Bike Atelier MTB Maraton - terminy maratonów

Po zeszłorocznym sukcesie cyklu Bike Atelier MTB Maraton, tegoroczna edycja liczyć będzie aż 6 wyścigów. Zmaganiach zostaną zainaugurowane w Dąbrowie Górniczej, 24 kwietnia, a zakończą się w Gliwicach, 18 września.

- Rozpoczynając w zeszłym sezonie pierwszy na Śląsku i Zagłębiu cykl maratonów MTB, nie spodziewaliśmy się aż tak sporego zainteresowania ze strony zawodników. Cieszymy się ogromnie, że tak wiele osób wystartowało w naszych zawodach i dla nich postanowiliśmy rozszerzyć zasięg imprezy – mówi Anna Bara, marketing manager sieci Bike Atelier, organizatora cyklu. – Staramy się również wyjść naprzeciw potrzebom i uwagom naszych uczestników. Z tego powodu udoskonalamy proces rejestracji i sprawdzania wyników on-line, zmodyfikowaliśmy przedziały w kategoriach wiekowych oraz wprowadziliśmy pakiety indywidualne i drużynowe, które pozwolą wcześniej i taniej wykupić większą liczbę startów.

W zeszłym roku rozegrano 4 maratony– w Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Psarach i Tychach. W tym sezonie w programie jest 6 imprez. Podobnie jak w 2015, zawodnicy będą się ścigać na trzech dystansach – PRO (ok.60-70km), HOBBY (ok.20-30km) oraz KIDDY (dla dzieci, w zależności od wieku, od 100m do 4km).

- W zeszłym sezonie wziąłem udział we wszystkich 4 wyścigach Bike Atelier MTB Maraton i jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowania i wytrwałości organizatorów – powiedział zwycięzca klasyfikacji generalnej w 2015 roku, Michał Ficek. – Środowisko kolarskie na Śląsku wreszcie doczekało się cyklu maratonów MTB, a ja jestem dumny, że mogłem brać w nim udział. Jestem pewny, że w 2016 frekwencja będzie jeszcze większa, a organizacja co najmniej na tak samo wysokim poziomie.

Gospodarze zawodów

Każda z miejscowości, w których będą organizowane nasze maratony, charakteryzuje się innym ukształtowaniem terenu. Trasy będą zatem bardzo zróżnicowane  – opowiada pomysłodawca i współorganizator Bike Atelier MTB Maraton, Dariusz Leśniewski. - W Gliwicach i Tychach jest stosunkowo płasko i będziemy tam szukać naturalnych trudności, np. trudnych technicznie single tracków. Teren wokół Rybnika jest lekko pofałdowany, a w Psarach mocno pagórkowaty, obfitujący w krótkie i interwałowe podjazdy. W maratonach w Dąbrowie Górniczej i Żarkach trasy będą natomiast prowadzone przez wymagający rejon Jury.

Po raz pierwszy sygnał startu kolarze usłyszą 24 kwietnia, w Dąbrowie Górniczej. Trasa zahaczy o Jurę Krakowsko-Częstochowską, a nawrót na dystansie PRO, usytuowany będzie tuż przed Ogrodzieńcem.  Jest to jedyna impreza w cyklu, która na chwilę opuści województwo śląskie, gdyż kolarze kilka razy przekroczą granicę z Małopolską.

Kolejna edycja odbędzie się niespełna miesiąc później, 22 maja, w Tychach. Przed rokiem właśnie tam padł rekord frekwencji (ponad 400 zawodników). Na uczestników czeka odcinek prowadzący głównie po ścieżkach leśnych, a start będzie miał miejsce przy Jeziorze Paprocany.

5 czerwca peleton zawita w Rybniku. Miasto, które znane jest ze swojego zamiłowania i podejścia do jazdy na rowerze, zadebiutuje na mapie Bike Atelier MTB Maraton. Gospodarzem czwartego wyścigu będą aż trzy gminy - Żarki, Niegowa oraz Janów. One również po raz pierwszy gościć będą uczestników cyklu. Miasteczka te rozsiane są po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, więc krajobraz podczas jazdy urozmaicą średniowieczne fortece i wapienne skały. 

21 sierpnia wyścig zawita do Psar, które znane są już uczestnikom Bike Atelier MTB Maraton z ubiegłorocznej edycji. Można się tam spodziewać krętej trasy, z wieloma krótkimi, ale stromymi wzniesieniami.

Zmagania w drugim cyklu Bike Atelier MTB Maraton zostaną sfinalizowane w kolejnym mieście-debiutancie, Gliwicach. Tam poznamy zwycięzców klasyfikacji generalnej w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zostaną nimi ci zawodnicy, którzy uzbierali najwięcej punktów w swoich 4 najlepszych startach. Żeby zostać sklasyfikowanym trzeba wziąć udział w przynajmniej 4 wyścigach. Zapisy on-line do zawodów ruszą w marcu.

Program Bike Atelier MTB Maraton:

·         24 kwietnia, Dąbrowa Górnicza

·         22 maja, Tychy

·         5 czerwca, Rybnik

·         17 lipca, Żarki, Niegowa oraz Janów

·         21 sierpnia, Psary

·         18 września, Gliwice

Wszystkie szczegóły dotyczące Bike Atelier MTB Maraton dostępne są na stronie internetowej cyklu www.bikeateliermaraton.pl. Partnerami i sponsorami są sieć sklepów i serwisów rowerowych Bike Atelier, Merida Polska, dystrybutor ogumienia CST, producent opon Maxxis oraz samorządy lokalne – miasto Dąbrowa Górnicza, Tychy, Rybnik, Gliwice, gmina Psary, miasto i gmina Żarki, gmina Niegowa, gmina Janów, Powiat Myszkowski.


o autorze

Mateusz Zoń

Od 1999 roku wyczynowo uprawia kolarstwo górskie, wielokrotnie stawał na najwyższych stopniach podium prestiżowych zawodów, także poza granicami kraju. 


komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl