Wegetarianizm - FAQ?

Ludzie z natury są mięsożercami czy roślinożercami?

Człowiek jest istotą wszystkożerną, jednak porównując naszą budowę ciała bliżej nam do roślinożerców. Teoria ewolucji zakłada, że pochodzimy od małp które są w większości roślinożerne.  Poniżej tabela porównująca budowę ciała mięsożerców, wszystkożerców, roślinożerców i ludzi.

Skąd brać białko?

Większość ludzi kojarzy białko wyłącznie z mięsem. Niektórzy pamiętają jeszcze, że białko to również produkty mleczne i jajka. Wegetarianie raczej nie powinni mieć problemu z uzupełnianiem białka. Nie jedząc mięsa spożywają mniej białka niż mięsożercy, jednak zazwyczaj spożywają zalecaną dzienną dawkę lub nawet ją przewyższają.

Białka zbudowane są z aminokwasów. Nasz organizm potrzebuje 8 aminokwasów egzogennych, które musi dostarczyć wraz z pożywieniem, 12 endogennych aminokwasów jest w stanie syntezować  (bierzemy pod uwagę tylko aminokwasy budujące białka). Zwierzęce białka nazywane są pełnowartościowymi ponieważ zawierają wszystkie niezbędne organizmowi aminokwasy. W roślinach nie znajdziemy pełnej gamy aminokwasów egzogennych. Rozwiązaniem tego problemu jest łączenie produktów bogatych w różne aminokwasy, uzupełniając braki w produktach roślinnych.  Łączenie produktów zbożowych z roślinami strączkowymi  daje wysokiej jakości białko.

Poniżej tabela przedstawiająca zawartość białka (niezależnie od jego "jakości")

Czy wegetarianizm może mieć negatywny wpływ na sprawność fizyczną sportowców?

Oczywiście, że tak. Nieumiejętne odżywianie zawsze prowadzi do negatywnych skutków zdrowotnych. Przed przejściem na wegetarianizm trzeba posiąść odpowiednią wiedzę co do możliwych niedoborów, oraz sposobów na komponowanie posiłków aby były zdrowe i dodawały energii.

Jaka suplementacja jest niezbędna w diecie wegetariańskiej i ile to kosztuje?

Jeżeli jesteśmy weganami to konieczna jest wtedy suplementacja witaminy B12. Koszt takiej suplementacji to około 10 -20 zł na miesiąc. W diecie wegetariańskiej najczęściej spożywamy mniej żelaza, więc tu także może zajść konieczność suplementacji. Zmniejszy to nasz budżet miesięczny o około 10 – 30 zł. Oczywiście to nie wszystko co może być niezbędne - zależnie od naszej diety czasem konieczna jest też inna suplementacja. Dobrze jest robić badania na niedobory pierwiastków i witamin raz na jakiś czas.

Co zrobić żeby wytrwać przy diecie wegetariańskiej i zmienić swoje nawyki żywieniowe?

Niektórym przychodzi to łatwo, innym trochę gorzej. Wszystko zależy od naszych pobudek i siły woli a więc od nas samych – nie ma drogi na skróty.

Co zrobić żeby jedzenie wegetariańskie nie było mdłe i niesmaczne?

Sekret smaku każdej potrawy tkwi w przyprawach. Jak smakowałby kurczak gdybyśmy go nie przyprawiali? Myślę, że nie należałby do najsmaczniejszych. Nieprzyprawione mięso jest bardziej mdłe niż gotowana marchewka, burak czy inne warzywa. Aby przejść  na wegetarianizm należy umieć gotować (albo korzystać z jakiś sprawdzonych przepisów). Dodanie cebuli i czosnku również bardzo poprawia smak potraw.

Skąd czerpać wiedzę jak przygotować dania wegetariańskie?

W Internecie znajdziemy mnóstwo blogów poświęconych kuchni wegetariańskiej, gdzie znajdziemy ogromną ilość przepisów. Daleko nie trzeba szukać.

Wegetarianizm czy weganizm?

Wegetarianizm mając w rozumieniu laktoowowegetarianizm (dozwolone spożycie jajek i produktów mlecznych) jest zdecydowanie łatwiejszy w opanowaniu i dużo bardziej różnorodny. Decyzja zależy od nas samych. Weganie stawiają kurze jajka na równi z mięsem oraz uważają, że mleko krowy jest stworzone dla cielaków, dlatego też zaprzestają spożywania tych produktów.

Źródła:

- „Żywienie w sporcie, kompletny przewodnik” Anita Bean

- Tabela przetłumaczona ze strony: http://michaelbluejay.com/veg/natural.html


o autorze

Małgorzata Mazurek

komentarze

WiadomościWszystkie

GalerieWszystkie

kontakt

velonews.pl
  • ,
  • redakcja(USUŃ)@(USUŃ)velonews(USUŃ).pl