jest on polecany również cukrzykom, gdyż usprawnia wydzielanie insuliny regulując jednocześnie poziom cukru we krwi.

W oleju zawarty jest kwas laurynowy, który wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.  Nie bez powodu zaleca się więc zamianę... pasty do zębów na olej kokosowy kilka razy w miesiącu (co swoją drogą powoduje wybielenie zębów).

Tłuszcze z których się składa, przyczyniają się do zmniejszenia ilości złego cholesterolu (LDL) podnosząc dobry (HDL).

I na koniec coś dla pań (choć nie tylko!) – olej kokosowy to świetny kosmetyk – od stosowania go jako maskę do włosów, przez kremy nawilżające, aż po krem ochronny do opalania. Kokos świetnie nawilża skórę i potrafi zatrzymać promienie UV.

Poniżej przykładowy przepis na pastę do zębów z oleju kokosowego:

-Olej kokosowy (1/4 szklanki)
-Soda oczyszczona (1/2 szklanki)
-Ksylitol (4-5 łyżek)
-Naturalny olejek miętowy lub goździkowy (ok. 1 łyżeczka)
(źródło: olej-kokosowy.eu)

Przykładowe przepisy na dania z olejem: http://www.biooil.com.pl/przepisy-kulinarne-bio-oi...


o autorze

Anna Olszańska

Anna Olszańska – studentka Politechniki Poznańskiej. W kolarskim świecie aktywna od 6 lat. Wciąż staje przed trudnym wyborem, czy uczestniczyć w życiu kolarzy zza obiektywu, czy znad kierownicy. Na portalu odpowiedzialna za relacje fotograficzne...

komentarze

WiadomościWszystkie

WydarzeniaWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl