Skutki nadmiernego odchudzania u kobiet

Patrząc na naszą Maję Włoszczowską czy inne zawodniczki z Pucharu Świata można pomyśleć „no dobra, skoro one są takie szczupłe i jeżdżą szybko to ja też mogę”, jednak to nie jest takie proste jak się wydaje. Organizm kobiety przystosowany jest do rodzenia dzieci przez co mamy wyższą niż mężczyźni ilość tkanki tłuszczowej. Problemy spowodowane niskim poziomem tkanki tłuszczowej pojawiają się przy określonym poziomie, ale mogą też nigdy nie wystąpić – wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. U niektórych kobiet już mogą wystąpić przy 18% tkanki tłuszczowej a u innych 12% może nie stanowić, żadnego problemu.

Anemia

Najczęstszym powodem występowania anemii jest niedobór żelaza lub witaminy B12 co często wiąże się bezpośrednio z niedożywieniem spowodowanych nadmiernym odchudzaniem. Powinnyśmy regularnie badać poziom żelaza ponieważ jego spadek jest to jeden z pierwszych sygnałów ostrzegawczych przed spadkiem hemoglobiny.

Zaburzenia menstruacji

Niski poziom tkanki tłuszczowej bardzo często wiąże się ze spadkiem produkcji estrogenów co bezpośrednio wpływa na nieregularne i skąpe miesiączki. W przypadku odchudzających sportsmenek sytuację pogarszają również ciężkie treningi, stres i zbyt mała ilość przyswajanych kalorii. Zbyt długie przebywanie na diecie może skutkować całkowitym zatrzymaniem menstruacji. Zaburzenia menstruacji mają negatywny wpływ na wydolność, powodują m.in.: uszkodzenia tkanek, osłabiona zdolność do regeneracji, dłuższe leczenie kontuzji a brak menstruacji może powodować objawy podobne jak przy menopauzie.

Utrata masy kostnej

Jedną z najpoważniejszych konsekwencji zatrzymania menstruacji jest zmniejszenie gęstości kości co prowadzi do przedwczesnej osteoporozy i złamań przeciążeniowych. Obniżenie poziomu estrogenów i progesteronu jest jedną z przyczyn utraty gęstości kostnej. Mają one bezpośredni wpływ na metabolizm tkanki kostnej – jednym słowem rozpad starych kości jest szybszy niż budowa nowych i następuje w nich ubytek minerałów.

Zaburzenia odżywiania

Mimo iż występują w skrajnych przypadkach są coraz bardziej popularne, szczególnie wśród młodych dziewcząt. Często ku naszej przestrodze w internecie publikowane są zdjęcia kobiet, które są właściwie tylko szkieletem pokrytym skórą. Jednak i to nie zniechęca nas do walki o „figurę modelki”. Kobiety, które uprawiają sporty są dodatkowo narażone na występowanie zaburzeń odżywiania nie tylko ze względów estetycznych ale także z powodu walki o jak najlepszy wynik. Wśród sportów które predysponują do zaburzeń są te w których ważne są - niska masa ciała (np. kolarstwo, biegi), wygląd (np. balet) czy sporty siłowe gdzie istnieje podział na kategorie wagowe (np. zapasy, podnoszenie ciężarów). Jednakże największy wpływ na to czy popadniemy w zaburzenia odżywiania są predyspozycje psychiczne dlatego tak ważne jest leczenie ich u psychiatry. Wśród zaburzeń psychicznych zdefiniowano trzy zaburzenia łaknienia – anoreksje, bulimie oraz kompulsywne objadanie.


o autorze

Małgorzata Mazurek

komentarze

WiadomościWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl